Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-11-09  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-11-09
Nowy, ultra szybki spektrograf może wspierać procesy produkcyjne
Nowy, ultra szybki spektrograf może wspierać procesy produkcyjne
Nowy, ultra szybki spektrograf może wspierać procesy produkcyjne
Stworzona przez naukowców z Delaware University, oraz DuPont firma Pair Technologies przygotowuje do wprowadzenia na rynek ultra precyzyjny detektor, spektrograf podczerwieni w układzie płaskiej matrycy (PA-IR, Planar-array IR), który jest w stanie zidentyfikować biologiczne i chemiczne czynniki znajdujące się w glebach, oraz płyny i gazy obecne w dolnych warstwach w czasie krótszym niż sekunda.

Spektroskopia jest techniką pomiaru stężenia, bądź ilości określonego materiału poprzez mierzenie jak dobrze ów materiał absorbuje, bądź odbija światło. Technologia ta jest dziś wykorzystywana, jednakże spektrografia w podczerwieni z transformatą Fouriera (FT-IR) potrzebuje kilkudziesięciu minut, by zidentyfikować ropę w zanieczyszczeniach ropopochodnych na przykład. Tymczasem skonstruowane przez Pair Technologies urządzenie jest w stanie zrealizować proces detekcji w czasie poniżej jednej sekundy.

Gdy próbka trafia do analizy do konwencjonalnego spektrografu FT-IR, urządzenie dzieli źródło światła podczerwonego na dwie wiązki, które odbijają się od ruchomego i nieruchomego lustra.

Na potrzeby każdej analizy przeprowadzane muszą być dwa eksperymenty, jeden z próbką i drugi bez. Drugi ma na celu wychwycenie wszelkich zakłóceń pochodzących z otoczenia. Co więcej, komora na próbki musi być oczyszczona azotem, by wyeliminować wszelkie opary wody.

Urządzenie skonstruowane w Pair Technologies nie ma żadnych ruchomych części. Wykorzystuje ono matryce płaszczyzny optycznej, powszechnie wykorzystywane w zastosowaniach medycznych, które składają się z klastra światłoczułych pikseli na płaszczyźnie optycznej soczewek, wychwytujących rozproszone podczerwone światło. Dzięki temu zabiegowi, urządzenie zapewnia wynik w czasie poniżej sekundy.

Oprócz monitorowania środowiska, czy wykrywania toksyn i innych niebezpiecznych materiałów, naukowcy wskazują, iż wśród potencjalnych zastosowań urządzenia znaleźć może się również wsparcie procesu produkcji, gwarantując, na przykład, czystość produkowanych leków, czy grubość warstw farby, albo polimerów.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Enginner
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :