
W budowę podgenewskiego akceleratora CLIC (Compact Linear Collider) angażują się Polacy. Wśród nich znalazł się profesor Grzegorz Wrochna.
Akcelerator, w którym cząstki poruszać się będą liniowo jest w fazie projektowej. Naukowcy badają możliwości technologiczne, które pozwolą na jego budowę. Mimo, że CERN ma zamiar niebawem uruchomić LHC z większą energią, już teraz myśli, o tym nad czym pracować będzie za kilkanaście lat.
W akceleratorze CLIC badacze mają zamiar wykorzystywać wiązki energii do kaskadowego przyspieszania kolejnych. Wiązek miałoby być bardzo dużo, lecz o stosunkowo małej energii. Taką postać energii można wtedy skondensować w zaledwie paru cząstkach.
Polskie Narodowe Centrum Badań Jądrowych pod przewodnictwem profesora Grzegorza Wrochny miałoby się zając częścią prac projektowych i obliczeniowych Według polskich naukowców, jest to wielka szansa dla polskiej nauki na dogonienie Europy i Świata.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pap

Komentarze (3)
Czytaj także
-
Elesa+Ganter częścią pionierskiego projektu kuchni mobilnej – case study...
Zdjęcie: maximus19 | stock.chroma.pl Kto z nas nie marzy o tym, aby chociaż raz na jakiś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
dzikidzik
Zostało udowodnionych kilka teorii fizyki kwantowej... Nie powiem Ci jakich ale można o tym poczytać choćby na oficjalnej stronie centrum badawczego. Nie są to tak oczywiste odkrycia jak choćby w przypadku grafenu, nie mniej jednak fizyka kwantowa zaczyna mieć mniej więcej zastosowanie praktyczne w aplikacjach przemysłowych (choćby komputery oparte na procesorach kwantowych w japońskiej hondzie). Samo poszerzanie wiedzy też jest oczywiście ważne :)
Pytajnik
Czy ktoś wie jakie były efekty uruchomienia LHC? Prócz wydania masy pieniędzy? Coś przydatnego zostało odkryte?
Introl
Warto zauważyć, że już w projekt LHC były zaangażowane polskie firmy, jak choćby INTROL SA: http://www.introlsa.pl/przemysl_kontrakt1.html