Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-02-19 | Ostatnia aktualizacja: 2009-02-19
Polskie urządzenie mierzące promieniowanie Słońca jest już na orbicie

Polskie urządzenie mierzące promieniowanie Słońca jest już na orbicie
Polskie urządzenie zostało wyniesione na orbitę okołoziemską przez rosyjskiego satelitę naukowego KORONAS-PHOTON, który wystartował z kosmodromu Plesieck 30 stycznia tego roku.
Według doktora Zbigniewa Kordylewskiego z Zakładu Fizyki Słońca, dane gromadzone przez SphinXa posłużą do określenia zawartości pierwiastków obecnych na Słońcu. Urządzenie umożliwi również wyznaczenie wahań jasności Słońca w okresie jego wyjątkowo niskiej aktywności.
Przy pracach nad urządzeniem uczestniczyli również przedstawiciele innych instytutów naukowych, w tym: czeskiego Obserwatorium Astronomicznego w Ondrejowie, włoskiego Uniwersytetu w Palermo, brytyjskiego Mullard Space Science Laboratory oraz amerykańskiego NASA Goddard Space Flight Center. Zagraniczne ośrodki odpowiedzialne były, między innymi, za prace nad oprogramowaniem naziemnym, ale prowadziły również teoretyczne symulacje z zakresu fizyki atomowej.
SphinX jest to rentgenowski spektrofotometr stanowiący element aparatury TESIS. Umożliwia rejestrowanie widma z zakresu energii 0,5 do 15 kiloelektronowoltów w 256 kanałach z częstotliwością 100 pomiarów na sekundę. Przyrząd zostanie wyniesiony na orbitę w stanie uśpienia i rozpocznie swoją prace dopiero po dwóch tygodniach.
Według Kordylewskiego, SphinX pozwoli określić ilość takich pierwiastków, jak: neon, magnez, krzem, czy siarka w atmosferze, czyli koronie Słońca. Urządzenie umożliwi również określenie ilości argonu, wapnia, żelaza i niklu. Pomiary takie możliwe będą w czasie trwania intensywnych zjawisk energetycznych, tak zwanych rozbłysków. SphinX ma pomóc wyjaśnić przyczyny powstawania zmian ilościowych obecności wskazanych pierwiastków w koronie Słońca.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP - Nauka w Polsce

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Spektrofotometryczne testy wody z METTLER TOLEDO
Woda jest ważnym zasobem w wielu branżach przemysłu, przy czym wspólnym mianownikiem jest tu badanie jakości wody. Spektrofotometr UV/VIS...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-