Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2004-04-15 | Ostatnia aktualizacja: 2004-04-15
Produkcja przemysłowa - 18,4 proc. w górę

Produkcja przemysłowa - 18,4 proc. w górę
Co ważne, także po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych wzrost liczony w skali roku był ogromny - 17,8 proc. W porównaniu ze styczniem zanotowano wzrost o 2,1 proc., choć liczba dni roboczych była w lutym mniejsza niż w styczniu.
Część tego wzrostu "wypracował" przemysł stoczniowy, gdzie wzrost produkcji w ujęciu rocznym wyniósł prawie 90 proc., ale także inne branże, które w ubiegłych miesiącach notowały silne wzrosty, teraz jeszcze poprawiły wyniki - na przykład producenci samochodów zanotowali wzrost 80-proc.
Specjaliści twierdzą, że jeszcze przez kilka miesięcy, przynajmniej do kwietnia takie wyniki są możliwe do utrzymania. Potem może być trudniej, gdyż będziemy się odnosić do coraz lepszych wyników z ubiegłego roku. Ekonomiści już szacują, że marzec znów będzie rekordowy – być może tempo wzrostu produkcji przekroczy 20 proc.
Na razie nic się nie zmienia, jeśli chodzi o siłę napędową gospodarki - są nią te branże, w których dużo się eksportuje. Zdaniem ekspertów da się zauważyć, że i popyt wewnętrzny przykłada się w coraz większym stopniu do wzrostu. - Pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenia, więc stać ich na więcej (wynagrodzenia w gospodarce wzrosły w lutym o ponad 6 proc. w skali roku). Rozwijają się więc kolejne branże konsumpcyjne - po żywności także produkcja odzieży i dóbr trwałego użytku.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Wyborcza

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uniknąć pułapek: Pięć największych przeszkód na drodze do wprowadzenia IIoT
Przemysł 4.0, przemysłowy Internet Rzeczy czy fabryka przyszłości: Coraz więcej użytkowników przemysłowych myśli o cyfryzacji operacji...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-