Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-05-27
Przewaga automatyzacji nad rozwiązaniami tradycyjnymi
Przewaga automatyzacji nad rozwiązaniami tradycyjnymi

Rozwój cywilizacyjny powoduje wzrost tempa życia oraz zwiększenie zapotrzebowania na produkty i usługi. Technologia produkcji i dystrybucji towarów musi być stale udoskonalana by zaspokajać potrzeby klientów. Firmy korzystają więc z nowoczesnych rozwiązań automatyzacyjnych umożliwiających zwiększenie wydajności. Mechanizacja oraz robotyzacja produkcji pozwala na zwiększenie efektywności, a co za tym idzie obrotów przedsiębiorstwa. Technologia doskonale zastępuje człowieka szczególnie w pracach wymagających systematyczności oraz powtarzalności ruchów. Maszyny mogą pracować o wiele dłużej niż człowiek, a często także dokładniej. Zagrożenie zupełnej eliminacji człowieka w procesie produkcji jest znikome, gdyż personel jest niezbędny w pracy. Automatyzacja natomiast to kolejny etap rozwoju firm, który dla przedsiębiorców inwestujących w rozwój jest nieunikniony.

 

Coraz większe zainteresowanie automatyzacją

Produkcja artykułów oraz ich dystrybucja to kluczowe procesy w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Zwiększenie wydajności tych działań możliwe jest poprzez wprowadzenie automatyzacji. Automatyka przemysłowa jest naturalnym etapem rozwoju przemysłu, dlatego też jej wdrożenie prędzej czy później stanie się koniecznością. Firmy zwiększające swoje usługi produkcyjne powinny jak najszybciej rozpocząć procesy wdrażające, gdyż automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych nie tylko zdecydowanie zwiększa wydajność oraz umożliwia fabrykację znacznie większej ilości towarów w krótszym czasie, ale także pozwala na ograniczenie kosztów wytwórczych. Automatyzacja procesów produkcyjnych cieszy się więc coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród przedsiębiorców planujących poszerzanie swojej oferty czy ekspansje na inne rynki.

Wdrażanie nowoczesnych technologicznie rozwiązań wiąże się z inwestycją często sporych środków finansowych. Automatyka przemysłowa generuje spore koszty, jednakże w perspektywie czasu, lokata funduszy zwraca się i zaczyna przynosić zyski. Procesy związane z produkcją artykułów, a nawet ich dystrybucją, zostaną zautomatyzowane, co pozwoli na obniżenie wydatków dotyczących zatrudnienia pracowników. Robotyzacja jest szczególnie rekomendowana w miejscach pracy, gdzie występują czynniki niebezpieczne oraz zagrożenia dla człowieka. Wtedy też maszyny zastępujące personel gwarantują nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo. Automatyzacja nie powinna budzić wątpliwości związanych z redukcją etatów. Przedsiębiorstwo rozwijające się i wprowadzające roboty notuje wzrost, który powoduje rozbudowę firmy. W kolejnych jednostkach przedsiębiorstwo będzie potrzebować wykwalifikowanego personelu. Poprzez usprawnienie procesu produkcyjnego tworzone będą nowe miejsca pracy w filiach rozwijającej się firmy.

Automatyzacja przemysłowa - na czym polega?

Automatyzacja przemysłowa zajmuje się usprawnianiem procesów wytwarzania różnego rodzaju towarów oraz wszystkich działań, które towarzyszą fabrykacji, a także innym czynnościom technologicznym. Jest to więc kompleksowy system wdrażany w celu zwiększenia wydajności produkcyjnej. Automatyka przemysłowa to zaawansowane technologicznie mechanizmy dostarczane wyłącznie przez profesjonalne przedsiębiorstwa. Firmy zajmujące się wdrażaniem tych rozwiązań dbają nie tylko o instalację systemów, ale także gwarantują bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i mechanizmów (szkolenia, opieka nad technologią). Automatyzacja linii produkcyjnych rozbudowuje cały układ maszyn oraz ich sterowanie wykorzystując do tego nowoczesne i zaawansowane komputery oraz dedykowane oprogramowanie umożliwiające pełny nadzór i kontrolę nad produkcją.

Zalety wdrożenia automatyzacji

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych staje się normą w zakładach i fabrykach. Zarówno nowoczesne technologie wykorzystywane w liniach produkcyjnych, jak automatyczne systemy magazynowe posiadają trzy najważniejsze zalety, które świadczą o korzyściach wdrożenia tych rozwiązań:

  • Usprawnienie procesu

Wdrożenie automatyzacji usprawnia procesy produkcyjne. Wykorzystanie maszyn pozwala na zwiększenie produkcji oraz skrócenie jej czasu. Wdrożenie automatyki wpływa na podwyższenie wydajności także innych działań mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Roboty biorą udział w takich procesach, jak przepakowywanie towarów oraz w dystrybucji (przemieszczanie i dostarczanie). Automatyczne systemy magazynowe oraz linii produkcyjnych umożliwiają wykonywanie zadań niemożliwych do realizacji przez człowieka.

  • Optymalizacja kosztów

Użycie nowoczesnych systemów w produkcji oraz automatyzacja magazynu pozwala na optymalizację kosztów wszystkich procesów. Związane jest to z większą sprawnością maszyn oraz oszczędnością czasu w wytwarzaniu towarów. Niższe koszty produkcji to niższa cena artykułów, a więc większa sprzedaż. Kolejnym elementem optymalizacji jest wzrost wynagrodzenia osób obsługujących maszyny (specjalizacja pracownika). Zwiększona efektywność pracy to obniżenie kosztów produkcji i intensyfikacja sprzedaży, co wpływa na większe przychody firmy a także zarobki personelu. Inwestycja w systemy automatyki przemysłowej bardzo szybko się zwraca.

  • Zwiększenie możliwości produkcyjnych

Nowe technologie napędzają rozwój. Maszyny wykonują zadania niemożliwe do realizacji przez człowieka. Automatyzacja i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań pozwala na zwiększenie możliwości produkcyjnych. Roboty są niezwykle dokładne i realizują zadania według zaprogramowanego przez człowieka schematu, co daje technikom ogromne perspektywy działania. Użycie maszyn minimalizuje powstawanie ubytków produkcyjnych, a towary wykonywane są z niezwykłą precyzją. W maszynach nie istnieje ryzyko wystąpienie błędów ludzkich (brak dokładności, brak wiedzy, brak umiejętności, zmęczenie, lenistwo itp.), które mają wpływ na wady towarów. Automatyzacja pozwala na uzyskanie produktów identycznych, takich, jakie oczekuje klient oraz spełniających normy jakościowe.

Automatyzacja posiada ogromną przewagę nad rozwiązaniami tradycyjnymi i stanowi przyszłość przemysłu, dlatego inwestycja w nowoczesne technologie produkcyjne to warunek konieczny do rozwoju firm.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
inntec.biz
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także