Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-27 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-27
Roboty na pomoc Japonii

Roboty na pomoc Japonii
Z USA wysłano do Japonii 4 roboty iRobot, w tym urządzenie Packbot 510 i Warrior 710. Zespół ekspertów iRobot zapewni niezbędną wiedzę z zakresu obsługi robotów, które wspomogą prace przy uszkodzonych reaktorach elektrowni jądrowej Fukushima Dai-1.
Roboty Packbot i Warrior mogą pracować jako mechaniczni strażacy, przeciągając węże z wodą przez niebezpiecznie gorące czy napromieniowane strefy elektrowni. Każdy z nich jest wyposażony w manipulator pozwalający podnosić przedmioty o wadze sięgającej 90kg oraz kamerę, z której obraz jest na bieżąco przekazywany do centrum operacyjnego. Roboty Packbot wyposażono dodatkowo w pakiet urządzeń pozwalających mierzyć temperaturę, promieniowanie czy stężenia gazów. Obydwa urządzenia są bezprzewodowe, a ich zasięg wynosi nieco ponad 600m.
Do przeszukiwania gruzów - w tym także zawalonych fabryk czy zakładów chemicznych - oraz planowania akcji odgruzowania, Japończycy chcą wykorzystać roboty jak KOHGA3, Quince czy Active Scope Camera.
KOHGA3 to robot inspekcyjny opracowany na Uniwersytecie Kyoto. Był on testowany w laboratorium Disaster City – makiecie zawalonego miasta, zlokalizowanej w Teksasie i przeznaczonej do prowadzenia symulacji misji ratunkowych. Poniższy film przedstawia KOGHA3 podczas testów:
Robotem podobnym do KOHGA3 jest Quince:
Z kolei Active Scope Camera to wężopodobny robot wyposażony w kamerę, wykorzystujący innowacyjny napęd. Urządzenie w całości pokryte jest drobnymi rzęskami, które wprawione w odpowiednie wibracje powodują przemieszczanie robota w żądanym kierunku. To jeden z kilku robotów opracowanych w Japonii, które miały okazję sprawdzić się w warunkach rzeczywistej misji poszukiwawczej, podczas przeszukiwania zawalonego budynku Berkman Plaza w Jacksonville na Florydzie w roku 2008. Zamieszczony niżej film pochodzi z prezentacji robota:
2 tygodnie po katastrofie, główną rolą robotów jest badanie zagrożeń i wsparcie procesu naprawy szkód, ale zespoły operatorów są gotowe do niesienia pomocy jednostkom ratowniczym w każdym wypadku, gdzie robot może okazać się przydatny.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- IEEE Spectrum

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-