Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-03-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-03-20
Roboty tańsze niż siła robocza w Afryce
fot. pexels.com
fot. pexels.com

W ciągu mniej niż dwóch dekad wykorzystanie robotów w amerykańskich fabrykach będzie tańsze niż zatrudnianie pracowników w Afryce. Analitycy przewidują, że spadające koszty automatyzacji spowodują utratę miejsc pracy w momencie, gdy producenci zwrócą się z powrotem w stronę bogatszych gospodarek.

Niektórzy badacze rynku twierdzą, że ten trend może mieć mniejszy wpływ na kraje ubogie, jednak Overseas Development Institute (ODI) sugeruje inaczej. Raport przygotowany przez organizację podkreśla jednak, że Afrykanie mają wciąż czas, by przygotować się na nadchodzące zmiany.

- Kraje afrykańskie nie mogą unikać produkcji, lecz powinny zwiększać dostęp do Internetu, inwestować w umiejętności techniczne i promować innowacje technologiczne - ostrzega Karishma Banga z ODI - Jeśli spełnione zostaną te postulaty, Afryka może wykorzystać swoją szansę na tle rosnącej automatyzacji produkcji w przemyśle wytwórczym.

- Nasze badania pokazują, że obecny koszt obsługi robotów w produkcji mebli jest wciąż wyższy niż koszt pracy afrykańskich pracowników, ale może się to zmienić już w ciągu 15 lat - podkreśla Dirk Willem te Velde, kierownik programu wspierania transformacji gospodarczej w ODI.

ODI przewiduje, że zaawansowana automatyzacja stanie się konkurencyjna dla etiopijskiej siły roboczej w latach 2038-2042.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Raporty rynkowe

Źródło:
BBC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także