Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-12-13 | Ostatnia aktualizacja: 2010-12-13
Rynek sterowania oświetleniem wkrótce się odbuduje

Rynek sterowania oświetleniem wkrótce się odbuduje
Rynek systemów sterowania oświetleniem zyskuje jednak silny bodziec stymulujący gdyż rządy, konsumenci i przemysł zaczynają postrzegać oszczędzanie energii jako kwestię priorytetową. Decydenci otworzyli oczy na potencjalne oszczędności jakie mogą zostać poczynione dzięki wdrożeniu strategii redukcji zużycia energii.
„Standaryzacja elementów oświetlenia oraz wymagane przez coraz większą liczbę klientów usługi z zakresu zaawansowanej analizy danych oraz zarządzania, to przykłady dwóch czynników, które pozwoliły dostawcom sterowania oświetlenia dostrzec w rozbudowanym, ale łatwym w użyciu oprogramowaniu, a także solidnej, globalnej sieci wsparcia, elementy kluczowe dla dalszego rozwoju.” – stwierdził Joseph Gillespie z ARC, główny autor raportu.
Jednym z lekceważonych jeszcze do niedawna aspektów systemów w budynkach było to, że oszczędność energii, mniejsza szkodliwość dla środowiska oraz lepsze wykorzystanie pracowników, wszystkie prowadzą do obniżenia kosztów. Sytuacja ta obecnie szybko się jednak zmienia i właściciele budynków oraz inżynierowie planujący nowe projekty, naprawy i modernizacje, rozważają już nie tylko koszt zakupu, instalacji oraz rozruchu poszczególnych elementów. Inteligentne systemy sterowania mogą monitorować i optymalizować zużycie energii, szybko wysyłać alarmy i powiadomienia pozwalające uniknąć wyłączeniom, dostarczają raporty o działaniu systemów, które mogą być, na przykład, przeciążone, poprawiają komfort pracy oraz rejestrują dane historyczne. Z tego powodu najszybciej rozwijać się będzie sektor systemów, które pozwalają obniżyć koszty w przeciągu całego cyklu życia budynku i są w stanie przekazać te informacje biznesowi.
Zyskują na popularności również i stosowane w systemach sterowania oświetleniem urządzenia bezprzewodowe. Niższe są koszty pracy w porównaniu z tradycyjnym okablowaniem, a do tego rozwiązania bezprzewodowe mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie tradycyjne metody nie zdają egzaminu albo są zbyt drogie i czasochłonne. Są również bardziej elastyczne w kontekście zmian konfiguracji budynku. Rozwojowi technologii bezprzewodowej sprzyja również jej dojrzewanie; coraz łatwiejsza jest instalacja, coraz bogatsze funkcjonalności i niezawodność, a także coraz niższe koszty.
Rozwiązania bezprzewodowe same z siebie nie stanowią żadnej dodatkowej wartości. Jednakże wykorzystane do połączenia niedrogich rozwiązań obniżających zużycie energii, albo do alarmowania o potencjalnych awariach, rozwiązania bezprzewodowe mogą się przyczyniać do szybszego zwracania się inwestycji, co jest w dzisiejszych czasach bardzo pożądane.
Coraz większe jest zainteresowanie lokalnych władz regulacjami dotyczącymi zużycia energii. W przeciągu pięciu ostatnich lat w Stanach Zjednoczonych podjęto kilka inicjatyw legislacyjnych, które poprzez ulgi podatkowe, kredyty i granty, promują energooszczędność budynków.
Blisko 75 procent potencjalnych inwestycji na północnoamerykańskim rynku sterowania oświetleniem związanych będzie z istniejącymi budynkami, które wymagają remontu i modernizacji. Trend ten jeszcze się wzmocni w przeciągu kilku kolejnych lat, co jest związane z rządowymi pakietami stymulującymi.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
-
-
-