Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-07 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-07
Samodzielne bezprzewodowe czujniki zasilane wibracjami

Samodzielne bezprzewodowe czujniki zasilane wibracjami
Mikromechaniczne urządzenie pozyskujące energię działa w zakresie częstotliwości od 150 do 1000 herców, idealnie odpowiadającym wibracjom pochodzącym z maszyn, silników, oraz innych urządzeń przemysłowych. Urządzenia tego rodzaju są idealnymi kandydatami do zasilania samodzielnych czujników ze względu na swoje małe rozmiary.
Naukowcy z IMEC wykorzystali do produkcji swoich urządzeń niedrogie, zgodne z CMOS MEMS, obrabiane na dwumetrowej krzemowej płytce.
Urządzenie składa się z krzemu jako masy, oraz azotku glinu jako materiału piezoelektrycznego. Zmieniając wymiary masy, oraz wiązki, częstotliwość rezonansowa urządzenia może być dostosowana do dowolnej wartości z zakresu 150 do 1200 herców.
Wartym podkreślenia osiągnięciem jest nie tylko rekordowa moc wyjściowa, ale i wykorzystanie azotku glinu jako warstwy piezoelektrycznej. Azotek glinu ma kilka zalet w porównaniu z wykorzystywanym często tytaniano-cyrkonianem ołowiu (PZT). Wśród nich warte podkreślenia jest to, że azotek glinu może być nakładany trzy razy szybciej, a dzięki stechiometrycznej naturze materiału, łatwiejsze jest również sterowanie procesem.
Głównym osiągnięciem jest opracowanie procesu na skalę płytki, który chroni urządzenia piezoelektryczne poprzez jego zabudowanie. Dzięki takiemu próżnego pakowaniu uzyskano znaczący wzrost mocy wyjściowej w porównaniu do urządzeń pakowanych tradycyjnie w atmosferze. W trzystopniowym procesie, szklane powłoki pokryte zostają lepką substancją, zabezpieczone zostają próżniowo z góry i od dołu obrabianej płytki i wreszcie pocięte w ‘kostkę’.
To piezoelektryczne urządzenie pozyskujące energię zostało podłączone do bezprzewodowego czujnika temperatury. Dzięki optymalizacji zużycia energii, jego pobór mocy ograniczony został z 1,5 miliwata do plus minus 10 mikrowatów. Poddane działaniu wibracjom 0,64 gram przy częstotliwości 353 herców, urządzenie jest w stanie wygenerować dość energii, by mierzyć temperaturę i przesyłać wyniki pomiarów do centrali co piętnaście sekund.
Po dopracowaniu, technologia będzie mogła służyć do zasilania czujników wykorzystywanych w przemyśle, jak choćby do monitorowania ciśnienia w oponie, czy predyktywnego utrzymania ruchomych elementów maszyn.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Optymalne rozwiązania firmy SCHUNK w systemach paletyzacji i pakowania
Pakowanie i paletyzacja, jako zadania będące zakończeniem linii produkcyjnej, mają znaczący wpływ na wydajność całego procesu produkcji....
-
-
-