Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-06-16 | Ostatnia aktualizacja: 2006-06-16
Samozasilajacy się czujnik przyszłoscią gospodarki wodorowej

Samozasilajacy się czujnik przyszłoscią gospodarki wodorowej
Grupa inżynierów z Uniwersytetu Florydzkiego znalazła sposób na ominięcie tego problemu: stworzyli oni miniaturowe, tanie urządzenie detekcyjne, które jest w stanie wykryć wycieki wodoru i następnie ostrzec o tym zdarzeniu z wykorzystaniem komunikacji bezprzewodowej.
Na kompletny system składają się dziesiątki lub nawet setki małych czujników, zasilanych przez miniaturowe, wewnętrzne źródła prądu, które generują energię pochodzącą z mikrodrgań. Dzięki temu system ten jest „samowystarczalny” i niezależny jeśli chodzi o zapewnienie potrzebnej do działania energii. Podstawą takiego działania jest wykorzystanie materiałów piezoelektrycznych, konwertujących drgania mechaniczne na energię elektryczną.
System przeszedł z powodzeniem testy w laboratoriach uniwersyteckich – kolejnym krokiem będzie miniaturyzacja i kolejne testy w NASA. Szerokie potencjalne zastosowania tego urządzenia pozwalają przypuszczać, że technologią ta będą zainteresowane firmy z wielu segmentów życia codziennego, zwłaszcza jeśli chodzi o samochody. Według specjalistów samochody napędzane ogniwami paliwowymi na wodór to przyszłość motoryzacji. Potrzeba na to jednak dalszego rozwoju potrzebnych technologii i rozbudowę potrzebnej infrastruktury, co w obliczu wyczerpujących się złóż paliw kopalnianych powinno nastąpić szybko.
Czujniki zbudowane w ramach projektu bazują na nanopręcikach tlenku cynku, zdolnego do przepuszczania ekstremalnie małego prądu elektrycznego. Im więcej wodoru znajduje się w ich otoczeniu, tym większy prąd są w stanie przepuścić. W ten sposób można zmierzyć ilościową zawartość wodoru w danym otoczeniu. Sygnał z nanpręcików jest wzmacniany i kierowany do mikrokontrolera, który z kolei droga bezprzewodową kieruje dane do jednostki centralnej.
System potrafi wykryć śladowe ilości wodoru w powietrzu w ilości 10 części na milion, oraz przesłać dane na odległość do 20 m. Wielkość 10 części na milion jest znacznie poniżej granicy zagrożenia wybuchem wodoru.
(lz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Phys Org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowe termostaty miniaturowe KTO 111 i KTS 111
Miniaturowe termostaty mechaniczne do sterowania grzałkami czy układami wentylacji w szafach elektrycznych są z nami już od dziesiątek lat....
-
-
-