Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-29 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-29
Sarcos skonstruował potężny egzoszkielet

Sarcos skonstruował potężny egzoszkielet
Amerykański Sarcos, który od kilkunastu lat zajmuje się budową i sprzedażą robotów wszelkiego zastosowania, został wybrany przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA) spośród grona 14 kandydatów. Prace nad egzoszkieletem trwają w Sarcos od 4 lat i mają się zakończyć w przyszłym roku.
Egzoszkielet umożliwia żołnierzom podniesienie ciężaru o wadze nawet 90 kilogramów niemalże bez wysiłku. A co ważne, praktycznie nie krępuje przy tym ruchów ‘nosiciela’. Można w nim swobodnie chodzić po schodach albo stać na jednej nodze.
Szkielet ma być zasilany z wbudowanego akumulatora, jednakże na obecnym etapie prac, wciąż wykorzystywane jest zewnętrzne źródło zasilania. W przyszłości, konstrukcja ma zostać wzbogacona o pancerz chroniący ‘ nosiciela’. Marzeniem twórców egzoszkieletu jest uczynienie z niego autonomicznego robota humanoidalnego, który po oddzieleniu od ‘nosiciela’ mógłby samodzielnie dokończyć zadanie. Dziś jest jednak pieśń przyszłości.
Pierwszy egzoszkielet został skonstruowany przez General Electric w 1960 roku. Nazywał się ‘Hardiman’ i był hydrauliczno elektrycznym skafandrem. Był jednak zbyt ciężki i nieporęczny przez co nie został nigdy użyty na większą skalę. Obecnie, program budowy egzoszkieletu jest prowadzony przez DARPA i kieruje nim John Main. Jego pierwsza faza rozpoczęła się w 2001 roku. Początkowo brały w nim udział: Sarcos Research Corporation, Berkeley University of California oraz Oak Ridge National Laboratory. Do drugiej fazy projektu, która rozpoczęła się w 2003 roku, DARPA zaprosiła dwóch uczestników: Sarcos Research Corporation oraz Berkeley University of Kalifornia. Finałowa faza rozpoczęła się w 2004 roku. Jej celem jest, wspólnie z Sarcos, opracowanie zasilanego, szybkiego i opancerzonego egzoszkieletu..
Egzoszkielet może być wzbogacany o nowe funkcjonalności poprzez proste dołączanie odpowiednich akcesoriów. Mogą one dotyczyć: dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, przeróżnych systemów elektronicznych, broni czy wsparcia medycznego. Może on być wykorzystywany jako swoista ‘ładowarka’ tam, gdzie nie da się dojechać samochodami czy wózkami widłowymi.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sarcos

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ładowarki teleskopowe - kupno czy wynajem? Co opłaci się bardziej?
Gdy w pracy konieczne jest zastosowanie wielofunkcyjnego, zaawansowanego sprzętu, który poradzi sobie nawet w trudnych warunkach, warto sięgnąć po...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-