
Według International Federation of Robotics, sprzedaż robotów przemysłowych w 2013 roku spadnie w Niemczech, Japonii i Wielkiej Brytanii. Mimo to, ich światowa sprzedaż wzrośnie o 2%. W latach 2014-2016 spodziewany jest, ponadto roczny wzrost na poziomie 6%, by w 2016 na świecie produkowano aż 190 000 tysięcy robotów rocznie.
Spowolnieniu na najważniejszych rynkach w 2013 roku przypisuje się wpływ spadku popytu ze strony przemysłu motoryzacyjnego, po trzech latach rozwoju na rynkach tradycyjnych i wschodzących. Słaba sprzedaż w Japonii spowodowana jest głównie słabą pozycję ekonomiczną przemysłu elektrycznego/elektronicznego. Francja, Włochy i Hiszpania to kolejne kraje, które odnotują spadki lub stagnację.
Pomimo krótkoterminowych problemów w poszczególnych krajach, IFR optymistycznie patrzy na przyszłość robotyki przemysłowej. Federacja oczekuje wzrostu sprzedaży w Ameryce Północnej , Brazylii, Republice Korei , Chinach i w większości innych rynków Azji Południowo-Wschodniej , a także w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Turcji.
Z punktu widzenia użytkownika końcowego, największą nadzieję na rozwój pokłada się w przemyśle elektronicznym, który czeka znaczna automatyzacja. Federacja przewidują również wzrost zamówień w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, metalowym i maszynowym.
Rośnie sprzedaż robotów w Chinach, która od 2005 do 2012 roku zwiększała ilość instalacji z rocznym tempem na poziomie 25%. Podobnie wygląda sytuacja na Tajwanie, gdzie tylko Foxconn w ubiegłych latach uruchomił około 30 000 manipulatorów. Potencjał tej części globu jest ogromny, ponieważ Chiny mogą się pochwalić, natenczas dziesięciokrotnie mniejszym współczynnikiem „robot na pracownika" w stosunku do Japonii, Korei, czy Niemiec.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Raporty rynkowe
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-