
Podczas tegorocznych targów w Hanowerze na stoisku Rittala miała miejsce demonstracja, w ramach której zostały wykorzystane okulary wirtualnej rzeczywistości i dwa sprzężone z nimi kontrolery dedykowane do sterowania dwuramiennym robotem przemysłowym połączonym z siecią 5G. Zadaniem było przyłączenie dużej repliki zacisku przewodu do szyny zbiorczej, umiejscowienie kabla w terminalu blokowym, a następnie jego odłączenie.
Celem demonstracji było pokazanie tego, w jaki sposób sieci 5G mogą zostać wykorzystane do sterowania robotami praktycznie bez opóźnienia. Instalacja została zorganizowana przez Rittal, Fraunhofer Fokus Institute for Open Commmunication Systems oraz nową siostrzaną firmę Rittal o nazwie German Edge Cloud (GEC).
Aby zdalnie chwytać i przesuwać obiekty za pomocą manipulatorów konieczne jest oszacowanie głębokości i odległości obiektów od ich ramion. Naukowcy z Fraunhofer opracowali aplikację, która wykorzystuje dwie kamery typu „rybie oko", aby przesyłać strumieniowo cały widok z perspektywy robota do okularów VR w formacie stereo 3D.
Komunikacja odbywa się na paśmie 60 GHz przez sieć 5G składającą się ze stacji bazowej z ruchomą anteną radiową. Zapewnia to środowisku VR płynność i niemal natychmiastową kontrolę nad robotem. Wersja demonstracyjna wykorzystywała system o nazwie Open5GCore - jeden z pierwszych na świecie dedykowany do obsługi nowego typu sieci.
- Przedsiębiorstwa wiedzą, że muszą w sposób inteligentny łączyć swoje maszyny i systemy, aby w pełni wykorzystać zbierane dane przemysłowe - powiedział dyrektor zarządzający GEC, dr Sebastian Ritz - Razem z naszymi partnerami pokazujemy, jak może wyglądać bezpieczne przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w ramach Przemysłu 4.0. Jednoczesne połączenie obliczeń brzegowych i sieci 5G stanowi podstawę inteligentnego wykorzystania danych w czasie rzeczywistym w celu uzyskania lepszej wartości dodanej.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- drivesncontrols

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-