Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-06-14   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14
Sterowanie robotem poprzez 5G
fot. pixabay
fot. pixabay

Podczas tegorocznych targów w Hanowerze na stoisku Rittala miała miejsce demonstracja, w ramach której zostały wykorzystane okulary wirtualnej rzeczywistości i dwa sprzężone z nimi kontrolery dedykowane do sterowania dwuramiennym robotem przemysłowym połączonym z siecią 5G. Zadaniem było przyłączenie dużej repliki zacisku przewodu do szyny zbiorczej, umiejscowienie kabla w terminalu blokowym, a następnie jego odłączenie.

Celem demonstracji było pokazanie tego, w jaki sposób sieci 5G mogą zostać wykorzystane do sterowania robotami praktycznie bez opóźnienia. Instalacja została zorganizowana przez Rittal, Fraunhofer Fokus Institute for Open Commmunication Systems oraz nową siostrzaną firmę Rittal o nazwie German Edge Cloud (GEC).

Aby zdalnie chwytać i przesuwać obiekty za pomocą manipulatorów konieczne jest oszacowanie głębokości i odległości obiektów od ich ramion. Naukowcy z Fraunhofer opracowali aplikację, która wykorzystuje dwie kamery typu „rybie oko", aby przesyłać strumieniowo cały widok z perspektywy robota do okularów VR w formacie stereo 3D.

Komunikacja odbywa się na paśmie 60 GHz przez sieć 5G składającą się ze stacji bazowej z ruchomą anteną radiową. Zapewnia to środowisku VR płynność i niemal natychmiastową kontrolę nad robotem. Wersja demonstracyjna wykorzystywała system o nazwie Open5GCore - jeden z pierwszych na świecie dedykowany do obsługi nowego typu sieci.

- Przedsiębiorstwa wiedzą, że muszą w sposób inteligentny łączyć swoje maszyny i systemy, aby w pełni wykorzystać zbierane dane przemysłowe - powiedział dyrektor zarządzający GEC, dr Sebastian Ritz - Razem z naszymi partnerami pokazujemy, jak może wyglądać bezpieczne przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym w ramach Przemysłu 4.0. Jednoczesne połączenie obliczeń brzegowych i sieci 5G stanowi podstawę inteligentnego wykorzystania danych w czasie rzeczywistym w celu uzyskania lepszej wartości dodanej.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także