
Elektryczna wyciągarka samochodowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia pojazdu dla wielu działających w szeroko pojętym „terenie" osób, czy to hobbystycznie jeżdżących po bezdrożach, górach i innych wszelkiego rodzaju nierównościach czy zawodowo pracujących z dala od utwardzonych szlaków. To od jej sprawnego działania zależy to, czy pojazd sprawnie pokona lub usunie przeszkodę. Ale sama wyciągarka to jedynie połowa niezbędnego wyposażenia – ważne jest też jej sterowanie, a stosowane do tego celu są różnego rodzaju piloty, o których napiszemy poniżej.
Sterowanie przewodowe
Piloty przewodowe przeznaczone są do sterowania silnikiem wyciągarki z poziomu siedzenia kierowcy – bez opuszczania pojazdu lub z zewnątrz samochodu. To pierwsze rozwiązanie może być wykorzystywane w quadach, gdzie kierowca dokładnie widzi linę i jej zachowanie w czasie pracy. W przypadku samochodów bezpieczniej jest kierować pracą wyciągarki z zewnątrz pojazdu, stojąc z boku i śledząc zachowanie się liny. Sterowanie z kabiny samochodu może być nieco utrudnione, szczególnie jeśli zostanie podniesiona zostanie maska samochodu w celu ochrony przedniej szyby na wypadek zerwania się liny – widoczność w tym przypadku jest zasadniczo ograniczona.
Piloty bezprzewodowe
Piloty bezprzewodowe zwykle wykorzystują do sterowania wyciągarką fale radiowe o konkretnej częstotliwości oraz wymagają zastosowania przekaźnika (wbudowanego w sprzęt lub podłączanego dodatkowo). Są one rozwiązaniem pozwalającym na wygodne sterowanie wyciągarką z zachowaniem odpowiedniego dystansu od pojazdu, zwykle jest to około 30-40 m. Pilot bezprzewodowy pozwala na zachowanie bezpiecznej odległości od maszyny w czasie pracy wyciągarki, np. w czasie transportowania auta z wody lub głębokiego błota. Zalety bezprzewodowego pilota będą też nie do podważenia w czasie wyciągania innych pojazdów lub odciągania przeszkód z drogi. Wadą pilotów bezprzewodowych jest ryzyko wyczerpania baterii w najmniej spodziewanym momencie lub w skrajnych przypadkach – jego zagubienie.
Który rodzaj sterowania wybrać?
W zależności od miejsca wykorzystania wyciągarki, kluczowe znaczenie ma odpowiednio dobrane sterowanie sprzętem. Najwygodniejszym rozwiązaniem w każdych niemal warunkach jest pilot bezprzewodowy, jednak z uwagi na wspomniane powyżej ograniczenie jakim jest możliwość wyczerpania baterii, dobrze jest mieć możliwość rezerwowego wykorzystania sterowania przewodowego i oczywiście posiadać odpowiedni pilot do wyciągarki. Decydując się na zakup wyciągarki samochodowej najlepiej wybrać komplet: zakup wyciągarki i usługę jej montażu przez firmę z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, np. dragonwinch.com, której oferta kompleksowo zaspokaja wszystkie potrzeby związane z zakupem i późniejszym użytkowaniem sprzętu. Ale czy wyciągarka sprawdzi się jedynie w przypadku pojazdów terenowych? Ależ nie – urządzenie to ma szereg zastosowań w przemyśle, usługach budowlanych czy żegludze. Więcej różnych funkcji wyciągarek omawia artykuł „Wyciągarki samochodowe - nie tylko do samochodów” dostępny pod adresem: www.autocentrum.pl/newsy/newsy/wyciagarki-samochodowe-nie-tylko-do-samochodow.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- dragonwinch.com

Czytaj także
-
Typy czujników przemysłowych wykorzystywanych w automatyce przemysłowej
Wprowadzenie: Sercem automatyki przemysłowej, która zapewnia ciągłość pracy linii produkcyjnych, jest nowa generacja zaawansowanych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-