Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2007-10-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-10-24
Switche Moxa w systemie zarządzania ruchem drogowym w Sewilli
Switche Moxa w systemie zarządzania ruchem drogowym w Sewilli
Switche Moxa w systemie zarządzania ruchem drogowym w Sewilli
Sewilla w Hiszpanii rozpoznawana jako gorące i żywe miasto, jest znana również ze swojego olbrzymiego zatłoczenia dróg. Korzenie samego miasta sięgają jeszcze czasów rzymskich, co jako dowód długiej i bogatej historii uwidocznione jest w architekturze miasta. W czwartym pod względem wielkości mieście Hiszpanii, problemy z ruchem drogowym Sewilli są spotęgowane labiryntem wąskich ulic, które nie były zaprojektowane do obsługi tak dużego ruchu kołowego. Nawet przewodnicy turystyczni często odradzają korzystania z samochodów w Sewilli, właśnie z powodu trudnych warunków drogowych, polecają odwiedzającym raczej dojście na piechotę do miejsc przeznaczenia.

W celu unowocześnienia systemu zarządzania ruchem, Sewilla poprosiła o pomoc jedną z największych europejskich firm inżynierskich, która specjalizuje się w inteligentnych systemach transportowych (ITS – Intelligent Transportation Systems). Czego miasto potrzebowało to system, który umożliwiałby zcentralizowane zarządzanie systemem świateł drogowych rozsianych po różnych regionach wielkiego miasta. Dodatkowym celem było wprowadzenie monitoringu kluczowych miejsc w mieście oraz umożliwienie komunikacji głosowej z wybranymi punktami. Odkąd należało przesyłać dane z wielu punktów rozmieszczonych w różnych punktach metropolii, inżynierowie stanęli przed zadaniem określenia urządzeń, które mogłyby komunikować się na duże odległości z wieloma punktami.

Opis systemu

Sieć komunikacyjna systemu zarządzania ruchem w Sewilli musiała umożliwić transmisję dużej liczby różnych danych (video, audio, dane) poprzez jedną, współdzieloną sieć. Z powodu wysokiego zapotrzebowania na pasmo, inżynierowie zdecydowali się na zainstalowanie gigabitowej sieci optycznej bazującej na specjalistycznych switchach Ethernetowych. Tym samym sieć szkieletowa została oparta na przełącznikach przemysłowych MOXA EDS-726, które zostały rozmieszczone w 8 głównych punktach rozsianych na obszarze miasta, połączonych redundantną gigabitową siecią światłowodową w topologii pierścienia, MOXA Turbo Ring, tworząc podstawę sieci szkieletowej. Postawienie na medium światłowodu było logicznym rozwiązaniem wynikającym z potrzeby transmisji wielkiej ilości danych na duże odległości, natomiast skorzystanie z protokołu redundantnych sieci, MOXA Turbo Ring, zapewniło gwarancję połączenia nawet w przypadku wystąpienia awarii np. przecięcia kabla światłowodowego. Wraz z gigabitową prędkością transmisji, wbudowanymi portami światłowodowymi oraz dzięki zaimplementowanemu protokołowi MOXA Turbo Ring, switche EDS-726 stanowią mocny punkt szkieletowej sieci transmisyjnej, która z łatwością radzi sobie z obsługą dużej ilości różnych strumieni danych.

Dodatkowe 11 węzłów znajduje się w sieci szkieletowej w końcowych regionach miasta wymagających sterowania oraz monitorowania. W każdym tym węźle został umieszczony przełącznik EDS-726 podłączający kamery IP, sterowniki oraz telefonię IP do sieci. Elastyczna modułowa budowa oraz dowolna możliwość rozbudowy switcha EDS-726 pozwoliła na wygodne podłączenie wielu różnych urządzeń do sieci szkieletowej. Urządzenia umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie switcha są z nim połączone z wykorzystaniem standardowych portów Ethernet 10/100BaseT(X), natomiast media konwertery skrętka-światłowód IMC-21 zostały wykorzystane do zwiększenia zasięgu transmisji oraz do zwiększenia pewności połączeń dla urządzeń oddalonych od przełączników EDS-726. Zaawansowana funkcjonalność VLAN oraz obsługa QoS umożliwiły wprowadzenie dodatkowego sterowania przepływem ruchu w sieci, zapewniając np. specjalne traktowanie danych przesyłanych przez urządzenia nadzorujące stan sieci.

Zainstalowane sterowniki wyposażone w porty szeregowe zostały podłączone do sieci szkieletowej za pomocą serwerów portów szeregowych Nport 5110, eliminując tym samym konieczność inwestycji w urządzenia do tworzenia oddzielnej sieci. Poprzez wykorzystanie serwerów portów szeregowych serii Nport, inżynierowie w centrali mogą łatwo monitorować stan każdego światła w mieście i natychmiast reagować w przypadku zmiany warunków drogowych.


Nowa system zarządzania ruchem Sewilli pozwala na wygodne, zcentralizowane monitorowanie ulic oraz sterowanie światłami ulicznymi rozsianymi na obszarze całego, dużego miasta. Obraz przekazywany na żywo oraz zdalne sterowanie światłami pozwala na bieżące reagowanie na zaistniałe warunki, natomiast telefonia IP stanowi dodatkowe, wygodne narzędzie komunikacji.

Więcej informacji:

Ethernet przemysłowy – switche przemysłowe http://www.elmark.com.pl/index.php?id=329

MOXA Turbo Ring V2 – niezawodna sieć Ethernet http://www.elmark.com.pl/index.php?id=556

MOXA – Automatyka przemysłowa http://www.moxa.com.pl/

Kategoria komunikatu:

Realizacje, aplikacje

Dodał:
Elmark Automatyka S.A.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także