Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-26 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-26
System monitorowania ciśnienia w kole może być niebezpieczny

System monitorowania ciśnienia w kole może być niebezpieczny
Problem polega na tym, że systemy monitorowania ciśnienia w kole (TPMS) posługują się kodami unikalnymi dla każdego czujnika koła. Sytuacja taka bardzo ułatwia śledzenie samochodu.
Transmisja bezprzewodowa TPMS pozbawiona jest powszechnych w sieciach komputerowych mechanizmów zabezpieczenia, jak szyfrowanie danych czy autentykacja. Naukowcy pokazali jak przy pomocy nadajnika, który podszywa się pod czujnik można wysłać fałszywy alarm o niskim ciśnieniu w kole.
„Jak dotąd nie słyszeliśmy o żadnych skargach związanych z bezpieczeństwem, ale nasza misja jako naukowców zajmujących się bezpieczeństwem i prywatnością, polega na identyfikowaniu potencjalnych problemów zanim staną się one powszechne i naprawdę poważne.” – stwierdził Marco Gruteser z Rutgers.
Zauważył on, że monitorowanie ciśnienia w kole jest pierwszym masowym zastosowaniem samochodowej sieci bezprzewodowej, a biorąc pod uwagę postępujące komplikowanie się przewodowych systemów elektronicznych, należy spodziewać się, że i inne aspekty działania samochodu zostaną przeniesione w sferę bezprzewodową.
„Fałszywy sygnał mógłby potencjalnie spowodować poważne zagrożenie, gdyby miał wpływ na system kontroli stabilności czy ABS. Dlatego podnosimy alarm już teraz.” – stwierdził Gruteser.
„Zgadzamy się, że technologia ta jest ważna dla bezpieczeństwa kierowcy, ale można by zrobić więcej, by poprawić zabezpieczenia, chociażby wprowadzić walidację albo szyfrowanie.” – powiedział Wade Trappe z Rutgers.
Współpracujący z kolegami z Rutgers naukowcy z University of South Karolina, zdołali przechwycić sygnał z odległości 40 metrów. Byli w stanie sygnał przeanalizować i za pomocą prostych laboratoryjnych narzędzi, spreparować.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizator AWK 3D, urządzenie do pomiaru uziarnienia i kształtu cząstek...
ABSTRAKT Zbudowano analizator AWK 3D służący do: trójwymiarowego pomiaru w warunkach laboratoryjnych uziarnienia materiałów sypkich (w tym...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-