Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2024-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2024-06-27
Sztuczna inteligencja w poszukiwaniu materiałów
fot. pixabay
fot. pixabay

Brytyjski start-up wykorzystał sztuczną inteligencję do zaprojektowania i stworzenia nowego, niezawierającego metali ziem rzadkich materiału z magnesami trwałymi, który można wyprodukować przy 20% kosztów i 70% mniejszej emisji dwutlenku węgla w porównaniu do materiałów o nie opartych. Firma o nazwie Materials Nexus zaprojektowała, zsyntetyzowała i przetestowała materiał nazwany MagNex w zaledwie trzy miesiące.

Odkrywanie nowych materiałów było w przeszłości procesem powolnym i wymagającym dużych zasobów, zwykle opartym na próbach i błędach, w wyniku czego przełomowe osiągnięcia w zakresie materiałów pozostają w tyle za innymi innowacjami przemysłowymi. Materials Nexus twierdzi, że jego wydajna platforma SI przeznaczona do syntezy nowych materiałów stawia go w czołówce tej dziedziny.

Platforma, skupiająca się początkowo na magnesach, została wykorzystana do zidentyfikowania i przeanalizowania ponad 100 milionów potencjalnych materiałów. Nowy materiał zsyntetyzowano i przetestowano we współpracy z Instytutem Henry'ego Royce'a i Uniwersytetem w Sheffield.

- Jestem zachwycony możliwością podzielenia się wiadomością o MagNex, znaczącym kamieniu milowym w dziedzinie wykorzystania sztucznej inteligencji do projektowania materiałów przyszłości, które są tańsze, bardziej wydajne i zrównoważone niż istniejące - powiedział dyrektor generalny Materials Nexus, dr Jonathan Bean, fizyk teoretyczny z Uniwersytetu w Cambridge - Projektowanie materiałów wykorzystujące sztuczną inteligencję będzie miało wpływ nie tylko na technologię magnesów, ale także na całą dziedzinę inżynierii materiałowej.

- Znaleźliśmy skalowalną metodę projektowania nowych materiałów do wszelkiego rodzaju potrzeb przemysłowych - dodał - Nasza platforma wzbudziła już teraz szerokie zainteresowanie różnymi produktami do zastosowań obejmujących półprzewodniki, katalizatory i powłoki. Nie mogę się doczekać roli, jaką odegra ona we wspieraniu popytu rynkowego na tworzenie nowatorskich materiałów, które pomogą rozwiązać coraz bardziej palące problemy związane z łańcuchem dostaw i środowiskiem.

Magnesy trwałe są niezbędne w różnych technologiach, w tym w silnikach pojazdów elektrycznych, turbinach wiatrowych, robotach i dronach. Oczekuje się, że w nadchodzących latach popyt na magnesy ziem rzadkich przewyższy podaż. Przewiduje się, że w samym przemyśle pojazdów elektrycznych zastosowanie magnesów ziem rzadkich do 2030 roku wzrośnie nawet dziesięciokrotnie. Metale, takie jak neodym i dysproz potrzebne do produkcji tych magnesów są jednak kosztowne i podatne na problemy związane z łańcuchem dostaw, w tym duże uzależnienie od chińskich kopalń i zakładów przetwórczych.

Podejście Materials Nexus można zastosować do innych rodzajów materiałów, takich jak półprzewodniki, nadprzewodniki i katalizatory. Firma twierdzi, że dzięki temu odkrywanie nowych materiałów będzie tańsze, szybsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż kiedykolwiek wcześniej.

(rr)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
drivesncontrols
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także