Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-06
Zaginanie blachy ręczne i maszynowe - jak przebiega proces
Zaginanie blachy ręczne i maszynowe - jak przebiega proces

Gięte blachy to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów w dzisiejszym przemyśle – można je spotkać w praktycznie każdym miejscu, od telefonów, laptopów, pralek, po samochody oraz samoloty. Odpowiednie ukształtowanie metalowych arkuszy stanowi podstawę dla wielu linii produkcyjnych, a także mniejszych zakładów oraz firm, przez co na rynku dostępne są różnorodne narzędzia przeznaczone do obróbki metalowych arkuszy.

 

W jaki sposób przebiega zaginanie blachy

Niezależnie od sposobu, w jaki zostanie przeprowadzone gięcie, sam proces nie ulega zmianie i dzieli się zwykle na trzy fazy – choć w wielu przypadkach wszystkie etapy występują podczas jednego, płynnego ruchu, przez co mogą być niezauważalne. Sam proces zginania na celu trwałą zmianę kształtu elementu, która nazywana jest odkształceniem plastycznym. Aby do tego doszło, musi zostać przekroczona granica sprężystości – w przeciwnym razie element nie utrzyma pożądanego kształtu i będzie dążył do odzyskania pierwotnej formy. Siła potrzebna do przekroczenia granicy plastycznej jest różna dla każdego rodzaju metalu, co wymaga użycia odpowiednich narzędzi w zależności od typu materiału oraz jego grubości. Najprostszym sposobem na zdobycie odpowiednich wiadomości jest skorzystanie z tabel oraz wzorów gięcia, które pozwalają określić minimalną siłę potrzebną do uzyskania trwałego odkształcenia.

Jak zostało wspomniane wcześniej, proces zaginania dzieli się na trzy fazy:

  • gięcie sprężyste – czyli sytuacja, w której po zniknięciu nacisku blacha będzie próbowała powrócić do pierwotnego kształtu;
  • gięcie plastyczne – czyli takie, które przekracza granice sprężystości materiału, doprowadzając do trwałego odkształcenia;
  • dotłaczanie/doginanie – uzyskiwanie zamierzonego kąta wygięcia lub formy.

 

Ręczne zaginanie blachy

Chociaż obróbka metalowych arkuszy metodami ręcznymi jest ograniczona do stosunkowo miękkich lub niewielkich elementów, znajduje ona szerokie zastosowanie np. podczas kładzenia dachów oraz pracach wykończeniowych. Najpopularniejszymi narzędziami w tej kategorii są stosowane przez m.in. dekarzy giętarki, szczypce, zaginadła oraz wzorniki. Większość z tych sposobów pozwala na zgięcie blach w formie prostoliniowej, chociaż wzorniki składające się z dwóch blach oferują możliwość gięcia krzywoliniowego. Oprócz mniejszej siły oraz ograniczonej długości zagięcia – jak ma to miejsce w przypadku szczypiec – ręczna obróbka blachy wymaga dodatkowych narzędzi, które pozwolą na dogięcie arkusza. Zazwyczaj w tym celu wykorzystywany jest młotek, zapewniający możliwość dopasowania blachy do konstrukcji dachu.

 

Maszynowe zaginanie blachy

Jak sama nazwa wskazuje, podczas tego procesu wykorzystywane są maszyny specjalnie zaprojektowane do gięcia nazywane prasami krawędziowymi lub potocznie krawędziarkami znajdziesz je w ofercie firmy Bi-top.pl. Urządzenia te można podzielić na modele ręczne oraz poruszane siłownikami warianty hydrauliczne. Charakterystyczną cechą pras krawędziowych jest wykorzystanie wymiennych stempli oraz matryc, które umożliwiają uzyskanie praktycznie dowolnego kąta – choć w przypadku zaginania obróbka często prowadzona jest na dobicie w celu uzyskania kąta prostego. Krawędziarki można podzielić na nieprzelotowe i przelotowe, różniące się obecnością listwy oporowej. W przypadku modelu nieprzelotowego gięcie może nastąpić tylko w pobliżu krawędzi blachy. Z kolei maszyna przelotowa umożliwia przełożenie arkusza przez całą długość urządzenia i dokonania obróbki w dowolnym miejscu.

Dużą zaletą pras krawędziowych jest szybkość oraz powtarzalność, z jaką przeprowadzana jest każdy cykl pracy. Sterowane komputerowo urządzenia oferują perfekcyjną dokładność, a także możliwość elastycznego dopasowania sposobu gięcia do bieżących potrzeb. Współczesne prasy krawędziowe są w stanie samodzielnie dopasowywać niektóre parametry gięcia na podstawie otrzymanych danych, co znacznie przyśpiesza programowanie oraz rozpoczęcie działania. Kolejnym atutem tego typu maszyn jest możliwość automatyzacji poprzez wykorzystanie podajników oraz połączenie kilku urządzeń w linię produkcyjną, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku produkcji wielkoseryjnej.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
bi-top.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.