Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10
Zastosowanie lasera we współczesnej obróbce materiałów
Zastosowanie lasera we współczesnej obróbce materiałów

Zastosowanie lasera we współczesnej obróbce materiałów

Rosnące wymagania w sferze wydajności oraz jakości procesów produkcyjnych skłaniają przedsiębiorców do poszukiwania coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań (https://www.laserfabryka4x4.pl/) technologicznych. Obserwując zmiany w gospodarce można zauważyć, iż odpowiedzią na aktualne potrzeby rynkowe jest wykorzystanie różnorodnych technik laserowych w obszarze obróbki metali oraz innych materiałów. Skupienie światła wiązki laserowej otworzyło nieznane dotąd możliwości w sferze takich realizacji jak: cięcie, spawanie, napawanie, a także utwardzanie powierzchniowe. Szereg z tych technik jest stale ulepszanych i znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu polskich przedsiębiorstwach.

Jaka jest zasada działania lasera?

Obecnie laser stanowi jeden z najbardziej rozpowszechnionych urządzeń, znajdujących zastosowanie w różnorakich dziedzinach naukowych. Światło emitowane przez laser odgrywa także ważną rolę w aspekcie przetwarzania twardych, kruchych oraz trudnych do obróbki materiałów. Zasadę działania lasera w pełni obrazuje akronim jego nazwy. Oznacza on bowiem powstawanie energii wiązki laserowej, to znaczy emisję wiązki świetlnej poprzez wzbudzenie energetyczne atomów (tł. z języka ang. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation). Cięcie laserem (https://www.laserfabryka4x4.pl/oferta/ciecie-laserem-blachy-2d) zachodzi w momencie, w którym wiązka świetlna lasera uderza w określoną powierzchnię materiału, silnie ją przy tym nagrzewając. Prowadzi to albo do jej stopienia, bądź też zupełnego odparowania. Najczęściej proces cięcia z wykorzystaniem lasera ma swój początek, gdy emitowane przez niego promieniowanie całkowicie wniknie w dany materiał w konkretnym punkcie.

Jak obróbka laserowa gwarantuje wysoką precyzję?

Kiedy wysokoenergetyczna wiązka lasera koncentruje się na danej powierzchni roboczej rozpoczyna się skomplikowany proces cięcia. Energia cieplna jest pochłaniana, a kolejno ogrzewana. Sam materiał ulega wtedy roztopieniu, odparowaniu bądź też pojawiają się zmiany jego stanu, które mogą być w łatwy sposób usunięty przez współtowarzyszący wiązce świetlnej gazu. W ten sposób można nie tylko szybko, ale również precyzyjnie obrabiać różnorakie materiały, natomiast wykorzystanie właściwego układu manipulacji głowicy laserowej skutkuje sposobnością wycinania skomplikowanych kształtów. Wybór cięcia laserowego jest zatem najlepszy w przypadku konieczności pozyskania niezwykłej dokładności oraz precyzji obróbki. Należy zaznaczyć również, iż moc produkcyjna w ramach cięcia laserowego jest nieporównywalnie większa, niż w przypadku metod tradycyjnych, natomiast sama usługa cechuje się wysokim stopniem wydajności.

Na czym polega fenomen obróbki laserowej?

Wycinanie laserowe stanowi jeden z najczęściej używanych procesów bazujących na energii cieplnej. Jest to bezdotykowy typ obróbki, którą można wykorzystywać do szerokiego zakresu materiałów (przykładowo do kruchej ceramiki, miękkich materiałów, a także do surowców trudnoobrabialnych, takich jak diamenty czy metale twarde). Obróbka materiałowa z wykorzystaniem laserów jest w dzisiejszych czasach stosowana niemal w każdej gałęzi przemysłu. Można zatem stwierdzić, że jej fenomen opiera się przede wszystkim na:

  • wysokiej elastyczności i szybkości obróbki szerokiego grona materiałów,
  • precyzji odwzorowania różnych kształtów i powtarzalności,
  • braku wykorzystywania narzędzi o eksploatujących się powierzchniach,
  • możliwości pełnej automatyzacji procesów.

Nowoczesne urządzenia laserowe gwarancją sukcesu?

Maszyny przeznaczone do cięcia laserowego to przeważnie wielkogabarytowe urządzenia bramowe, które posiadają lasery o mocach rzędu kilku kilowatów. Wycinarki laserowe można nazwać najbardziej uniwersalnymi urządzeniami tnącymi ze względu na wysoką jakość, precyzję oraz szybkość wykonywania detali i skomplikowanych elementów. Urządzenia przeznaczone do cięcia laserowego już na dobre zadomowiły w parkach maszynowych przedsiębiorstw produkcyjnych. Obecnie, oferowane na rynku urządzenia laserowe zaskakują bowiem swoją wydajnością, dokładnością cięcia oraz uniwersalnością. Zakup nowoczesnego urządzenia laserowego jest więc czynnikiem, który w znacznej mierze przeciąża o sukcesie danego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, iż za sukces przedsiębiorstwa odpowiadają także wykwalifikowani pracownicy oraz kadra kierownicza, odpowiedzialna za sprawne zarządzanie całą firmą.

Jak wybrać odpowiednią firmę świadczącą usługi cięcia laserem?

Innowacyjna technologia laserowa umożliwia wykonywanie zadań i projektów, które jeszcze nie tak dawno postrzegano za niemożliwe. Laser umożliwia cięcie zarówno małych, jak też dużych metalowe elementów, a także pozwala na zautomatyzowanie wielu prac oraz nie stwarza wysokich kosztów. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które od wielu lat świadczą usługi cięcia laserowego, mogą oferować atrakcyjne i konkurencyjne ceny. Zlecenia dotyczące cięcia laserowego warto zlecić wyspecjalizowanej firmie, przykładowo przedsiębiorstwu Fabryka 4x4. Realizuje ono dodatkowo usługi związane z gięciem blach, gwintowaniem oraz produkcją sprzętu off-roadowego. Fabryka 4x4 (https://www.laserfabryka4x4.pl/kontakt) nieustannie wychodzi naprzeciw innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz uwzględnia aktualne trendy.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
Fabryka 4x4
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także