Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2022-05-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-05-18
Zestresowane rośliny pomogą rolnikom
fot. pixabay
fot. pixabay

Żywe organizmy nieustannie wysyłają sygnały elektrofizyczne. Rośliny wykorzystują je do wykrywania stresu, gdy są atakowane przez szkodniki i choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Wageningen (WUR) badają, czy czujniki również mogą nauczyć się je rozpoznawać.

Dzięki tej wiedzy choroby i szkodniki można by było wykryć na wcześniejszym etapie niż obecnie, a w konsekwencji szybciej podjąć środki zaradcze. Jest to ważne dla hodowców sadzonek, którzy chcą dostarczać klientom jak najlepsze rośliny.

Wcześniejsze badania przeprowadzone na WUR wykazały, że przechwytywanie sygnałów elektrofizycznych jest możliwe. Na potrzeby tego badania roślinę truskawki zarażono wciornastkami, których zanieczyszczenie można było określić już po dwóch dniach za pomocą dedykowanego czujnika. Po rzeczywistym wdrożeniu pozwoli to na znaczną oszczędność czasu w porównaniu z inspekcją wizualną - zwykle zarażone liście nabierają srebrzystego blasku dopiero po około 5-6 dniach, co na dodatek można dostrzec tylko podczas drobiazgowej oceny stanu roślin.

Nowe dwuletnie badanie koncentruje się na uprawie pomidorów, gerberów, petunii oraz słonecznika. Skupia się przy tym na trzech potencjalnych zagrożeniach: pleśni, wciornastkach oraz wirusach. Wykorzystywane jest przy tej okazji oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji i technikach głębokiego uczenia.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
hortidaily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także