Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-04-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-04-19
Znaleźć dziurę w rakiecie
Znaleźć dziurę w rakiecie
Znaleźć dziurę w rakiecie
Inżynierowie z Purude University skonstruowali system monitorowania struktury służący do wykrywania uszkodzeń, które mogłyby obniżyć skuteczność nowego rodzaju rakiet zrobionych z materiałów kompozytowych.

Zdarza się, że rakiety zostają uszkodzone przez lecące kamienie, albo przez niewłaściwe transportowanie i składowanie

Według Douglasa Adams’a z Purude, w odróżnieniu od rakiet zrobionych ze stopów metali, na których uszkodzenia widać od razu w postaci rys i zadrapań, w przypadku rakiet z kompozytów, ewentualnych uszkodzeń może nie być widać gołym okiem.

Nowy system monitorujący wykorzystuje matematyczny model do precyzyjnego określenia uderzeń oparty na danych o wibracjach zgromadzonych przez czujnik nazwany ‘trójosiowym przyspieszeniomierzem’.

„Udowodniliśmy, że w 98 procentach potrafimy wykryć, zlokalizować i określić siłę uderzenia,” – powiedział Adams. „Ta informacja jest bardzo użyteczna, gdyż pozwala systemowi szybko określić, czy siła uderzenia przekracza wytrzymałość materiału i może spowodować poważniejsze uszkodzenia.”

Naukowcy wykorzystali do testów ‘wierzę uderzeniową’ , która uderzała w obudowę z siła wystarczającą do przebicia pancerza wojskowego.

Obudowy są zrobione z włókien węglowych, kevlaru, albo innych materiałów ułożonych w warstwy. Rakiety zrobione z materiałów kompozytowych są nawet o 40 procent lżejsze od tych zrobionych ze stopów aluminium. Mniejszy ciężar czyni je tańszymi w transporcie i łatwiejszymi w obsłudze.

Co więcej, system monitoringu pozwala określić również odporność materiału na długotrwałe składowanie i wpływ środowiska.

„Wojsko składuje broń przez długi czas, czasem przez lata i dopiero po tym okresie trafia ona do użycia. Warto więc byłoby znać wpływ na składowane rakiety takich czynników, jak wilgotność, czy promieniowanie ultrafioletowe.” – powiedział Adams. „Ostatecznym celem naszej pracy jest stworzenie systemu, który mógłby być stale zainstalowany na rakietach tak, by analizować stan w czasie rzeczywistym.”

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także

 
Trwa ładowanie, prosze poczekać.

Trwa ładowanie...