Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2015-05-14
4 wskazówki, które ułatwią wybór SCADY

Systemy SCADA to zaawansowane narzędzia do nadzoru i sterowania procesami technologicznymi, które na dobre zadomowiły się w wielu gałęziach przemysłu i gospodarki. Ich zadaniem jest bieżące monitorowanie, zbieranie i przetwarzanie danych z procesów technologicznych, wizualizacja przebiegu procesu, nadrzędne sterowanie, alarmowanie i rejestracja zdarzeń, archiwizacja danych, a także udostępnianie informacji o procesie lokalnie i zdalnie (skrót SCADA to z angielskiego Supervisory Control and Data Acquisition).

Rynek obfituje w wiele rozwiązań klasy SCADA, ale przed wyborem tego właściwego należy rozważyć co najmniej kilka istotnych kwestii. Warto to zrobić, by wybrać system, który nie tylko będzie odpowiadał potrzebom naszej aplikacji, lecz także sprawnie realizował działania przez wiele lat. W niniejszym tekście omawiamy kilka ważnych cech, które charakteryzują nowoczesne systemy SCADA.

 

System_SCADA_ControlMaestro_zrzut_ekranu.png

 
Łatwe i szybkie projektowanie aplikacji


Zwiększanie wydajności prac inżynierskich to tendencja, która dotyczy wszystkich nowoczesnych platform SCADA. Środowiska ułatwiają projektantom aplikacji efektywne projektowanie, przenoszenie, powielanie oraz utrzymanie i rozbudowę aplikacji. Sprawne tworzenie aplikacji wymaga także nowego sposobu organizacji i dostępu do informacji. Zastosowanie zorientowanego obiektowo podejścia do tworzenia aplikacji zwiększa wydajność prac inżynierskich, bo wykorzystując rzeczywiste interakcje pomiędzy obiektami, urządzeniami i procesami, programista unika powtarzalnych, pracochłonnych i podatnych na błędy czynności. Obiektowa struktura umożliwia bardziej intuicyjne i szybsze projektowanie. Użytkownik zaś zyskuje aplikację, po której łatwiej się poruszać, z przyjaznym dostępem do poszukiwanych informacji. Obiektowo zorientowana struktura pozwala tworzyć całe biblioteki w pełni edytowalnych obiektów i wykorzystywać je także w innych projektach.


Modułowa architektura


Niemniej ważną kwestią niż szybkie projektowanie aplikacji jest modułowa architektura platform. Umożliwia ona swobodną budowę systemu w różnych wielkościach – począwszy od najmniejszych, tworzonych przez jedną stację wizualizacyjno-operatorską, poprzez średnie, wielostanowiskowe do rozległych, redundantnych systemów, które nadzorują pracę ogromnych obiektów infrastruktury (np. oczyszczalnie ścieków), centrów przetwarzania danych, szpitali czy lotnisk.


Wieloletnie perspektywy rozwoju


Warto zwrócić uwagę na to, czy producent systemu SCADA gwarantuje długofalowy rozwój i wsparcie oznaczające m.in. gotowość na zachodzące na rynku zmiany technologiczne takie jak kompatybilność z nowymi systemami operacyjnymi środowiska IT czy zwiększanie poziomu zabezpieczeń. Nowoczesne systemy SCADA są przystosowane do współpracy z najnowszymi systemami Windows, co oszczędza wielu problemów użytkownikom aktualizującym oprogramowanie swoich pecetów.
Przyjazny dla użytkownika system SCADA pozwala na łatwą aktualizację starych aplikacji (często tworzonych nawet kilkanaście lat wcześniej) do najnowszych wersji środowiska. Wiele pakietów oprogramowania rozwiązuje tę kwestię poprzez specjalne funkcje, które dokonują w sposób niemal automatyczny konwersji aplikacji. Dla użytkownika to wygoda, oszczędność czasu i niewielkie koszty związane z aktualizacją do nowego środowiska.


Większe bezpieczeństwo systemu i procesów


Ważnym trendem w rozwoju platform SCADA jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa samych systemów i coraz bardziej zaawansowany nadzór nad monitorowanymi instalacjami. W automatyce już od kilku lat popularyzuje się restrykcyjna norma stosowana w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym: FDA 21 CFR część 11 (jej wymogi spełnia m.in. platforma ControlMaestro).
Coraz bardziej rozbudowane stają się funkcjonalności związane z natychmiastowym powiadamianiem o sytuacjach nietypowych czy alarmowych. Platformy SCADA są przystosowane do obsługi zmianowej pracy służb serwisowych. Odpowiednie ustawienia zapewniają sprawne przesyłanie alarmów (w postaci e-maili czy sms-ów) właściwym pracownikom wg ustalonych harmonogramów pracy.


Więcej informacji:


www.sabur.com.pl/nasza-oferta/oprogramowanie

 

Autor:
Sabur Sp. z o.o.
Dodał:
SABUR Sp. z o.o.

Czytaj także