Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-05-17
8 rzeczy, które warto wiedzieć o wózkach widłowych terenowych

Wózki widłowe terenowe należą do kategorii urządzeń jezdniowych podnośnikowych podlegających pod nadzór Urzędu Dozoru Technicznego. W poniższym artykule przedstawimy Wam 8 najważniejszych informacji, które powinien poznać każdy przyszły nabywca wózka terenowego. Być może część z nich już znacie, a o niektórych dowiecie się pierwszy raz. Zapraszamy do lektury!

8 rzeczy, które warto wiedziec o wozkach widlowych terenowych
8 rzeczy, które warto wiedziec o wozkach widlowych terenowych

Przed zakupem, czy to nowego czy używanego urządzenia, warto jak najwięcej wiedzieć o tym:

   ●  jak sprawdzić stan techniczny urządzenia,
   ●  na które elementy zwrócić szczególną uwagę,
   ●  jakie są procedury oraz formalności, których należy dopełnić po zakupie,
   ●  co może zaniepokoić, a co wymaga interwencji w przypadku uszkodzeń i awarii.

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w naszym tekście!

 

1. Gdzie kupić wózek widłowy terenowy?

Zakupu wózka terenowego możesz dokonać u dealera marki, producenta lub na jednym z popularnych składów wózków widłowych.

Teoretycznie możliwy jest też zakup urządzenia od osoby prywatnej - jednak wtedy nie możesz liczyć na gwarancję po zakupie czy możliwość zwrotu wózka, jeśli po zakupie znajdziesz jakieś ukryte wady, o których nie wspomniał sprzedający.

 

2. Czy istnieją różne rodzaje wózków terenowych?

Tak samo jak w przypadku wózków widłowych spalinowych czołowych, wózków wysokiego składowania czy wózków widłowych elektrycznych, również urządzenia terenowe mogą różnić się od siebie budową w zależności od:

   ●  producenta,
   ●  modelu,
   ●  udźwigu i maksymalnej dozwolonej wysokości unoszenia,
   ●  wykonanej zabudowy kabiny.

Na różnice w konstrukcji może wpływać nawet rok produkcji wózka, od którego będą zależały zastosowane w urządzeniu technologie oraz części.

 

3. Jaki napęd posiadają wózki widłowe terenowe?

Wszystkie wózki widłowe terenowe posiadają napęd spalinowy. Oznacza to, że nie mogą poruszać się wewnątrz budynków, ze względu na emisję spalin. Doskonale radzą sobie jednak w terenie.

Jaki napęd posiadają wózki terenowe
Jaki napęd posiadają wózki terenowe

Dodatkowo, aby zmniejszyć ilość emitowanych spalin do powietrza, warto poszukać w sklepach z częściami do wózków widłowych - odpowiednich filtrów, które to umożliwią.

 

4. Ile kosztują nowe, a ile używane wózki terenowe?

Koszt zakupu nowych wózków widłowych terenowych zależy od wielu czynników i parametrów wskazujących na możliwości urządzenia. Dla markowych nowych pojazdów cena może wynosić nawet od 130 000 zł wzwyż.

Znacznie niższe są oczywiście ceny używanych pojazdów terenowych. Plasują się one mniej więcej w przedziale od 70 000 do 110 000 zł. Na ostateczną cenę każdorazowo wpływają:

   ●  model i typ urządzenia,
   ●  rok produkcji,
   ●  stan techniczny.

 

5. Jak sprawdzić stan techniczny używanego wózka terenowego?

Podczas sprawdzania stanu technicznego dużą uwagę należy zwrócić na wszelkie urazy mechaniczne (pęknięcia/ wgniecenia/ wygięcia) a nawet na drobne zarysowania, które mogły powstać np. w wyniku stłuczki itp. Jednak co, co widoczne na pierwszy rzut oka, to zdecydowanie nie wszystko.

Jak sprawdzić stan techniczny używanego wózka widłowego
Jak sprawdzić stan techniczny używanego wózka widłowego

Jeszcze bardziej istotne (dla dalszego funkcjonowania sprzętu) są te usterki i nieprawidłowości, których nie będzie widać na pierwszy rzut oka. Mowa tu m.in. o uszkodzonym napędzie czy mechanizmie unoszenia.

By sprawdzić, czy silnik działa prawidłowo - należy uruchomić go, słuchać czy pracuje równomiernie, sprawdzić czy nie ma żadnych wycieków oraz obserwować kolor spalin.

W celu rozpoznania, czy układ podnoszenia działa prawidłowo, należy na moment unieść ładunek o maksymalnej dopuszczalnej dla urządzenia wadze na wysokość ok 50 cm. Następnie wystarczy obserwować. Przy prawidłowo działającym układzie - widły z ładunkiem powinny opadać nie szybciej niż 1 cm / 1 min.

 

6. Jakie są formalności po zakupie wózka terenowego?

Jako, że wózki widłowe terenowe należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego podlegających UDT, po zakupie tego typu urządzeń konieczne jest zarejestrowanie ich.

Rejestracji należy dokonać w najbliższym oddziale UDT, zgłaszając się do niego z kompletem dokumentów, takich jak między innymi:

   ●  Dokumentacja Techniczno-Ruchowa,
   ●  badanie techniczne wózka,
   ●  certyfikat pochodzenia itd.

Natomiast znaczne ułatwienie wprowadzili niektórzy renomowani sprzedawcy wózków widłowych jezdniowych, którzy na życzenie klienta mogą dopełnić za niego wszelkich urzędowych formalności (np. Lemarpol Wózki Widłowe).

 

7. Kto może obsługiwać wózek terenowy?

Obsługa wózka widłowego terenowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wymaga od operatora nie tylko wysokich zdolności motorycznych, ale również znajomości funkcjonowania urządzenia oraz podstawowej wiedzy z zakresu budowy i działania mechanizmów urządzenia. Dlatego też do wykonywania tej czynności uprawnieni są tylko przeszkoleni operatorzy wózków widłowych.

Z uwagi na obowiązujące przepisy należy koniecznie sprawdzić czy osoba, która zostaje zatrudniona na stanowisko operatora posiada ważne uprawnienia.

 

8. Gdzie zgłaszać awarie wózków widłowych terenowych?

Gdzie zgłaszać awarie wózków widłowych terenowych
Gdzie zgłaszać awarie wózków widłowych terenowych

Nawet najbardziej uważne i odpowiedzialne operowanie wózkami terenowymi nie uchroni urządzeń przed zdarzeniami losowymi oraz nieprzewidzianymi wypadkami czy drobnymi usterkami. Dlatego, gdy zdarzy się taki przypadek, trzeba wiedzieć jak się zachować.

Zazwyczaj, pierwszą osobą, która zauważa usterkę lub awarie jest operator wózka widłowego. To jego obowiązkiem jest zgłoszenie nieprawidłowości do zwierzchników oraz konserwatora zakładowego lub serwisu wózków widłowych.

 

Podsumowanie

Wózki widłowe terenowe to bardzo użyteczne i wielofunkcyjne urządzenia służące do transportu oraz składowania ładunków nawet w najtrudniejszych warunkach - zarówno terenowych, jak i pogodowych. W powyższym artykule zaprezentowaliśmy Wam 10 najważniejszych faktów, na które należy zwrócić uwagę przed ich zakupem. Dzięki ich znajomości, wybór wózka widłowego terenowego nie będzie stanowił problemu a Ty będziesz mógł spokojnie zadbać o interesy swojej firmy.

Źródło:
Materiał nadesłany

Czytaj także