Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-01-22
Wózek wysokiego składowania - w jakiej branży sprawdzi się najlepiej?

Wózki widłowe wysokiego składowania to duże możliwości, ale i duża odpowiedzialność związana z koniecznością zapewnienia operatorom i transportowanym przez nich ładunkom maksymalnego bezpieczeństwa. W jakich sytuacjach i branżach warto z nich korzystać? Czy istnieje sprzęt, którym można je zastąpić? Poznaj odpowiedzi na te pytania już dziś i sprawdź, czy wózek wysokiego składowania sprawdziłby się także w Twojej branży!

wozek-widlowy-wysokiego-skladowania-w-jakiej-branzy-sprawdzi-sie-najlepiej.jpg

W poniższym artykule:

  • zaprezentujemy jak zbudowane są wózki wysokiego składowania i co z tego wynika;
  • odpowiemy na pytanie, w jakich branżach warto korzystać z ich pomocy;
  • przeanalizujemy, czy istnieją innego typu wózki jezdniowe, które są w stanie w pełni zastąpić urządzenia wysokiego składowania.

 

Charakterystyka wózków widłowych wysokiego składowania

Wózki wysokiego składowania to jedne z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych urządzeń transportu bliskiego. Już sama ich nazwa wskazuje bezpośrednio na to, czym się zajmują, a raczej dokładnie - jakie umiejętności posiadają. Obsługa magazynów wysokiego składowania: rozmieszczanie i pobieranie ładunków z kilku czy kilkunastu metrów nie jest dla urządzeń tego typu żadną nowością. Z łatwością podejmują one tego typu wyzwania na co dzień. A umożliwia im to bardzo specyficzna budowa.

 

Jak zbudowane są wózki widłowe wysokiego składowania?

Już na pierwszy rzut oka widać, że budowa wózka wysokiego składowania znacznie różni się od tego, do czego przywykliśmy przy czołowych wózkach widłowych. Urządzenia te posiadają karetkę zamontowaną prostopadle (nie równolegle) do kabiny operatora. Wygląda to w ten sposób, ich operator unosząc ładunki na widłach ma je po swojej prawej stronie (nie na wprost siebie).

Początkowo, dla pracowników, którzy obsługiwali głównie wózki czołowe, dostosowanie się do prowadzenia wózków widłowych wysokiego składowania może być nieco trudne z tego powodu.

Innym ważnym elementem konstrukcyjnym wózków wysokiego składowania są wzmocnione daszki, które (w przypadku, gdyby ładunek został nieprawidłowo pobrany i spadł z dużej wysokości) muszą uchronić operatora przed ewentualnymi konsekwencjami niewprawnych manewrów. 

jak-zbudowany-jest-wozek-widlowy-wysokiego-skladowania.jpg

Poza tym, wbrew pozorom, jakie może budzić nazwa urządzeń, one same są kompaktowymi, niezajmującymi dużo powierzchni sprzętami. Kontrast do niewielkich rozmiarów stanowi jedynie maszt, który jednak przez to iż góruje nad wózkiem potrzebuje jedynie wystarczająco wysokich sufitów, jego szerokość natomiast nie stanowi nadmiernego problemu nawet na wąskich przestrzeniach.

 

Gdzie mogą przydać się wózki widłowe wysokiego składowania?

Zazwyczaj sytuacja jest raczej odwrotna niż opisywana - czyli przedsiębiorca już posiada firmę i do niej stara się dopasować, jak najbardziej efektywny rodzaj sprzętu. Tutaj - omawiając wózek widłowy wysokiego składowania, zaprezentujemy przykłady branż do jakich warto go wybrać.

Przede wszystkim wózki widłowe wysokiego składowania są bardzo dobrym rozwiązaniem do prac związanych ze składowaniem we wszelkiego typu magazynach. Czy to branża spożywcza, meblarska czy kosmetyczna, wózki wysokiego składowania wykorzystywane są do obsługi regałów, składowania, pobierania oraz kompletacji zamówień przed dalszą wysyłką.

Kolejnym miejscem, które nie mogłoby się obyć bez urządzeń tego typu są centra dystrybucji oraz centra logistyczne, których głównym zadaniem jest magazynowanie. To właśnie z nich towar trafia później do hurtowni i sklepów, co oznacza, że są one odpowiedzialne za proces magazynowania hurtowych ilości ładunków. Każdy z nich musi mieć swoje odpowiednie miejsce, tak aby łańcuch dostaw nie został zakłócony a także, aby łatwo można było wyłapać braki produktowe na stanie. 

praca-na-wozku-widlowym-wysokiego-skladowania.jpg

Jednak wózki widłowe wysokiego składowania to nie tylko urządzenia, które wykorzystuje się na dużych przestrzeniach hal i magazynów. Wiele hipermarketów czy większych sklepów korzysta z ich pomocy na swoich zapleczach, dzięki czemu lepiej radzą sobie z rozmieszczeniem ładunków z nowych dostaw oraz ich późniejszym wykładaniem na sklepowe regały.

 

Czy wózek widłowy wysokiego składowania można zastąpić?

Z uwagi na dość wysoki koszt zakupu wózka widłowego wysokiego składowania ( od około 150 tysięcy złotych wzwyż za nowe urządzenie) wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy istnieje sprzęt, który mógłby zastąpić tego typu wózek. Jednocześnie zachowując podobne umiejętności czy parametry umożliwiające mu obsługę wysokich partii magazynów.

Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Jak to?

Podobne możliwości, co wózki widłowe wysokiego składowania, zarówno pod względem udźwigu, jak i maksymalnej wysokości unoszenia mogą zaprezentować czołowe wózki widłowe elektryczne. Jest jednak jeden istotny szczegół - tego typu urządzenia są na ogół znacznie większe.

Wózki wysokiego składowania dzięki bocznej budowie nie potrzebują dużo miejsca na przejazd i pobranie ładunku, z kolei wózki widłowe każdorazowo w celu ułożenia ładunku na regale lub jego pobrania muszą ustawić się frontalnie do konstrukcji. W przypadku wąskich korytarzy i przejazdów, manewrowanie czołowym wózkiem widłowym o dużym promieniu skrętu może być wręcz niemożliwe.

Trudno również o jakikolwiek inny zamiennik spośród pozostałych wózków jezdniowych unoszących. Wózki paletowe z masztem posiadają co prawda niewielką, zwartą konstrukcję, ale nawet wyposażone w maszt nie mają szans z możliwościami wydajnych wózków wysokiego składowania.

Z kolei podesty ruchome wykorzystywane są raczej na zewnątrz pomieszczeń, do prac budowlanych czy renowacyjnych, nie zaś typowego składowania ładunków.

 

Wózki wysokiego składowania - podsumowanie

wozki-widlowe-wysokiego-skladowania-podsumowanie.jpg

Czy wiesz już jak zbudowane są wózki widłowe wysokiego składowania i jaką przewagę daje im to nad wózkami jezdniowymi innego rodzaju? Gdzie wykorzystuje się tego rodzaju urządzenia i co stanowi ich największy atut? A w końcu - czy istnieją urządzenia, które mogą zastąpić wózki widłowe wysokiego składowania?

A jeśli rozważasz zakup tego typu urządzeń, sprawdź koniecznie wózki widłowe wysokiego składowania od firmy Lemarpol Wózki Widłowe, która dostarcza sprzęt do firm i przedsiębiorstw już od ponad 25 lat.

Autor:
seolo.pl
Źródło:
seolo.pl

Czytaj także