Pomiar mętności pozwala skutecznie monitorować przebieg procesu flokulacji ścieków. Konsekwencją nieprawidłowości na tym etapie może być dostawanie się zanieczyszczeń do systemów kanalizacyjnych. W oczyszczalni ścieków w browarze poziom flokulantów monitoruje mętnościomierz, zapewniając prawidłowe dawkowanie oraz zwiększając wydajność.
Flokulacja
Stosowanie flokulantów podczas oczyszczania ścieków pozwala pozbyć się zanieczyszczeń. Flokulanty poprawiają sedymentację lub skuteczność filtrowania drobnych cząstek obecnych w strumieniu ścieków, ułatwiając tym samym pozbycie się ich. Flokulacja skraca również czas trwania procesu oczyszczania, dzięki czemu można zwiększyć wydajność tego procesu.
W ostatnim czasie wzrasta popularność flokulantów pochodzenia naturalnego, ponieważ proces flokulacji staje się bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Odnotowuje się również spadek kosztów utylizacji odpadów.
Mętność
Przedstawiciele jednego z browarów działającyco w Wielkiej Brytanii poszukiwali sposobu monitorowania poziomu flokulantów w ściekach, który pozwoliłby prawidłowo prowadzić ich dawkowanie. Zbyt duże dawki prowadzą do niepotrzebnego marnotrawstwa flokulanta, zbyt małe zaś powodują obniżenie skuteczności flokulacji. Czujnik mętności byłby również użyty do monitorowania skuteczności flokulantów, co pozwoliłoby ustalić, czy zapewniają one pożądany efekt.
Mętność to doskonały pomiar dla tej aplikacji, ponieważ flokuły pochodzące z mętnych osadów można łatwo mierzyć mętnościomierzem z detekcją światła rozproszonego do tyłu. Czujniki światła rozproszonego do tyłu METTLER TOLEDO posiadają szeroki zakres pomiarowy i zapewniają dużą wszechstronność stosowania w różnych aplikacjach. Czujniki mają niewielkie wymagania w zakresie konserwacji i są odporne, sprawdzając się doskonale w procesach ciągłych takich jak na przykład oczyszczalnie ścieków.
System pomiarowy o niewielkich wymaganiach w zakresie konserwacji
Przedstawiciele browaru poszukiwali czujnika do monitorowania medium zawierającego duże stężenia ogólnych substancji zawieszonych, który można byłoby wyjmować z instalacji rurociągowej, co pozwoliłoby łatwo czyścić czujnik bez konieczności przerywania procesu.
Firma METTLER TOLEDO zaproponowała system pomiarowy składający się z czujnika mętności InPro 8200, wysuwanej obudowy InTrac 779e oraz przetwornika M800. Czujnik mętności InPro 8200 sensor posiada podwójne włókno optyczne. Można z niego z powodzeniem korzystać w wielu różnych aplikacjach przemysłowych obejmujących rozdzielanie ciecz/ciało stałe. Ze względu na naturę procesu klienta istotną kwestią było zapewnienie, że czujnik jest łatwy w konserwacji i odporny na zarastanie. Wybór czujnika InPro 8200 jest w tych okolicznościach jest jak najbardziej uzasadniony, ponieważ ma on niewielkie wymagania w zakresie konserwacji i jednolitą strukturę, która ogranicza zarastanie odpornego na zarysowania szafirowego okienka. Unika się w ten sposób gromadzenia się zanieczyszczeń. Nie ma zatem obawy, że wyniki pomiaru są obarczone błędem.
Czujnik jest zainstalowany w wysuwanej obudowie InTrac 779e z połączeniami do płukania. Klient ma zatem możliwość wysuwania czujnika w regularnych odstępach czasu w celu poddania go czyszczeniu lub kalibracji bez konieczności zatrzymywania procesu.
Niższe koszty
Po zainstalowaniu systemu pomiarowego METTLER TOLEDO firma może monitorować dawkowanie flokulantów, które jest teraz precyzyjne i łatwe. Udało się dzięki temu obniżyć koszty, ponieważ dawkowana jest tylko taka ilość flokulanta, która jest rzeczywiście potrzebna. W konsekwencji udało się zwiększyć wydajność procesu flokulacji, zwiększając tym samym wydajność całej oczyszczalni ścieków.
Jeśli chcesz zmniejszyć koszty oczyszczania ścieków, odwiedź stronę internetową:
- Dodał:
- Mettler-Toledo Sp. z o. o.
Czytaj także
-
System pomiarowy pH poprawia oczyszczanie ścieków
Przepisy w obszarze ochrony środowiska wymagają, aby ścieki z rafinerii były oczyszczane. Różne procesy jednostkowe generują różne rodzaje...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...