Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-05
Jak przebiega produkcja profili z tworzyw sztucznych?

worker-or-handyman-cutting-pvc-profile-with-circul-2021-08-26-15-27-59-utc.jpg

Profile z tworzyw sztucznych są wyrobami stosowanymi w wielu branżach i bardzo często niemożliwe jest ich zastąpienie asortymentem z innego materiału. Z tego też powodu, ważne jest sprawne i efektywne ich wykonywanie z nakładem hurtowym. Taką możliwość daje producentom proces ekstruzji, który dokładnie opiszemy poniżej. Ponadto, przedstawimy wiele ciekawych informacji dotyczących wyrobu takich produktów, które udało się nam uzyskać przy współpracy z firmą PRIMO.

 

Z jakich tworzyw wykonuje się profile?

Samo określenie tworzywa sztucznego brzmi bardzo ogólnikowo i nie jest w żaden sposób sprecyzowane. Okazuje się, że firmy produkujące profile są zaopatrzone w szereg różnych odmian dobieranych względem zapotrzebowania.

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest tworzywo sztuczne? Mówiąc w sposób bardzo uproszczony, tworzywem sztucznym określa się zbiór polimerów. Są tu substancje chemiczne, wyróżniające się dość dużą masą cząsteczkową. Możemy podzielić je na naturalne i syntetyczne. Do produkcji profili zdecydowanie częściej używa się tych drugich, a dokładniej ich dwóch odmian: elastomerów i plastomerów.

Skupmy się natomiast wyłącznie na plastomerach. Są to substancje określane mianem plastycznych i łatwo poddających się obróbce. Ich najszerszą grupą są termoplasty, czyli takie składniki, które uzyskują zdolność formowania poprzez wzrost temperatury.

Niemal każdy zakład produkcyjny posiada szereg odmian termoplastów i dobiera je względem zapotrzebowania klienta. Każdy materiał posiada inne właściwości jak chociażby odporność na temperaturę po wyschnięciu, promieniowanie UV czy nawet wodę.

 

Ekstruzja jako wytłaczanie

Choć sama nazwa może brzmieć nieco przerażająco, to realia wcale nie są tak skomplikowane. Głównym zadaniem ekstruzji jest po prostu tłoczenie profili, wykorzystując do tego pole przekroju. Wyobraźmy sobie kanał, przez który przepływa stopione wysoką temperaturą, półpłynne tworzywo. W pewnym momencie, jego droga zostaje zakłócona przez głowicę o zmienionym polu przekroju. Może to nieco przypominać zabawę przeciskania plasteliny przez wykrojony szablon. Możemy uzyskać wówczas naprawdę niesamowite kształty. Profile wykonuje się w dokładnie taki sam sposób.

Początkowa faza formowania odbywa się na głowicy, natomiast dalszym etapem jest wprowadzenie znacznych korekt na tzw. kalibratorach. Z powyższego opisu wynika zatem, że w celu wyprodukowania profilu, należy dokładnie zaprojektować samą głowicę, a resztą zajmie się już wyłącznie maszyna. Od takich zadań są oczywiście programy komputerowe, którymi zarządzają wyspecjalizowani graficy.

 

Jakie profile są dostępne w ofertach?

Podstawowym kryterium w kwestii wyboru profilu jest twardość mierzona w skali Shore’a. Wyróżnia się profile twarde (zakres C i D) oraz miękkie (grupa A). Oprócz skali twardości, możemy spotkać jeszcze profile kompozytowe, spienione, koekstrudowane i postekstrudowane. Profile spienione charakteryzują się niskim ciężarem właściwym, ze względu na dodanie w głąb ich struktury pęcherzyków powietrza. Pozostałe odmiany mają głównie charakter dodatkowy i dotyczą mieszania poszczególnych warstw profili.

Artykuł powstał we współpracy z firmą PRIMO, która od lat specjalizuje się w produkcji profili w tworzyw sztucznych. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o samej ekstruzji oraz o rodzajach profili, warto zajrzeć na stronę pl.primo.com.

 

Źródło:
pl.primo.com