Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-08
Jak systemy rentgenowskie wykrywają zanieczyszczenia

Opracowanie techniczne na temat podstaw kontroli rentgenowskiej i mechanizmów wykrywania zanieczyszczeń przez systemy rentgenowskie

W tym opracowaniu technicznym wyjaśniono, czym jest promieniowanie rentgenowskie, w jaki sposób działają systemy kontroli rentgenowskiej i w jaki sposób wykrywają one różne zanieczyszczenia w produktach luzem i w opakowaniach. Przeanalizowano tu również najczęstsze problemy, z którymi borykają się producenci używający systemów rentgenowskich do wykrywania zanieczyszczeń mechanicznych.

Wraz z rosnącymi wymaganiami przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności coraz ważniejsze staje się zapewnienie zgodności z nimi oraz możliwości identyfikacji wyrobów na każdym etapie procesu produkcji. Z kontroli rentgenowskiej coraz częściej korzystają producenci wytwarzający artykuły znanych marek, aby skutecznie wykrywać i odrzucać zanieczyszczone produkty.

To opracowanie techniczne do bezpłatnego ściągnięcia szczegółowo wyjaśnia następujące kluczowe kwestie:

  • Co to jest promieniowanie rentgenowskie?
  • Zasady działania kontroli rentgenowskiej
  • Typowe zanieczyszczenia
  • Wykrywanie zanieczyszczeń w produktach i opakowaniach
  • Zapewnianie i ochrona integralności produktu

Wykrywanie zanieczyszczeń to główna rola systemów kontroli rentgenowskiej w branży spożywczej i farmaceutycznej. Niezbędnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa żywności jest zagwarantowanie usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, niezależnie od aplikacji i typu opakowania.

W przypadku produktów sypkich, masowych, pompowanych i pakowanych systemy kontroli rentgenowskiej są w stanie wykrywać zanieczyszczenia na każdym etapie produkcji, lecz skuteczność tej techniki zależy od gęstości, grubości i jednorodności produktu.

Podstawowe zasady kontroli rentgenowskiej są takie same i jest to uniwersalna technologia, jednak różne zastosowania wymagają różnych systemów rentgenowskich. Wybór właściwego systemu ma ogromne znaczenie dla skuteczności kontroli rentgenowskiej, gdyż zanieczyszczeń nie będzie można wykryć, jeżeli wszystkie elementy, począwszy od kąta padania wiązki po mechanizm odrzucający, nie zostaną odpowiednio dobrane do konkretnej linii produkcyjnej i produktu. Zrozumienie różnych konfiguracji i ich przydatności do wykrywania różnych zanieczyszczeń ma duży wpływ na dokonanie prawidłowego wyboru systemu.

Fakt pomyślnego przejścia produktów przez systemy kontroli rentgenowskiej daje producentom z branży spożywczej i farmaceutycznej większą pewność co do wysokiego poziomu jakości i bezpieczeństwa ich produktów. Systemy takie ułatwiają też zapewnienie zgodności z wymogami organizacji branżowych, takich jak:

  • Światowa Inicjatywa Bezpieczeństwa Żywności (Global Food Safety Initiative, GFSI)
  • Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (British Retail Consortium, BRC)
  • System Certyfikacji Bezpieczeństwa Żywności 22000 (FSSC 22000)
  • Chińskie przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności
  • Międzynarodowy Standard Bezpieczeństwa Żywności (International Featured Standard for Food, IFS)

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz opracowanie techniczne.