Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-07-25
Mapowanie wilgotności i temperatury

Mapowanie w skrócie

W branżach wymagających stałego nadzoru nad składowanymi i produkowanymi dobrami, niezbędna jest dokładna znajomość rozkładu parametrów klimatycznych w pomieszczeniach magazynowych i wytwórczych. Uregulowania prawne w szczególności dotyczą branży farmaceutycznej, zarówno w strefie produkcyjnej, magazynowej oraz dystrybucyjnej. Dobra Praktyka Dystrybucyjna (GDP) oraz Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) to szczegółowe zestawy norm stosowanych w łańcuchu produkcyjno-dystrybucyjnym, w których integralną rolę pełni kontrola jakości. Oprócz wymagań określonych w przepisach, mapowanie wilgotności i temperatury pozwala na utrzymanie wysokiej jakości produktów oraz minimalizację strat, powstałych na skutek uszkodzenia lub przeterminowania wyrobów. Dzięki rejestracji parametrów klimatu w strategicznych punktach pomieszczenia, można w prosty sposób określić obecne warunki i przeprowadzić niezbędne modyfikacje przestrzenne, np. zmieniając układ mebli i tym samym cyrkulację powietrza.

Rys. 1. Przykładowy układ magazynu
Rys. 1. Przykładowy układ magazynu

Jak przeprowadzić mapowanie?

W zależności od rozmiarów pomieszczenia i panujących w nim oraz poza nim warunków, wybierane są punkty strategiczne. Należy wziąć pod uwagę, że mapowanie nie jest czynnością jednorazową a trwającym procesem. Istotne mogą okazać się: pora roku, układ wentylacyjny (jego ewentualne modyfikacje) oraz układ bram i drzwi. W przypadku niewielkich pomieszczeń (5x2x5 m – długość x szerokość x wysokość) wystarczy umieścić czujniki wilgotności i temperatury w narożnikach pomieszczenia oraz 1 w centrum – sumarycznie 9. Większe pomieszczenia, takie jak hale magazynowe z regałami, wymagają podejścia systemowego. Zwykle magazyny z regałami rozmieszczane są w sposób symetryczny i powtarzalny, w topologii przecinających się pod kątem prostym alejek. Rozmieszczenie punktów pomiarowych powinno tej topologii odpowiadać. W praktyce, każdy regał w płaszczyźnie pionowej powinien mieć zainstalowany czujnik co 10...15 m. W poziomie, rekomenduje się stosowanie czujnika co 4...6 m. Jednakże, wszystko zależy od indywidualnych preferencji klienta i wymagań pomiaru.

Analiza danych

Po wykonania mapowania dane z rejestratora muszą zostać przetworzone, przeanalizowane i na ich podstawie tworzona jest dokumentacja. Oprogramowanie HW4 Rotronic oferuje różne formaty wyświetlania zebranych danych – w formie wykresów, tabel, plików *.log czy funkcji statystycznych. Pod postacią wykresu można wyświetlić zmierzoną wilgotność i temperaturę w funkcji czasu oraz wykonywać proste operacje matematyczne i graficzne. Tabele i pliki *.log można przetwarzać bezpośrednio lub za pomocą arkuszy kalkulacyjnych. Funkcje statystyczne umożliwiają między innymi wyświetlanie liczby punktów pomiarowych, wartości minimalnych, średnich lub maksymalnych, odchylenia standardowego oraz średniej temperatury kinetycznej (MKT) określanej wzorem:

(1)Wzór na obliczanie średniej temperatury kinetycznej
(1)Wzór na obliczanie średniej temperatury kinetycznej

Gdzie:
H – energia aktywacji
R – stała gazowa
T – temperatura
e – liczba Eulera

Ponadto, oprogramowanie oferuje funkcję opracowania prostego schematu mapowania. Raport końcowy zawiera wszystkie powyższe dane wraz z certyfikatami czujników.

Rys. 2. Oprogramowanie HW4 - przykładowe wykresy
Rys. 2. Oprogramowanie HW4 - przykładowe wykresy

Proponowane rozwiązania

Firma Rotronic oferuje dwa popularne rozwiązania w mapowaniu wilgotności i temperatury. Pierwsze z nich to wykorzystanie bezprzewodowych rejestratorów wilgotności i temperatury HL-1D. Dostępne w montażu naściennym urządzenia mogą pracować na zasilaniu bateryjnym z częstotliwością pomiarów co 5 minut przez 3 lata.

Rys. 3. Rejestrator wilgotności i temperatury HL-1D
Rys. 3. Rejestrator wilgotności i temperatury HL-1D

Drugie rozwiązanie opiera się o system bezprzewodowy składający się z rejestratorów HL-RC-B współpracującymi z sondami HC2-S oraz odbiornikiem LAN-INTERFACE. W tym przypadku, przesył danych odbywa się radiowo, więc dane można odbierać w czasie rzeczywistym.

WIĘCEJ INFORMACJI:

www.apautomatyka.pl
tel.: +48 67 357 10 80
biuro@apautomatyka.pl

PROFIL FIRMY AP Automatyka:
systemy pomiarowe * automatyka przemysłowa * elektronika * pomiar wilgotności * pomiar temperatury * pomiar dwutlenku węgla * pomiar ciśnienia * siłowniki elektryczne * urządzenia do stref EX * pomiar aktywności wody* enkodery absolutne (optyczne i magnetyczne) * enkodery inkrementalne (magnetyczne) * czujniki przechyłu (inklinometry) * linkowe czujniki drogi (enkodery linkowe) * akcesoria do czujników

Autor:
AP Automatyka
Dodał:
AP Automatyka S.C.