Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Mobot Explorer otwarta konstrukcja platformy

Każdy z pewnością wie, że wiedza i umiejętności które zdobywa samodzielnie ceni się o wiele bardziej, na długo utrwalają się w pamięci. Firma WObit już od kilku lat opracowuje i produkuje roboty mobilne wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom szkół ponadpodstawowych, gimnazjów, techników, kółek zainteresowań, fascynatów robotyki, uczelni wyższych i firm startujących w robotyce mobilnej. Otwarta konstrukcja platformy mobilnej jest jednym z narzędzi, dzięki którym możliwości samodzielnego rozwoju są niezwykle szerokie.

Obecnie dostępna jest ulepszona wersja Mobot Explorer A1. Składa się ona z platformy jezdnej z napędem na cztery koła. W porównaniu do wersji poprzedniej zostały zwiększone wymiary platformy, korpus jest wydłużony o 50mm i poszerzony o 15mm. Napęd zrealizowany jest przy użyciu czterech silników prądu stałego firmy Buehler Motor GmbH. Wyposażone są one w wysokosprawne przekładnie planetarne o przełożeniu 72:1. Dzięki zastosowaniu przekładni planetarnej zespół napędowy ma wysokie osiągi: prędkość obrotową 40 obr/min, moment znamionowy 1 Nm przy zasilaniu z 12 V prądem znamionowym 860 mA.

Platforma zbudowana jest z solidnej blachy stalowej, do której przymocowane są cztery koła z tworzywa z oponami wypełnionymi pianką. Koła przystosowane są do poruszania się w trudnym terenie. Cztery napędy dysponują dużym momentem obrotowym (znamionowo 1Nm każdy), który przenoszony jest za pomocą kół o średnicy 120 [mm] w systemie AWD. Dzięki temu robot jest w stanie poradzić sobie na wyboistym lub kamiennym podłożu.

Mobot-Explorer A1 wyposażony jest w układ sterowania oparty o mikrokontroler ATmega128 oraz zintegrowaną ładowarkę baterii akumulatorów żelowych 12V wbudowanych w robocie. Ładowarkę można zasilać dowolnym napięciem stałym w zakresie 16 do 25 VDC. Maksymalny prąd ładowania akumulatorów to 3 A. Ładowarka jest wyposażona w gniazdo męskie typu DCJack o średnicy zewnętrznej kołka 2mm i średnicy otworu 6,3mm. Do sterowania silnikami prądu stałego najistotniejszymi elementami są mikrokontroler ATmega128 oraz dwa scalone mostki H MC33887 firmy Freescale. Mostki te mogą być obciążone prądem ciągłym do 5 A, co jest wystarczające dla zastosowanych silników. 


m.explorer.jpg

 Mobot Explorer dzięki swojej otwartej konstrukcji można z łatwością rozszerzać o dodatkowe funkcje. Aby realizować zadania pomiarowe platformę można wyposażyć w czujniki, które pozwalają zmierzyć np. odległość od przeszkody. Dzięki temu robot może pełnić funkcję autonomicznego pojazdu. Dla wykonania tego rozszerzenia można zastosować dalmierze triangulacyjne lub dalmierze ultradźwiękowe.

Możliwości robota można również poszerzyć o funkcję zdalnego sterowania, poprzez zastosowanie modułu MOBOT-CONTROLLER. Jest to uniwersalny pilot, który współpracuje z modułami radiowymi MOBOT-RCRv2. Wyposażono go w: mikrokontroler ATmega16, dwa dwuosiowe joysticki analogowe, pięć przycisków, trzyosiowy akcelerometr, kolorowy (16 bit) wyświetlacz graficzny o rozdzielczości 132×176 pikseli oraz moduł do transmisji radiowej w paśmie 868 MHz. Zaimplementowanie joysticków umożliwia sterowanie manipulatorem robota, dzięki temu można jednocześnie poruszać robotem i manipulatorem.

Mobot Explorer może również być uzupełniony o jednopłytowy komputer przemysłowy. Dzięki niewielkim wymiarom płyty oraz stosunkowo małemu poborowi prądu możliwy jest bezpośredni montaż komputera na podwoziu robota, co tym samym zwiększa jego funkcjonalność.

Innym komponentem, o który można dodatkowo wzbogacić komputer by móc realizować zdalną kontrolę jest karta WiFi, ewentualnie można sterować robotem manualnie. Jako nośnik pamięci można wykorzystać kartę CF, a komunikować się z komputerem poprzez łącze USB.

Do kontroli robota mobilnego służy sterownik z procesorem 8-bit. Płyta MOBOT-MBv2-AVR zawiera niezbędne do funkcjonowania robota mobilnego bloki funkcyjne i posiada możliwość rozszerzania o bloki dodatkowe. Mikrokontroler ATmega128 z rodziny AVR daje programiście spore możliwości dzięki dużej liczbie układów peryferyjnych. Procesor można zaprogramować za pomocą umieszczonego na płycie złącza JTAG, oraz ISP zgodne ze standardem STK200. Do budowy płyty zastosowano elementy do montażu powierzchniowego, co zapewniło miniaturyzację płyty do rozmiarów 95x76mm.

Prosta i solidna konstrukcja oraz płaska część nadwozia platformy i łatwy dostęp do wnętrza robota ułatwiają łatwą rozbudowę i modyfikacje według potrzeb użytkownika. Zespół konstruktorów firmy WObit nieprzerwanie pracuje nad tworzeniem nowych rozszerzeń wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników. Aby uzyskać dodatkowe informacje zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl 

Autor:
WObit
Dodał:
WObit E.J. Ober

Czytaj także