Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-25
NOWOŚĆ! Szybkozłącza wtykowe GN 1050

 

Szybkozłącza zdj. zbiorcze.png

 Znormalizowany element do szybkiego łącznie konstrukcji

„Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Podobne złącza są często używane do szybkiego montażu i demontażu konstrukcji kratownicowych oraz urządzeń scenicznych, stosowanych podczas imprez (rys. 1). Nasz dział R&D postanowił wykorzystać analogiczną funkcjonalność i znalazł możliwość zastosowania jej w warunkach przemysłowych. Nie od dziś wiadomo, że specjalizujemy się w standaryzacji elementów do maszyn. Postanowiliśmy więc dopasować sprawdzoną zasadę działania do typowych zastosowań naszych klientów. Stworzyliśmy zatem znormalizowany element, który sprawdzi się w budowie maszyn, urządzeń i konstrukcji przemysłowych." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

 

szybkozlacza_w_mocowaniach_konstrukcji_kratownicowych_i_urzadzen_scenicznych.png

 Rys. 1. Szybkozłącza stosowane do mocowania konstrukcji kratownicowych i urządzeń scenicznych

 

 

Kontrukcja szybkozłączy

Szybkozłącze GN 1050 pełni funkcję gniazda, w którym blokujemy sworzeń GN 1050.1. Elementy te tworzą połączenie rozłączne, do obsługi którego nie wymagane są dodatkowe narzędzia.

 

szybkozlacze_GN_1050.png

   Rys. 2: Szybkozłącze GN 1050 (po prawej) i sworzeń gwintowany GN 1050.1 (po lewej)

 

 

Połączenie złącza ze sworzniem odbywa się w czterech etapach, które kolejno przedstawia rysunek poniżej (Rys. 3). Cały proces polega kolejno na:

(1) wciśnięciu przycisku blokującego tuleję znajdującą się na korpusie szybkozłącza,

(2) przesunięciu tulei w lewo,

(3) wsunięciu sworznia gwintowanego w otwór,

(4) przesunięciu tulei w prawo, aż do samoczynnego zatrzaśnięcia się blokady.

 

polaczenie_szybkozlacza_wtykowego_GN_1050_ze_sworzniem_GN1050_1.png

              Rys. 3. Połączenie szybkozłącza wtykowego GN 1050 ze sworzniem GN 1050.1

Przycisk zabezpieczający chroni złącze przed przypadkowym otwarciem. Po naciśnięciu przycisku, tuleja może zostać przesunięta osiowo, aby odblokować sworzeń umieszczony w otworze. Na zewnętrznej części korpusu widoczny jest wtedy czerwony pierścień, który sygnalizuje stan odblokowania (rys. 4).

 

szybkozlacze_ze_zwolniona_blokada.png

                       Rys. 4. Czerwony pierścień wskazuje, że blokada jest zwolniona

 

Dostępne warianty szybkozłączy

Szybkozłącze jest wykonane anodowanego na czarno aluminium, mechanizm blokujący jest natomiast ze stali ocynkowanej. Wysokiej jakości materiały i wykończenie powierzchni skutecznie chronią przed korozją i zużyciem oraz wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN (Rys. 5).

 

obciazenia_osiowe_szybkozlaczy.png

             Rys. 5. Szybkozłącza GN 1050 wytrzymują obciążenia osiowe nawet do 35 kN

Zarówno szybkozłącza GN 1050, jak i sworznie GN 1050.1 są dostępne w dwóch opcjach montażu, z trzpieniem gwintowanym (-A) lub gwintem wewnętrznym (-I). Listę możliwych kombinacji sposobów montażu dodatkowo rozszerza kołnierz GN 1050.2, który jednocześnie pomaga w równomiernym rozłożeniu sił na większej powierzchni (rys. 6).

 

kolnierz_montazowy_szybkozlaczy.png

                                    Rys. 6. Kołnierz montażowy GN 1050.2

 

Szybkozłącza oferujemy w dwóch różnych wykonaniach: wersja F – ustalająca, dzięki której możliwe jest precyzyjne spozycjonowanie mocowania oraz wersja L – pływająca, która poprzez odpowiednie luzy może kompensować przesunięcia pomiędzy punktami mocowania (Rys. 7). Obie wersje nie przenoszą momentu obrotowego, tzn. że swobodnie obracają się wokół osi wzdłużnej sworznia. W przypadku stosowania kilku złączy na tym samym elemencie, w celu skompensowania przesunięcia wzdłużnego, promieniowego i osiowego można zastosować model L.

 

szybkozlacze_wersje_F_i_L.png

 Rys. 7. Szybkozłącze w wersji F i L. Wersja L umożliwia kompensację przesunięć wzdłużnych, poprzecznych i osiowych.

 

Gdzie stosować szybkozłącza?

Szybkozłącza wtykowe mogą być stosowane na urządzeniach lub liniach produkcyjnych do efektywnego montażu prowadnic bocznych, osłon, dodatkowych podzespołów. Sprawdzą się w miejscach wymagających częstych przezbrojeń bez użycia dodatkowych narzędzi. Kilka przykładów zastosowań przedstawiliśmy na rysunku 8.

 

zastosowania_szybkozlaczy.png

                             Rys. 8 Przykłady zastosowań szybkozłączy GN 1050

 

Linki do karty katalogowych opisywanych produktów:

Szybkozłącza wtykowe GN 1050

• Sworznie gwintowane GN 1050.1

• Kołnierze montażowe GN 1050.

 

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.