Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-22
Nowości w systemie Qguar MES

 

mes-raportowanie-produkcji.png

 Ubiegły rok przyniósł istotne zmiany w zakresie funkcji systemu realizacji produkcji Qguar MES. Dokonano licznych rozszerzeń związanych ze wsparciem działu Utrzymania Ruchu i zarządzaniem parkiem maszynowym zakładu. Wśród najważniejszych zmian znalazły się między innymi.

Zagnieżdżanie technologii – generowanie operacji na podstawie technologii obsługuje teraz również technologie zagnieżdżone. Jeśli dla danego komponentu operacji w technologii, z której generujemy operacje zlecenia, istnieje inna technologia i konfiguracja wskazuje na jej użycie, zostanie ona dołączona do generowanych operacji, tak jakby całość była jedną technologią.

W systemie skonfigurować można dowolnie dużo poziomów zagnieżdżeń technologii. W efekcie, funkcja pozwala budować drzewo produktu z mniejszych elementów. Dzięki temu zmiana fragmentu procesu produkcyjnego spowoduje zmianę wszystkich drzew produktów, w których występuje modyfikowany fragment.

Kopiowanie maszyn – do listy z definicją maszyny dodano akcję użytkownika pozwalającą na skopiowanie definicji zaznaczonej maszyny. Funkcja skraca czas procesu odzwierciedlania w systemie parku maszynowego w sytuacji, gdy zawiera on wiele maszyn tego samego typu.

Historia zleceń serwisowych pozycji inwentarzowych – zestawienie prezentuje czas realizacji prac serwisowych pozycji inwentarzowych dla dowolnie skonfigurowanych parametrów związanych z numerem inwentarzowym (nr inwentarzowy, nr artykułu, grupa artykułów, kategoria, numer i typ zlecenia serwisowego, wydział, zakład). Obejmuje zlecenia zakończone i te w realizacji.

Dla zleceń zakończonych czas realizacji jest różnicą pomiędzy datą zakończenia a datą rozpoczęcia zlecenia. Dla zleceń w realizacji jest to różnica pomiędzy czasem bieżącym a datą rozpoczęcia. Prezentowana jest również liczba serwisów, dzięki czemu można dowiedzieć się ile różnych zleceń serwisowych dla wybranych parametrów (nr inwentarzowego, artykułu, zakładu itd.) miało miejsce w danym okresie czasu (dniu, tygodniu, miesiącu).

Narzędziownia – wyposażyliśmy system w możliwość śledzenia wypożyczania przez pracowników pozycji inwentarza technicznego. Jest to zbiór funkcji umożliwiających:

  • rejestrowanie kto, komu i kiedy wypożyczył wybrany egzemplarz;
  • rejestrowanie zwrotów wypożyczonych pozycji;
  • przegląd rejestru aktualnie wypożyczonych narzędzi;
  • śledzenie historii narzędzi.

Zestawienia czasu pracy oraz pracochłonności operacji produkcyjnych – nowe zestawiania pozwalające śledzić proces produkcji pod kątem:

  • czasu pracy pracownika na maszynach – wykres przedstawia czas pracy pracowników na maszynie od momentu zalogowania do chwili wylogowania się z niej;
  • pracochłonność zleceń produkcyjnych – wykres przedstawia czas pracy pracowników nad konkretną operacją, zleceniem lub artykułem.

Zestawienia pozwalają na dowolne grupowanie, sumowanie oraz prezentację danych zarówno na poziomie bardzo ogólnym, jak i bardzo szczegółowym. Dane można grupować w ujęciu całego zakładu, maszyny, zlecenia, operacji i artykułu, jak i w przedziałach czasu.

Inspekcje AQL (Acceptable Quality Limit) – w praktycznie każdym procesie produkcji zdarzają się produkty z defektami. Ma to miejsce nawet po sprawdzeniu każdej sztuki z osobna. Dlatego też w interesach pomiędzy dostawcą a odbiorcą zrozumiałe jest, że dostawca nie jest w stanie dostarczyć produktów w 100% wolnych od wad. Z drugiej strony, kupujący chce kontrolować jakość produktu, który kupuje ponieważ nie chce otrzymać zbyt wielu sztuk które zawierają wady.

W jaki sposób ustalić granicę pomiędzy akceptacją a odrzuceniem, w tak aby obie strony się na nią zgodziły, i która byłaby możliwa do zmierzenia? AQL to narzędzie opracowanie przez Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Jakości. To statystyczne narzędzia dla kupujących i/lub kontrolerów jakości, które pozwalają na jasne stwierdzenie dwóch rzeczy:

  • ile próbek powinno być sprawdzonych;
  • jaka jest graniczna wartość sztuk niezgodnych, powodujących odrzucenie dostawy.

AQL jest zbiorem tabel określających ilość sztuk do zweryfikowania, oraz poziom akceptowalności próbki. Tabele AQL można stosować zarówno dla kontroli wejściowej jak i produkcyjnej. Wielkość partii to ilość sztuk dostarczonych od dostawcy lub wyprodukowanych w ciągu jednej sekwencji produkcyjnej. Zaletą stosowania AQL jest to, że posiadamy jeden klarowny standard do zarządzania kontrolą jakości. Dodatkowo standard ten uznawany jest przez większość firm i daje pewność, że nikt nie będzie go kwestionował.

Interfejs: import technologii – do listy standardowych komunikatów systemu Qguar MES dodano import technologii. Celem komunikatu jest wprowadzenie do systemu technologii w zakresie produktu, wolumenu, operacji, relacji między operacjami oraz produktów i komponentów operacji.

Jednorazowy import pozycji inwentarzowych – na potrzeby skrócenia czasu zapełniania systemu danymi podstawowymi przygotowano arkusz Excel, który służy do importu pozycji inwentarzowych.

 

Autor:
Marek Wiązowski, Quantum Qguar
Dodał:
Quantum Qguar Sp. z o.o.

Czytaj także