Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-03-27
Palety drewniane i ich zastosowania w magazynach

Palety drewniane są chętnie wykorzystywane w magazynach oraz przemyśle transportowym. Ich uniwersalność oraz wytrzymałość sprawiają, że świetnie sprawdzają się podczas przechowywania i przewozu towarów o różnych rozmiarach czy kształtach. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są zalety palet drewnianych i czym charakteryzują się ich rodzaje.

 

palety-drewniane720.jpg

 

Zalety palet drewnianych

Do największych zalet drewnianych palet zalicza się ich wytrzymałość, dostępność oraz ekologicznych. Dzięki swojej konstrukcji mają nośność nawet do 2000 kg, a przy tym są stosunkowo tanie i łatwo dostępne – mówi Aleksandra Zawadzka, ekspert ds. BHP w firmie EMPORO. – To sprawia, że chętnie wykorzystuje się je w przemyśle transportowym i magazynowym. Co więcej, drewno to materiał naturalny i biodegradowalny, co czyni ten rodzaj palet bardziej ekologicznym wyborem od modeli wykonanych z tworzyw sztucznych. Istotną cechą jest również łatwość naprawy – jeśli paleta ulegnie uszkodzeniu, bezproblemowo można ją zreperować lub wymienić uszkodzoną część.

 

Popularne rodzaje palet drewnianych

Drewniane palety EUR wielorazowego użytku
Europalety są najpopularniejszym rodzajem palet transportowych wielokrotnego użytku w Europie. Palety EURO są wytwarzane zgodne z normą UIC 435-2, a ich wysoką jakość gwarantuje oznaczenie „EUR” z boku produktu. Mają wymiar 1200x800 mm, co wynika z międzynarodowego obowiązującego standardu modułu jednostki transportowej 400x600 mm. Nośność palety magazynowej może wynosić: 1000 kg w przypadku nierównomiernego obciążenia powierzchni palety, 1500 kg w przypadku równomiernego rozłożenia ciężaru na powierzchni palety oraz 2000 kg dla obciążeń, które równomiernie przylegają do całej powierzchni załadunkowej palety i występują w formie kompaktowej. Obróbka termiczna dodatkowo wysusza listwy palet do 22% i chroni je przed szkodnikami zgodnie z normą ISPM 15.

Palety drewniane jednorazowe
Ten rodzaj palet jest przeznaczony tylko do jednego cyklu transportowego. Standardowo są produkowane z tarcicy II klasy, co oznacza, że u listew mogą występować przebarwienia lub niewielkie zaokrąglenia po obu stronach, o maksymalnej szerokości równej grubości listwy. Aby zapewnić dokładność wymiarów i uniknąć odchyleń, produkcja jednorazowych palet drewnianych odbywa się na liniach produkcyjnych, a ich wytrzymałość jest zwiększana dzięki maszynowemu łączeniu poszczególnych elementów. Listwy palet są poddawane obróbce termicznej w celu ochrony przed szkodnikami zgodnie z normą ISPM 15, a następnie oznaczane symbolem IPPC i suszone do poziomu wilgotności wynoszącego 22%.

Drewniane skrzynie paletowe
Skrzynie paletowe wykorzystuje się do składowania i transportu produktów na paletach standardowych. Składają się z czterech boków wykonanych z iglastego, heblowanego drewna o grubości 20 mm, które są połączone ocynkowanymi, nitowanymi okuciami narożnymi. Dzięki takiej konstrukcji doskonale zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniami i można dokładnie osadzić je na palecie lub na skrzyni.

 

Nadbudowy do drewnianych palet EURO

Na rynku są dostępne także specjalne konstrukcje stworzone ze spawanych rurek, krat i profili stalowych. Można je montować na paletach EURO, zapewniając większą ilość miejsca do magazynowania towarów. Nadbudowy umożliwiają bezpieczne i wielokrotne stawianie palet w stosy bez konieczności zakupu regału paletowego, co może przyczynić się do oszczędności czasu oraz kosztów. Ramy zwiększają także stabilność całej konstrukcji, tym samym zapobiegając jej przewróceniu podczas przechowywania lub transportu.

Dzięki wykorzystaniu palet drewnianych w magazynie można znacznie usprawnić transport i przechowywanie towarów. To wytrzymałe, trwałe i solidne elementy dostępne w różnych wersjach i rozmiarach, dzięki czemu bez problemu da się dopasować je do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji
Dodał:
xtech.pl Serwisy branżowe - współpraca

Czytaj także