Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-16
Podest ruchomy przejezdny - czy warto go wybrać do prac na wysokościach?

Podest ruchomy przejezdny to urządzenie wykorzystywane nie do transportowania i unoszenia ładunków, jak to w większości wózków unoszących, ale do przemieszczania osób na ich stanowiska robocze, znajdujące się często na dużych wysokościach. Różne typy podestów charakteryzują odmienne możliwości - zarówno maksymalna wysokość unoszenia, jak i zróżnicowany udźwig. Chcesz wiedzieć więcej o tym, czy warto wybrać (a jeśli tak, to który) podest ruchomy do wymagającej pracy na dużych wysokościach? Sprawdź w naszym tekście!

podest-ruchomy-przejezdny-czy-warto-go-wybrac-do-pracy-na-wysokosciach.jpg

W jakich pracach sprawdzają się podesty ruchome?

Przede wszystkim, na wstępie należy zaznaczyć, iż podesty ruchome w niczym nie przypominają tradycyjnych wózków unoszących, które dzięki zamontowanym widłom radzą sobie z transportowaniem oraz składowaniem ładunków na paletach. Przenoszenie palet w ogóle nie leży w zakresie ich obowiązków.

Podesty ruchome samojezdne wykorzystuje się za to w sytuacjach, gdy na dużą wysokość należy ponieść pracowników. Platformy stanowią bardziej efektywne i sprawniejsze, a także bardziej mobilne odpowiedniki tradycyjnych rusztowań. Są przydatne szczególnie w branży budowlanej, gdzie wykorzystuje się je między innymi:

  • podczas prac wykończeniowych;
  • w trakcie prac dekarskich;
  • do renowacji zarówno malowideł, jak i rzeźb czy elementów architektonicznych;
  • w celu zamontowania ozdób świątecznych, utrzymania zieleni oraz innego typu zadań w przestrzeni miejskiej.

Co ważne, jeśli nosisz się z zamiarem zakupu podestu ruchomego, pamiętaj o kilku bardzo istotnych kwestiach:

  • osoby znajdujące się na podeście w trakcie unoszenia muszą posiadać aktualne badanie i zezwolenie wydane przez lekarza do prac wysokościowych;
  • za pomocą tego typu platform można unieść od 1 do 3 osób (wraz z narzędziami), jednak udźwig tego typu konstrukcji nie zezwoli na podniesienie ciężkich elementów konstrukcyjnych itp. Pod tym względem, do prac związanych z transportowaniem ładunków o dużej wadze, lepiej sprawdzą się np. ładowarki teleskopowe.
  • w przypadku, gdy prace budowlane prowadzone są nieprzerwanie w jednym miejscu przez np. kilka dni, lepszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie rozstawienie rusztowania niż wykorzystanie podestu ruchomego. Podesty samojezdne posiadają napęd spalinowy lub elektryczny, jednak wymagają co jakiś czas ładowania/ tankowania przez co praca na nich przez cały czas może nie być do końca opłacalna.

Zanim rozpoczniesz pracę z wykorzystaniem podestu ruchomego, sprawdź jakiego rodzaju urządzenia potrzebujesz i które sprawdzi się najlepiej w Twojej pracy.

 

Rodzaje podestów ruchomych - charakterystyka

Wśród ruchomych podestów samojezdnych wyróżnić można podnośniki przegubowe oraz podnośniki nożycowe. Obydwa typy dodatkowo występują w wersji z napędem spalinowym lub elektrycznym. Podział ten wynika ze względów charakterystycznej konstrukcji obydwu urządzeń, a co za tym idzie - także nieco odmiennych możliwości. Przedstawimy je poniżej w krótkiej charakterystyce obydwu typów urządzeń.

 

Podest ruchomy przegubowy

podest-ruchomy-przegubowy.jpg

Istnieje wiele określeń na tego typu urządzenie, między innymi: podnośnik koszowy samojezdny czy podest teleskopowy wolnobieżny - wszystkie jednak odnoszą się do jednego, tego samego urządzenia. Konstrukcja podestu przegubowego opiera się zaledwie na kilku elementach:

  • samojezdnym podwoziu;
  • wysuwanym ramieniu teleskopowym - składanym lub prostym;
  • koszu - służącym do zapewnienia bezpieczeństwa unoszonym na dużą wysokość pracownikom.

Podest ruchomy teleskopowy zapewnia bardzo dużą wysokość unoszenia - nawet do kilkunastu metrów wzwyż, jednak w porównaniu z podnośnikiem nożycowym dysponuje mniejszym udźwigiem (może jednorazowo unieść mniej pracowników).

 

Podest ruchomy nożycowy

podest-ruchomy-nozycowy.jpg

Platformy nożycowe, w przeciwieństwie do podnośników teleskopowych, dysponują tylko możliwością unoszenia pracowników pionowo, gdy zaparkowane są bezpośrednio pod miejscem docelowej pracy. Dlaczego? Z uwagi na bardzo charakterystyczną budowę, składającą się z:

  • samojezdnego podwozia;
  • krzyżującej się nożycowo pary ramion;
  • platformy zabezpieczonej barierką.

W przypadku podestu ruchomego nożycowego maksymalna wysokość unoszenia jest znacznie niższa - kilka metrów, jednak posiadają one większy udźwig, a także zdecydowanie większa jest powierzchnia ich platformy (tak, aby bezpiecznie pomieścić nawet 3-4 pracowników jednocześnie).

Ponadto, warto zaznaczyć, iż obydwa wymienione typy urządzeń można kupić lub wypożyczyć w dwu wersjach:

  • z napędem elektrycznym;
  • z napędem spalinowym.

Podesty ruchome elektryczne wykorzystywane są wewnątrz budynków i pomieszczeń, w przestrzeni zamkniętej (hale magazynowe, budynki, które wymagają odświeżenia wnętrz, obiekty z wysokimi sklepieniami).

Podesty ruchome napędzane spalinowo pracują głównie na zewnątrz (tak jak wózki widłowe spalinowe), ze względu na emisję spalin, która byłaby szkodliwa dla pracowników w środku zamkniętych pomieszczeń.

 

Czy wykorzystanie podestów ruchomych jest bezpieczne?

Z uwagi na pracę na dużych wysokościach, podesty ruchome muszą spełniać szereg wymagań oraz norm, które mają na celu zapewnienie pracującym na nich operatorom maksimum bezpieczeństwa, a samym pojazdom - efektywną oraz ekonomiczną pracę.

Wybierając podest ruchomy, warto zdecydować się na markowy sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów, tak aby uniknąć ewentualnych problemów z brakiem koniecznych atestów, zaświadczeń itp. W ten sposób jednocześnie, zapobiega się trudnościom ze znalezieniem odpowiedników konkretnych części, częściami zamiennymi czy pasującym osprzętem.

czy-wykorzystanie-podestow-jest-bezpieczne.jpg

Ponadto, markowe podnośniki, np. podesty ruchome Manitou posiadają wiele udogodnień, które mają wpływać zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo pracy. Są to m.in:

  • antypoślizgowe podkłady zamontowane w podłogach koszy i platform;
  • bardzo mocno osadzone, stalowe barierki umieszczone na wysokości zalecanej przez UDT;
  • mechanizmy umożliwiające zdalne operowanie wysięgnikiem z platformą.

Dzięki tym elementom, podesty ruchome są łatwiejsze w obsłudze, a co najważniejsze dla pracowników - bezpieczne.

Podest ruchomy - co, w przypadku gdy nie stać Cię na jego zakup?

Wielu przedsiębiorców rezygnuje z możliwości pracy na podestach ruchomych nie ze względu na warunki i możliwości, jakimi dysponują tego typu urządzenia, ale tylko i wyłącznie z uwagi na koszt ich zakupu. Jeśli podest ruchomy ma pełnić tylko i wyłącznie dodatkowego urządzenia, które jest wykorzystywane w firmie raz na jakiś czas - taka decyzja nie dziwi. Jednak my prezentujemy Wam inne rozwiązanie, a jest nim - wynajem podnośników.

Na rynku istnieje obecnie wiele firm, które oferują swoje usługi z zakresu wynajmu różnorodnych urządzeń, w tym także podestów ruchomych.

Przed wynajmem warto porównać różnorodne oferty, pod względem:

  • typu wypożyczanych urządzeń;
  • okresu wynajmu;
  • kosztów;
  • dodatkowych usług i możliwości.

Wśród wielu firm świadczących usługi z zakresu wypożyczania sprzętu unoszącego, warto wybrać taką, która spełnia oczekiwania i zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług.

 

Podest ruchomy przejezdny - warto z niego korzystać!

podesty-ruchome-warto-z-nich-korzystac.jpg

Podesty ruchome znacząco ułatwiają pracę na dużych wysokościach - dzięki nim operatorzy mogą zostać uniesieni w bardzo szybki sposób na wymagany poziom, co podnosi efektywność i skraca czas wykonywanych zadań. Te wydajne, napędzane urządzenia sprawdzają się w wielu branżach - począwszy od budowlanej, poprzez konserwację magazynów, obsługę linii energetycznych, na pielęgnacji zieleni kończąc.

W przypadku nieregularnego zapotrzebowania firmy na sprzęt pracujący na dużych wysokościach, podest samojezdny można wypożyczyć, bilansując przy tym koszty potrzebne na jego pozyskanie.

Autor:
seolo.pl
Źródło:
seolo.pl