Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-26
Platforma robocza - wygodne urządzenie do pracy nawet na 20 metrach!

Platformy robocze to wielozadaniowe, funkcjonalne urządzenia, które wykorzystuje się do przeprowadzania prac na dużych wysokościach roboczych. Z powodzeniem sprawdzają się do unoszenia pracowników nawet na 20 metrów wzwyż, dzięki czemu wykonywanie zadań na dużej wysokości staje się łatwiejsze i szybsze.

 

1.jpg

 

Wózki widłowe a podesty ruchome

Praca na wysokości może dotyczyć czynności, które wykonywane są przez urządzenia względem towarów (np. składowanie ładunków na regałach) lub takich, do których wykonania potrzebni są ludzie (np. usuwanie usterek, montaż elementów). W przypadku tych pierwszych korzysta się głównie z pomocy wózków widłowych elektrycznych (wewnątrz pomieszczeń) lub spalinowych (na zewnątrz), które operują widłami, na których umieszcza się palety lub innego typu ładunki. W drugim - gdy w grę wchodzi unoszenie pracowników skorzystanie z wideł jest surowo zabronione ze względów bezpieczeństwa. Zatem, by podnosić ludzi konieczne jest skorzystanie z maszyny wyposażonej w kosz lub platformę.

Podobne natomiast są źródła napędu zastosowane w obydwu urządzeniach - zarówno wózki widłowe, jak i platformy robocze mogą posiadać napęd elektryczny lub spalinowy.

 

2.jpg

 

Rodzaje platform roboczych

Wśród podestów roboczych wyróżnić możemy dwa najbardziej popularne typy: 

  • platformy teleskopowe
  • platformy nożycowe.

Czym różnią się od siebie? Przede wszystkim budową - a co idzie za tym - także parametrami.

Platformy teleskopowe posiadają wysuwane ramię (inaczej wysięgnik lub teleskop) na końcu, którego zamontowany jest niewielki kosz - mogący pomieścić jednocześnie 1 do 2 osób. To właśnie tego typu urządzenia dysponują maksymalną wysokością unoszenia do 20 metrów.

Na rynku dostępne są platformy z teleskopem wysuwanym i łamanym. Te pierwsze muszą zostać umieszczone bezpośrednio pod miejscem docelowym, gdyż ich ramię wysuwa się tylko w linii prostej. Z kolei teleskopowe platformy robocze z łamanym ramieniem są przystosowane do pokonywania przeszkód i z łatwością mogą unosić kosz ponad przeszkodami, docierając do trudno dostępnych miejsc.

Platforma nożycowa jest skonstruowana w całkowicie inny sposób. W jej przypadku podest unoszony jest przy pomocy pary przypominających nożyce wysięgników, które zamontowane są równolegle pod obydwoma końcami podestu. Nożycowa platforma robocza dysponuje większym udźwigiem, co oznacza, że jest w stanie unosić jednocześnie nawet do 3 osób wraz z narzędziami. Jednak jej maksymalna wysokość robocza jest mniejsza ze względu na tę specyficzną budowę.

 

3.jpg

 

Platforma robocza - zastosowanie, branże, obsługa

Jakie zastosowanie mają platformy robocze? W których branżach korzysta się z ich pomocy? Odpowiedź na to pytanie kryje się we wszystkich branżach oraz pojedynczych zadaniach, które wymagają przetransportowania pracowników na duże wysokości.

Prym wiedzie tutaj głównie branża budowlana, gdzie podesty robocze (zarówno teleskopowe, jak i nożycowe) wykorzystuje się do wykonywania:

  • usług z zakresu dekarstwa,
  • prac związanych z ociepleniem budynków oraz elewacjami,
  • remontów czy renowacji sufitów,
  • montażu oświetlenia,
  • a także prac z zakresu konserwacji oraz utrzymania czystości np. rynien i innych elementów zamontowanych na dużych wysokościach.

Kolejną branżą, w której korzysta się z pomocy platform roboczych jest przemysł. Choć tutaj podesty wykorzystywane są nie tyle do samej produkcji, co raczej do pomocy przy montażu instalacji, oświetlenia, czy też maszyn na hali. W przypadku dużych konstrukcji - teleskopy łamane umożliwiają łatwe dotarcie do usterki w maszynie i szybkie jej naprawienie.

Ponadto różnego rodzaju podesty bardzo często spotkać można w przestrzeni miejskiej, gdzie wykorzystywane są do pracy związanej z:

  • myciem szyb w wielokondygnacyjnych budynkach,
  • montażem bilbordów oraz wielkogabarytowych reklam i neonów w przestrzeni miejskiej,
  • usługami obejmującymi naprawę i konserwację przewodów wysokiego napięcia, linii kolejowych itp.,
  • utrzymaniem zieleni w obrębie dróg oraz w miastach (przycinanie wystających gałęzi, żywopłotów),
  • naprawą skutków wichur i innych katastrof.

 

4.jpg

 

Poza zastosowaniem platform roboczych w tych wszystkich sektorach, podobnie jak wózki teleskopowe bywają one czasem wykorzystywane w portach lotniczych, gdzie również służą jako nieoceniona pomoc w pracach na dużych wysokościach - zarówno w budynkach, jak i przy maszynach lotniczych.

Co do samego użytkowania maszyny - platforma robocza może być sterowana z wnętrza kosza/podestu, dzięki czemu jej obsługa wymaga zaledwie jednego pracownika. Co jest bardzo praktyczne.

 

Wynajem podestów ruchomych

Platforma robocza to dość kosztowne urządzenie. Cena za markowy sprzęt, dobrej jakości i w idealnym stanie (lub nowy) to powyżej 100 tysięcy złotych, co sprawia, że nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup takiego urządzenia. Wtedy właśnie warto sięgnąć po oferty wynajmu podestów. Co można zyskać:

  • wynajem urządzenia na ściśle określony czas, tylko wtedy, kiedy jest ono potrzebne,
  • możliwość wliczenia kosztów najmu w koszty uzyskania przychodu,
  • używanie sprzętu bez konieczności zadbania o jego rejestrację oraz związane z nią formalności (wszystkie te obowiązki spoczywają tylko i wyłącznie na wypożyczalni).

Gdzie można wynająć platformę roboczą? Oferty wynajmu platform roboczych znaleźć można łatwo przez internet, np. tutaj. Wiele wypożyczalni wózków widłowych posiada tego typu urządzenia także w swojej ofercie.

 

5.jpg

 

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu platform roboczych prace na dużych wysokościach stały się znacznie łatwiejsze. Wszędzie tam, gdzie nie docierają drabiny czy niewielkie podesty, można skorzystać z usług zaawansowanych podnośników, które przy tym są bardzo bezpieczne i stabilne.

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji