Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-02-20
Wózki magazynowe elektryczne - najlepszy wybór przy składowaniu palet

Magazyny niskiego, średniego lub wysokiego składowania - dziesiątki czy nawet setki palet z towarem, który codziennie jest kompletowany, wydawany a także rozmieszczany na regałach. Jak poradzić sobie z taką ilością pracy? Niezawodne będą wózki magazynowe elektryczne, które z łatwością radzą sobie z obsługą ładunków w wąskich magazynowych korytarzach oraz pomiędzy regałami.

 

f1.jpg

 

Wózek elektryczny niezbędny w transporcie wewnętrznym

Jedną z najważniejszych kwestii w transporcie wewnętrznym jest bezpieczeństwo. Mowa tutaj zarówno o bezpieczeństwie transportowanych ładunków, jak i operatorów czy innych osób przebywających w pobliżu wózka widłowego. W tym celu właśnie do prac we wnętrzach budynków wykorzystuje się wózki jezdniowe podnośnikowe i unoszące, które wyposażone zostały w bezpieczny, nieemitujący spalin napęd elektryczny.

W obecnych czasach, gdy konieczne jest korzystanie z zaawansowanych rozwiązań, gwarantujących szybki i efektywny transport, rozładunek oraz składowanie, niezbędny jest wybór urządzeń, które poradzą sobie z intensywną pracą w magazynach. Przy tym dobrze aby były to maszyny łatwe w obsłudze oraz komfortowe. A takie właśnie są wózki magazynowe elektryczne.

 

f2.jpg

 

Wózki magazynowe elektryczne - co kryje się pod tą nazwą?

Z jakimi urządzeniami mamy do czynienia, gdy mówimy o wózkach magazynowych elektrycznych? Pod tą nazwą kryje się zazwyczaj kilka kategorii pojazdów, które to wykorzystuje się najczęściej w pracach magazynowych. A są to między innymi:

Każdy z wymienionych powyżej pojazdów wykorzystuje się wewnątrz budynków do różnego rodzaju prac w zależności od tego o jakim składowaniu mowa: niskim, średnim czy wysokim.

 

Rodzaje magazynów

Z uwagi na wysokość regałów rozmieszczonych w budynkach wyróżnia się 3 rodzaje magazynowania ładunków:

  • niskie - w przypadku gdy składowanie odbywa się na wysokości nie większej niż 4,2 metra;
  • średnie - dla ładunków rozmieszczanych na regałach o wysokości od 4,2 do 7,2 metra;
  • oraz wysokie - które dotyczy ładunków składowanych powyżej 7,2 metra.

W zależności od tego na jakiej wysokości odbywają się prace magazynowe należy we właściwy sposób dopasować do niej urządzenia - tak, aby poradziły sobie z obsługą konkretnej wysokości regałów. Zazwyczaj podział ten wygląda następująco:

Składowanie niskie

Dotyczy prac magazynowych na wysokości do maksymalnie około 4 metrów. Co za tym idzie w tej kategorii plasuje się większość sklepów, marketów itp. W składowaniu niskim duża wysokość podnoszenia nie jest konieczna, dlatego urządzeniami, które obsługują je są m.in. elektryczne wózki paletowe czy wózki przegubowe. Warto pamiętaj, iż wózki paletowe elektryczne dzielą się również na kilka podkategorii: wózki paletowe prowadzone, elektryczne wózki paletowe z podestem czy ten najbardziej zaawansowane wózki paletowe z masztem, których możliwości pozwalają na unoszenie ładunków na wysokość wspomnianych 4 metrów.

 

f3.jpg

 

Składowanie średnie

Jak wskazaliśmy powyżej, składowanie średnie dotyczy wysokości powyżej 4 metrów, a poniżej 7 metrów. Tutaj nie sprawdzi się już elektryczny wózek paletowy, a konieczne będzie wykorzystanie sprzętów o większych parametrach. Zazwyczaj magazyny średniego składowania obsługują wózki przegubowe oraz wózki widłowe elektryczne.

Składowanie wysokie

Składowanie wysokie jest najbardziej wymagające zarówno pod względem bezpieczeństwa, umiejętności operatorów, jak i parametrów, których wymaga się do urządzeń obsługujących ładunki na regałach. Najbardziej zaawansowane spośród wózków jezdniowych podnośnikowych z napędem elektrycznym to wózki widłowe wysokiego składowania. Już sama ich nazwa wskazuje na ich przeznaczenie, z kolei charakterystyczna budowa (niewielka kabina, daszek, fotel usytuowany prostopadle do kierunku jazdy) umożliwia sprawną i szybką pracę.

 

Dlaczego warto wybrać elektryczne wózki magazynowe?

Oczywistym powodem, dla którego do transportu palet wewnątrz budynków wykorzystuje się wózki elektryczne jest ich ekologiczny napęd. Jednak nie jest to jedyna z wielu zalet wózków widłowych elektrycznych. 

Wózki wyposażone w baterie litowo-jonowe lub baterie litowo-żelazowo-fosforanowe sprawiają, że baterie są szybkie w ładowaniu oraz ekonomicznie oddają energię, jednocześnie nie generując spadku napięcia w trakcie pracy. Ponadto zastosowanie ładowanych elektrycznych akumulatorów w wózkach widłowych nie wymaga wiele wysiłku w trakcie ładowania baterii. Są one łatwe w obsłudze, wystarczy podłączyć je do prostownika a następnie do źródła zasilania i pozostawić na kilka godzin.

Co ważne, wózki elektryczne nie tracą na wydajności nawet w trakcie użytkowania na zewnątrz budynków. Sprawnie radzą sobie z załadunkiem i rozładunkiem palet z ciężarówek oraz przewiezieniem ich we właściwe miejsca składowania.

Dodatkowo, praca na wózkach widłowych elektrycznych jest cicha, co pozwala na wygodną i komfortową obsługę. W przypadku elektrycznych paleciaków napęd niweluje konieczność ciągnięcia wózka paletowego a jednocześnie niewielkie rozmiary urządzeń wciąż pozwalają bez najmniejszego problemu wpasować się w dowolną szerokość korytarza roboczego. Elektryczne wózki widłowe czołowe czy wysokiego składowania także posiadają kompaktowe wymiary i są znacząco mniejsze od np. wózków widłowych terenowych.

 

f4.jpg

 

Zamów wózek magazynowy elektryczny

Nie czekaj i już teraz wybierz szybkie i wydajne urządzenie do obsługi palet w Twoim magazynie. Czy będą to kompaktowe elektryczne wózki paletowe, wydajne wózki widłowe czołowe a może zaawansowane wózki wysokiego składowania? Bez względu na to, które maszyny wybierzesz, pamiętaj o tym, by dbać o ich stan techniczny oraz regularne przeglądy, a one będą mogły pozostać w użytku przez długie lata. 

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także