empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Nord Napedy: Obniż rachunki za prąd
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-05-13
Rozdzielacze pneumatyczne - podstawowe informacje

Instalacje pneumatyczne wykorzystywane we współczesnych przedsiębiorstwach muszą składać się z kilku niezastąpionych elementów. Wśród nich z pewnością należy wymienić zawory rozdzielające, które muszą być zastosowane w maszynach działających pod dużymi obciążeniami. Czym są i do czego służą? Przedstawiamy podstawowe informacje i wybrane modele zaworów pneumatycznych dostępnych obecnie na rynku. Co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne układy pneumatyczne powinny być niezawodne, a więc muszą działać w pełni płynnie i spójnie. Niezbędne jest więc dopasowanie wszystkich ich elementów w sposób niezwykle precyzyjny i stosowanie wyłącznie rozwiązań z najwyższej jakości materiałów. Należy podkreślić, że elektrozawory czy rozdzielacze pneumatyczne są jednymi z kluczowych części całego układu, a więc jeśli w ich działaniu pojawią się błędy, może dojść do zniszczeń i zmniejszenia wartości maszyny. Co jeszcze dobrze jest o nich wiedzieć?

Zawory rozdzielające - co to takiego?

Rozdzielacze pneumatyczne muszą spełniać swoje podstawowe zadanie: sterować kierunkiem przepływu czynnika roboczego wykorzystywanego w danej instalacji. To właśnie one odpowiadają za zamykanie lub otwieranie dopływu medium. Oznaczenie ich funkcji składa się z dwóch cyfr przedzielonych ukośnikiem - pierwsza z nich oznacza liczbę dróg, druga zaś liczbę możliwych położeń, np. 3/2 czy 5/3.

Dostępne na rynku modele mogą istotnie się między sobą różnić. Podstawowe rozbieżności to najczęściej konstrukcja lub sposób sterowania. Wyróżniamy więc rozdzielacze pneumatyczne z suwakiem, płytką rozdzielającą czy grzybkiem oraz zawory sterowane mechanicznie, ręcznie, pneumatycznie czy elektrycznie. Najczęściej różnicowanie oferowanych przez producentów rozwiązań odbywa się na podstawie:

  • liczby dróg, przez które przepływa czynnik roboczy,
  • liczby sterowanych położeń,
  • wielkości zaworu,
  • sposobu sterowania,
  • sposobu zasilania.

Zawory rozdzielające o różnych sposobach montażu

Aby wybrane rozdzielacze pneumatyczne działały prawidłowo, niezbędny jest ich odpowiednie dopasowanie i najwyższa jakość wykonania. Z tego właśnie względu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy Inter Trade, której pracownicy od wielu lat zajmują się indywidualnym doborem rozwiązań dla potrzeb przedsiębiorstw z różnych branż. W ich ofercie znajdziemy m.in. zawory rozdzielające cechujące się różnymi sposobami montażu. Poniżej przedstawiamy dwa z nich - zawory z powierzchnią przyłączeniową NAMUR i zawory zgodne z ISO.

Zawory 5-drogowe z powierzchnią przyłączeniową NAMUR

W ofercie sprawdzonej firmy Inter Trade możemy znaleźć m.in. zawory 5-drogowe z powierzchnią przyłączeniową NAMUR. To rozwiązanie, które wyróżnia sposób montażu bezpośrednio na siłowniku zaworowym spełniającym normy NAMUR. Występuje w dwóch opcjach: mono lub bistabilnej. Dostępne wielkości podłączenia to NPT ¼ i G1/4. Producent dopuszcza wahania napięcia w zakresie -15 do +10% napięcia znamionowego. Co istotne, zawory 5-drogowe tego rodzaju występują w wielu opcjach elektrycznych (przewód, przewodowy terminal czy DIN terminal).

Zawory ISO

W sklepie Inter Trade dostępne są również zawory pneumatyczne wykonane zgodnie z normą ISO. Znajdziesz m.in.:
• zawory rozdzielające 5/2 i 5/3 serii EVS1,
• specjalistyczne zawory rozdzielające zgodne z ISO 5599,
• zawory rozdzielające zgodne z ISO serii VS7-6-7-8.

Autor:
Inter Trade Sp. z o.o.
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji