Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-04-21
Nowe uchwyty funkcyjne z serii EBR.

Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę uchwytów funkcyjnych z serii EBR. o nowe modele: uchwyt z zaworem pneumatycznym EBR-PN, uchwyt z blokadą mechaniczną EBR-CH, uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWM oraz uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWB.

„Nieustannie pracujemy nad rozszerzaniem naszej oferty w taki sposób, żeby maksymalnie odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane przez Klientów. Nowe uchwyty funkcyjne z serii EBR. są tego przykładem. Mają za zadanie ułatwienie pracy operatorom maszyn, którzy przy korzystaniu z uchwytu mogą jednocześnie sterować ważnymi funkcjami urządzenia, dzięki ergonomicznym przyciskom i mechanizmom ukrytym wewnątrz uchwytu." – powiedział Filip Granowski, Dyrektor Zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Uchwyt funkcyjny serii EBR-PN (Rys. 1) jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu. Najistotniejszym elementem całej konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie. Zawory rozdzielające uchwytu EBR-PN są elementami sterującymi kierunkiem przepływu powietrza i są dostępne w opcji 3/2 (NO lub NC) lub zaworem 5/2. Najczęściej spełniają rolę prostych sterowników dla elementów wykonawczych np. przełączanie położenia siłowników pneumatycznych.

 

uchwyt_z_zaworem_pneumatycznym.png

                                Rys. 1. EBR-PN – Uchwyt z zaworem pneumatycznym

 

Zobacz film, przedstawiający zasadę działania uchwytów funkcyjnych EBR-PN:

https://www.youtube.com/watch?v=jX_yGfaljbA

Seria uchwytów EBR-CH (Rys. 2) w swojej konstrukcji posiada mechanizm zamknięcia. Wciśnięcie specjalnego przycisku powoduje wysunięcie się pręta blokującego z zamka stalowego. Mechanizm blokujący jest zwalniany przy pomocy specjalnego klucza, co powoduje ograniczenie dostępu do urządzenia osobom do tego nieuprawnionym. Takiego rozwiązanie może być zastosowane np. do blokowania drzwi przesuwnych.

 

uchwyt_z_blokada.png

                                        Rys. 2. EBR-CH – Uchwyt z blokadą

Seria uchwytów EBR-SWM (Rys. 3) została wyposażona w monostabilny przełącznik elektryczny składający się ze styku normalnie otwartego (NO) i styku normalnie zamkniętego (NC). Sterowanie monostabilne nazywane jest również sterowaniem impulsowym, co oznacza, że użytkownik wykonuje tylko jedną komendę, a przełączanie następuje poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku w kolorze niebieskim. Dodatkowo uchwyty posiadają sygnalizację diodową. Diodę czerwoną i zieloną można skonfigurować za pomocą zewnętrznego układu elektrycznego tak, aby wskazywały stan przełącznika lub urządzenia. Uchwyty te przeznaczone są do bezpiecznego otwierania drzwi ograniczających przestrzenie robocze maszyn lub uruchamiania procesów (na przykład zacisku) w sposób bezpieczny, tj. z dłonią znajdującą się na uchwycie.

 

uchwyt_z_przelacznikiem_elektrycznym.png

                  Rys. 3. EBR-SWM – Uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym

Firma Elesa+Ganter w sposób ciągły dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Efektem prac jest wprowadzenie do oferty uchwytu EBR-SWB (Rys. 4) z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym. Jednocześnie zmienione zostało oznaczenie uchwytów EBR-SW na EBR-SWM. Aktualizacja oznaczenia ma na celu ułatwienie i szybsze rozróżnienie dwóch uchwytów z mikroprzełącznikiem: nowego EBR-SWB z działaniem bistabilnym (B) i poprzedniego EBR-SWM z działaniem monostabilnym (M).

 

uchwyt_z_bistabilnym_przelacznikiem_elektrycznym.png

                    Rys. 4. EBR-SWB – Uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym

Nowy uchwyt EBR-SWB składa się z bistabilnego styku normalnie otwartego (NO). Przełączenie następuje poprzez wciśnięcie fioletowego przycisku, który pozostaje przełączony aż do ponownego naciśnięcia. W tym wypadku użytkownik sam decyduje o momencie wyłączenia i włączenia urządzenia lub podania napięcia. Uchwyt podobnie jak w wersji monostabilnej posiada sygnalizację diodową.

Standardowo uchwyty EBR-SWB dostępne są w następujących wykonaniach (Rys. 5):

• z tylnym, prawym lub lewym wtykiem 8-pinowm M12X1
• z tylnym, prawym lub lewym wyjściem przewodu 8-żyłowego o długości 2,5 lub 5 metrów.

 

brAKUJACY.jpg

                                 Rys. 5. Wykonania standardowe EBR-SWB

Uchwyt tego typu sprawdzi się w aplikacjach, gdzie wymagane jest przytrzymanie przycisku przez dłuższy czas, np. włączenie danego trybu pracy maszyny po zamknięciu drzwi.

Wszystkie opisane powyżej uchwyty mogą być stosowane w komplecie z uchwytami serii EBR bez przycisków. Cechują się ergonomicznym kształtem, ułatwiającym chwyt i korzystanie z przycisku funkcyjnego. Zarówno konstrukcja jak również zastosowane materiały powodują, że uchwyty świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie operator odpowiada za uruchomienie poszczególnych funkcji urządzenia np.:

• sterowanie ryglami elektromagnetycznymi;
• sterowany elektrycznie zacisk szczęk chwytaków pneumatycznych, czy hydraulicznych;
• ustawianie głowic dozujących w nalewarkach;
• ustawianie pozycji chirurgicznych kolumn sufitowych;
• ustawianie głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości.

Linki do stron katalogowych opisywanych produktów oraz artykuł o uchwytach EBR-PN znajdują się poniżej:

• Uchwyty EBR
Uchwyty z blokadą EBR-CH
• Uchwyt z zaworem pneumatycznym EBR-PN
Uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWM
• Uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWB
• Jak sterować hamulcem pneumatycznym przy pomocy uchwytu funkcyjnego EBR-PN

 

ELESA+GANTER®

ELESA+GANTER jest spółką joint-venture, stworzoną przez dwóch liderów w branży standardowych elementów maszyn: Elesa S.p.A (Monza, Milano, Italy) i Otto Ganter GmbH & Co. KG (Furtwangen, Germany).

ELESA+GANTER® to ponad 85 000 standardowych elementów i części do maszyn i urządzeń oraz wiele produktów specjalnych wykonywanych pod określone, specyficzne wymagania klienta. Elementy standardowe Elesa+Ganter® łączą w sobie zarówno najwyższą jakość, funkcjonalność, innowacyjność, jak i dbałość o wzornictwo. Potwierdza to ponad 180 patentów i zastrzeżonych wzorów oraz ponad 50 nagród z najbardziej prestiżowych światowych wystaw i konkursów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego m.in. „International Forum Design Award", „Compasso d'Oro" w Mediolanie czy „Design Center" w Stuttgarcie. Wszystkie produkty E+G produkowane są zgodnie z normą ISO 9001:2008 oraz normą środowiskową ISO 14001:2004.

Światowa sieć dystrybucji produktów Elesa+Ganter obejmuje 70 krajów.

ELESA+GANTER Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy ELESA+GANTER® i zajmuje się dystrybucją produktów rodzimej marki. Wykwalifikowana kadra i magazyn w Polsce gwarantują oprócz najwyższej jakości produktów, doradztwo techniczne u klientów, profesjonalną i szybką obsługę sprzedażową (40 000 elementów E+G dostarczane jest w systemie 24h z magazynu w Polsce).

Więcej informacji o firmie i jej ofercie, katalog produktów, tabele wymiarów, darmowe pliki 2D i 3D do pobrania, a także sklep internetowy znajdują się na stronie: www.elesa-ganter.pl.

Szczegółowe informacje o nowościach i zastosowaniach produktów E+G można także przeczytać w Magazynie dla Konstruktorów na stronie info.elesa-ganter.pl.