Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-04-30
Silniki BLDC Dunkermotoren vs. Serwo Kinco

Na rynku dostępna jest niezwykle szeroka oferta napędów do różnorodnych zastosowań począwszy od tradycyjnych silników komutatorowych, przez silniki DC z komutacją elektroniczną aż po coraz popularniejsze silniki Serwo. Część zastosowań wymaga konkretnego rozwiązania, jednak jest pewien obszar, w obrębie którego funkcjonalny będzie każdy rodzaj omawianych napędów. Jakie są zasadnicze różnice i czym można się kierować przy wyborze odpowiedniego napędu? Poniżej krótka analiza przygotowana przez specjalistów firmy WObit, która pomoże odpowiedzieć na to pytanie.

Pierwszym kryterium, pod względem którego możemy analizować wybraną grupę produktów jest napięcie zasilania. Zarówno silniki szczotkowe jak i bezszczotkowe są zasilane prądem stałym do 60V, natomiast silniki Serwo prądem przemiennym. Kierując się bezpieczeństwem z pewnością lepszym w tym wypadku rozwiązaniem będą silniki prądu stałego.

 Drugą cecha, pod kątem której możemy zanalizować omawiane produkty jest rodzaj sterowania. Dla silników Serwo w ofercie firmy WObit dostępne jest w pełni zdigitalizowane sterowanie umożliwiające kontrolę nad prędkością, pozycją oraz momentem. W sterowniku można zapamiętać do 256 sekwencji ruchu, włączając takie parametry jak przyspieszenie, zwolnienie, prędkość maksymalna, pozycja obiektu. Silniki BLDC produkcji niemieckiej firmy Dunkermotoren również umożliwiają kontrolę pozycji, momentu, prędkości. Dzięki kombinacji wejść cyfrowych można zapamiętać 14 różnych pozycji.

Po trzecie produkty można porównywać pod względem dostępnych interfejsów. Silniki Dunkermotoren dostępne są ze zintegrowanymi interfejsami komunikacyjnymi to CANopen, Profibus, ProfiNet oraz EtherCAT. Silniki Serwo produkcji Kinco oferują interfejs RS232, Modbus RTU, CANopen oraz EtherCAT.

Innym parametrem wpływającym na wybór napędu jest rozmiar. Silniki Serwo są mniejsze od napędów oferowanych przez Dunkermotoren, jednak silniki z serii BG posiadają zintegrowaną elektronikę, co w rezultacie powoduje iż ten drugi wybór jest korzystniejszy. Mniejsza ilość przewodów sprawia, że są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne niż silniki Serwo. 


BG45+PLG Dunkermotoren.jpg

Ważnym czynnikiem, którym kierujemy się podejmując decyzję odnośnie napędu jest także dostępność i bogactwo asortymentu. Silniki Dunkermotoren mają tę zaletę, iż producent oferuje różnorodne modyfikacje produktu, aby dostosować go do konkretnej aplikacji takie jak modyfikacja wału wyjściowego, czy wyprowadzone przewody zamiast złącz. Te modyfikacje są realizowane dla zamówień projektowych (powyżej 100 sztuk), co skutkuje obniżeniem kosztów produktu finalnego. Natomiast już przy pojedynczych ilościach można otrzymać silniki z dodatkowym uszczelnieniem, czy z przekładnią. Dla silników Serwo w ofercie WObit producent nie realizuje modyfikacji, jednak charakteryzują się one bardzo atrakcyjną ceną. Do silników Serwo również możemy dobrać przekładnię.

Ostatnim, zwykle decydującym kryterium jest specyfika aplikacji. Dla maszyn CNC lepszym rozwiązaniem będą silniki Serwo, ze względu na możliwość sterowania napięciem krok kierunek. Natomiast zintegrowana elektronika oraz możliwości wprowadzenia modyfikacji w napędach Dunkermotoren ułatwiają stosowanie w aplikacjach OEM. Dunkermotoren oferuje silniki o mniejszej mocy, dlatego będą miały zastosowanie tylko w aplikacjach wymagających napędów do 1100W. Do aplikacji wymagających dużej mocy lepsze będą silniki Serwo od 200 W do 7,5 kW. Jak widać optymalne rozwiązanie zależy od wielu czynników, mniej istotne zostały tutaj pominięte.By znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie oraz uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu ze specjalistami pod numerem : +48 61 22 27 410 oraz na stronę www.wobit.com.pl .

Autor:
WObit
Dodał:
WObit E.K.J. Ober

Czytaj także