Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-06
Siłowniki hydrauliczne i ich regeneracja

Układy hydrauliczne są wykorzystywane w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Bez nich nie moglibyśmy korzystać z udogodnień nowoczesnego transportu, pracują także w większości otaczających nas maszyn. Obowiązkiem użytkowników jest zadbanie o ich optymalny stan – dzięki temu nie tylko zapewnią właściwą efektywność, ale również bezpieczeństwo, które jest kluczowym aspektem pracy w każdym przedsiębiorstwie. Sercem każdego układu jest siłownik hydrauliczny. To właśnie on umożliwia sprawną pracę. Warto więc zadbać o jego stan w celu uniknięcia kosztownych i niebezpiecznych usterek, które w wielu przypadkach mogą doprowadzić do zatrzymania ruchu i olbrzymich strat.

Siłowniki hydrauliczne

Budowa siłowników hydraulicznych pomimo rozwoju techniki nie uległa szczególnym zmianom. Najczęściej składają się z tłoku umieszczonego w korpusie. Pracę wykonują dzięki wtłoczeniu do przestrzeni roboczej cieczy, która naciska na tłok i wprawia go tym samym w posuwisty ruch. W niektórych urządzeniach zamiast tłoku wykorzystuje się również nurniki lub membrany. Siłowniki pracujące w ramach układów hydraulicznych bardzo często mierzą się z olbrzymimi obciążeniami. Wyróżniamy następujące warianty ich budowy:

· Siłowniki hydrauliczne teleskopowe
· Siłowniki jednotłoczyskowe jednokierunkowego działania
· Siłowniki jednotłoczyskowe dwukierunkowego działania
· Siłowniki dwutłoczyskowe

Od sprawności siłowników zależy optymalna praca całego urządzenia. Z czasem poszczególne elementy ulegają zużyciu. Szczególnie narażone na uszkodzenie są zwłaszcza uszczelnienia, poza tym bardzo duże znaczenie ma stan tłoczysk i samego tłoku.

Naprawa i regeneracja siłownika hydraulicznego

Aby upewnić się, że całemu układowi hydraulicznemu nic nie zagraża, warto zadbać o optymalną formę siłowników hydraulicznych. Nawet w przypadku elementów, które pracują od wielu lat, nie jesteśmy skazani na konieczność ich wymiany. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie regularnych przeglądów, a w razie konieczności również remontów. Okresowa regeneracja siłowników hydraulicznych pozwala na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia kosztownych usterek. Wpływa także bezpośrednio na efektywność pracy całego urządzenia i jest gwarantem zachowania pełnego bezpieczeństwa wszystkich osób, przebywających w pobliżu maszyny.

Jak wygląda regeneracja siłownika hydraulicznego?

Wszystkie zabiegi regeneracyjne powinny rozpocząć się od skrupulatnego przeglądu, który pomoże określić, które elementy wymagają wymiany. Warto profilaktycznie wymienić wszystkie uszczelnienia. Koniecznie należy przyjrzeć się stanowi tłoczysk i cylindra. Te pierwsze często szlifuje się i pokrywa warstwą chromu. Cylinder z kolei można poddać honowaniu, dzięki któremu zmniejszeniu ulegają opory i żywotność elementu. Pozwala to na podniesienie wydajności pracy całej maszyny oraz wydłużenie okresu jej użytkowania. Powyższe zadania warto powierzyć sprawdzonej firmie, zajmującej się kompleksowym serwisem układów hydraulicznych – zyskamy pewność, że wszystkie prace zostały wykonane fachowo, a korzystanie z urządzenia będzie w pełni bezpieczne i wydajne.

Artykuł został przygotowany przez firmę Fluiconnecto z Gliwic oferującą komponenty hydrauliki siłowej

 

siłowniki hydraulicznejpg
siłowniki hydraulicznejpg

 

Autor:
Fluiconnecto
Źródło:
LinkHouse

Czytaj także