Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-06-09
Statystyczna kontrola jakości

Najważniejsze informacje dotyczące procesów napełniania i pakowania

 

cq5dam.web.1280.12800K2HDJN6.jpg

Statystyczna kontrola jakości jest konieczna do zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi zawartości netto w procesach napełniania i pakowania. Z tego poradnika SQC dowiesz się, jak znormalizować proces napełniania, zminimalizować ilość odpadów oraz łatwo i sprawnie zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi zawartości netto.

Poradnik obejmuje następujące tematy:

 • Kontrola procesu napełniania
 • Statystyka kontroli procesu napełniania
 • Jak wybrać odpowiedni system
 • Wymogi prawne
 • Glosariusz SQC

 

 

Oprogramowanie SQC

FreeWeigh.Net to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych. Modułowy model licencjonowania umożliwia dostosowanie go do praktycznie dowolnego zastosowania. Elastyczność rozwiązania pozwala wykorzystać je do optymalizacji procesów produkcyjnych, poprawy jakości i wydajności oraz zapewnienia zgodności z odpowiednimi przepisami. Oprogramowanie FreeWeigh.Net analizuje dane ważenia i procesu, monitoruje kluczowe parametry produkcji i pomaga zachować zgodność z obowiązującymi przepisami dotyczącymi walidacji systemów komputerowych wraz z obsługą rejestrów i podpisów cyfrowych.

Wybrane funkcje:

 • Doskonałe zdolności adaptacyjne – zapewnienie odpowiedniej jakości procesów
 • Łatwa obsługa – konfiguracja i sposób użycia dopasowane do potrzeb
 • Korzystniejszy całkowity koszt posiadania – utrzymanie systemu z zachowaniem pełnej kontroli nad inwestycjami

Rozwiązania SQC


IND890SQC – terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości. Zawiera wszystko, czego potrzebuje pojedyncze stanowisko statystycznej kontroli jakości, które nie wymaga infrastruktury IT ani wykwalifikowanych pracowników technicznych.

Wybrane funkcje:

 • Kompaktowe, uniwersalne rozwiązanie – wszystko, czego potrzebujesz do kontroli i zarządzania jakością
 • Przyjazne w obsłudze – najłatwiejszy sposób budowania odpowiedniej jakości procesów.
 • Wyjątkowe połączenie – system wyposażony w duży kolorowy ekran i obudowę ze stali nierdzewnej może pracować w dużej wilgotności i trudnych warunkach otoczenia

Powodzenie procesu napełniania i pakowania zależy od wielu czynników, takich jak jednorodność produktów, materiały opakowaniowe oraz maszyny/techniki napełniania Wszystkie te czynniki mają wpływ na wahania objętości, które muszą być ograniczone do minimum w celu zapewnienia zgodności z przepisami dotyczącymi zawartości netto i uniknięcia marnotrawstwa cennych materiałów.

Nie zawsze można uniknąć przyczyn tych wahań, jednak dzięki rozwiązaniom do statystycznej kontroli jakości (SQC) można utrzymywać je pod kontrolą. Zastosowanie SQC w procesie napełniania pozwala usprawnić produkcję i na wczesnym etapie rozpoznawać tendencje przepełniania. Istnieją różne rozwiązania SQC umożliwiające optymalizację metod napełniania, a ich wybór powinien zależeć od realizowanych procesów.

Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, SQC może pomóc:

 • zmniejszyć koszty przepełniania i nadwyżek produktu dzięki szybkiemu rozpoznawaniu tendencji napełniania w oparciu o analizę statystyczną;
 • szybko i łatwo interweniować w celu przeprowadzenia operatora przez proces pobierania próbek;
 • zapewnić przejrzyste wsparcie oprogramowania w celu uzyskania zgodności z lokalnymi i międzynarodowymi wymogami prawnymi dotyczącymi kontroli zawartości netto, w tym gromadzenia i przechowywania dokumentacji.

SQC – kalkulator oszczędności

Klienci, którzy wdrożyli rozwiązania SQC, dzięki unikaniu przepełnienia uzyskują nawet do 20% oszczędności. Rozwiązania SQC pozwalają uniknąć przepełniania, a jednocześnie zwiększyć wydajność, co zapewnia najszybszy zwrot z inwestycji.

Chcesz się dowiedzieć, ile możesz zaoszczędzić? W naszym kalkulatorze oszczędności SQC znajdziesz proste instrukcje, dzięki którym szybko wprowadzisz odpowiednie parametry procesu ważenia. Aby zobaczyć, jak szybko zwrócą się koszty zakupu rozwiązania i ile zaoszczędzisz w przyszłości, wystarczy nacisnąć przycisk obliczania. Następnie wyeksportuj wyniki do pliku pdf i włącz do dokumentacji projektu.

Jak można zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi zawartości netto?

Można ją zapewnić przez wdrożenie rozwiązania do statystycznej kontroli jakości (SQC) w procesach napełniania i pakowania. FreeWeigh.NET to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych w firmie. IND890SQC – terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości.

Jak można uprościć i usprawnić proces napełniania i pakowania?

Można to zrobić przez wdrożenie rozwiązania do statystycznej kontroli jakości (SQC) w procesach napełniania i pakowania. FreeWeigh.NET to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych w firmie. IND890SQC – terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości.

Jak dobrać najlepszy możliwy system kontroli do procesu napełniania?

Należy przeczytać poradnik SQC, aby poznać ważne czynniki mające wpływ na konfigurację procesu.

Jak można uniknąć marnowania produktu lub materiału w procesie napełniania?

Można to zrobić, wdrażając system statystycznej kontroli jakości (SQC). FreeWeigh.NET to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych w firmie. IND890SQC – terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości.

Jak zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć wydajność procesu napełniania?

Można to zrobić, wdrażając rozwiązania do statystycznej kontroli jakości (SQC). FreeWeigh.NET to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych w firmie. IND890SQC– terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości.

Jak można poprawić jakość produktów pakowanych?

Należy usprawnić proces napełniania za pomocą rozwiązań do statystycznej kontroli jakości (SQC). FreeWeigh.NET to oprogramowanie do komputerów PC, które umożliwia kontrolę i precyzyjne dostosowanie procesów produkcyjnych w firmie. IND890SQC – terminal wagowy wyposażony w wyświetlacz dotykowy i intuicyjny interfejs jest łatwy w obsłudze i wszechstronny. Stanowi samodzielne rozwiązanie do statystycznej kontroli jakości.

Jakie przepisy dotyczące zawartości netto obowiązują w Europie?

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w naszym poradniku „Statystyczna kontrola jakości (SQC) procesów napełniania". Opisano w nim zasadę minimalnej ilości napełnienia i zasadę wartości średniej oraz wyjaśniono, jak instytucje sprawdzają przestrzeganie tych zasad.

Jakie są wymogi prawne dotyczące zawartości netto w Europie?

Informacje na temat tych przepisów można znaleźć w naszym poradniku „Statystyczna kontrola jakości (SQC) procesów napełniania". Opisano w nim zasadę minimalnej ilości napełnienia i zasadę wartości średniej oraz wyjaśniono, jak instytucje sprawdzają przestrzeganie tych zasad.

Co to jest wartość średnia podczas analizy poziomu napełnienia pojemnika?

Zgodnie z przepisami unijnymi wartość średnia to rzeczywista ilość napełnienia opakowań, która nie może być średnio mniejsza niż nominalna ilość napełnienia.

Jak wybrać próbki statystyczne z linii napełniania?

W poradniku na temat statystycznej kontroli opisano, w jaki sposób wielkość próbki losowej ma bezpośredni wpływ na przedział ufności obliczanych wartości: wartości średniej i odchylenia standardowego.

Jak można wykryć odchyłki/niezgodności maszyny do napełniania?

Odchyłki i niezgodności procesu napełniania można wykrywać za pomocą systemu pomiaru procesu napełniania. Jest on używany nie tylko do oceny ustawień danej maszyny, ale też w kompleksowej dokumentacji prowadzonych kontroli, której wymagają instytucje państwowe narzucające obowiązek prowadzenia zapisów.

Jakie są zasadnicze wymogi, które powinien spełniać system statystycznej kontroli jakości?

System taki powinien być funkcjonalny, wydajny, wyposażony w centralny system gromadzenia danych, łatwy w obsłudze, niezawodny, wszechstronny, możliwy do rozbudowy i łatwy w serwisowaniu.

Jaką dokumentację trzeba prowadzić zgodnie z przepisami narzucającymi obowiązek prowadzenia zapisów?

Przepisy wymagają rejestrowania następujących danych:

 • Data
 • Imię i nazwisko inspektora
 • Czas kontroli
 • Oznaczenie napełniarki
 • Oznaczenie produktu
 • Wielkość próbki
 • Liczba naruszeń tolerancji
 • Nominalna ilość napełnienia
 • Docelowa ilość napełnienia
 • Wartość średnia próby
 • Odchylenie standardowe
 • Średnia masa tary
 • Rozrzut tary, w stosownych przypadkach

Odwiedź stronę METTLER TOLEDO i pobierz poradnik.

Czytaj także