Automatyka przemysłowa nabiera w dzisiejszych czasach zupełnie nowego znaczenia. Korzystanie z autonomicznie sterowanych urządzeń produkcyjnych nie jest już w stanie zaspokoić potrzeb menedżerów i dyrektorów technicznych czy produkcji.
Jednym z głównych wyzwań jest optymalizacja kosztów i procesów wytwarzania (automatyzacja produkcji), a w wielu dziedzinach przemysłu także szybki dostęp do wiedzy na temat zrealizowanej produkcji.
Jeżeli weźmiemy dodatkowo pod uwagę potrzebę coraz szybszego dostępu do informacji o użytych surowcach, precyzyjnych danych o parametrach procesu produkcji czy danych z testów laboratoryjnych, to okazuje się, że integracja systemów automatyki i sterowania z informatycznymi systemami archiwizacji danych i wspomagania realizacji produkcji jest jedyną drogą, którą mogą podążać zakłady nastawione na doskonalenie procesu, optymalizację kosztów i ograniczanie strat produkcyjnych.
W tym miejscu z pomocą przychodzi system klasy MES stanowiący pomost pomiędzy warstwą sterowania urządzeń i linii produkcyjnych a systemami nadrzędnymi typu ERP, który wspomaga system zarządzania produkcji w przedsiębiorstwie.
Wśród najczęściej pojawiających się zagadnień, których analizę doskonale wspiera MES, są:
- analiza trendów i danych historycznych z parametrów produkcji,
- dostęp do informacji o surowcach użytych w poszczególnych partiach produkcji,
- dostęp do informacji o produkcie końcowym, wykorzystującym dany surowiec,
- możliwość podglądu on-line wszystkich istotnych elementów procesu produkcji,
- zbieranie informacji o wydajności linii produkcyjnych, urządzeń w zadanych interwałach,
- analiza przestojów poszczególnych urządzeń i ich przyczyn.
W aspekcie technicznym firma PRO-CONTROL, jako wieloletni integrator systemów automatyki, każdy projekt rozpoczyna od przeprowadzenia kompletnego audytu instalacji, która podlegać będzie integracji.
Pozwala to ocenić aktualny stan zakładu, wszystkie wykorzystywane elementy automatyki przemysłowej oraz niezbędny poziom inwestycji w warstwie sterownikowej, oraz aparatury pomiarowej.
O czym jeszcze warto pamiętać wdrażając system zarządzania produkcją MES?
W przypadku przemysłu farmaceutycznego całość systemu podlega dodatkowo wymaganiom walidacyjnym. Dopiero wówczas może w pełni zastąpić dotychczas stosowane rozwiązania w każdym z opisanych obszarów.
Firma PRO-CONTROL, z uwagi na swoje wieloletnie doświadczenie w automatyce i realizując nowoczesne systemy zarządzania produkcją może zaoferować takie właśnie kompleksowe podejście w zakresie niezbędnych modernizacji warstwy automatyki, sterowników, wizualizacji oraz rozszerzenie ich o systemy sterowania produkcją oraz opisane powyżej systemy MES oraz wraz z walidacją.
Pełna wersja artykułu znajduje się pod adresem:
https://www.pro-control.pl/baza-wiedzy/systemy-mes-zarzadzanie-produkcja-analiza-i-monitorowanie-danych-produkcyjnych/
Jesteś zainteresowany systemem MES? – napisz do nas: info@pro-control.pl
- Autor:
- PRO-CONTROL Sp. z o.o.
- Źródło:
- PRO-CONTROL Sp. z o.o.
- Dodał:
- PRO-CONTROL Sp. z o.o.
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
MES - systemy wspomagania zarządzania produkcją – dlaczego to konieczność?
ECS w jednej z firm farmaceutycznych Systemy wspomagania zarządzania produkcją (w skrócie zwane systemami klasy MES - od angielskiego...