Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-08-05
Systemy SCADA - kompletny nadzór nad procesem technologicznym

System SCADA to bardzo ważny element zarządzania produkcją i jej kontroli na różnych jej etapach. Umożliwia on nadzorowanie różnych operacji, nadzór procesów technologicznych i pozyskiwanie danych, na podstawie których można podejmować ważne decyzje biznesowe. Osoba obsługująca system informatyczny ma do swojej dyspozycji specjalny interfejs w formie ekranu, nazywany HMI (Human Machine Interface) umożliwiający nie tylko wprowadzenie informacji, ale także wizualizację oraz pobieranie danych, dotyczących produkcji. Czym są systemy SCADA i dlaczego warto wdrożyć je w firmie?

Czym jest system SCADA?

SCADA, czyli Supervisory Control And Data Acquisition to informatyczny system, wykorzystujący komputery lub serwery do nadzoru nad procesem technologicznym. Systemy SCADA są nadrzędne nad oprogramowaniem sprzętowym i kontrolują ich pracę. Zaawansowane oprogramowanie SCADA wymienia dane ze sterownikami oraz modułami wejścia/wyjścia w czasie rzeczywistym i równie szybko przetwarza informacje. Przetwarzane dane prezentowane są na ekranie w sposób zrozumiały dla operatora, umożliwiając mu nie tylko kontrolę nad przebiegiem procesu, ale także szybką reakcję na sygnalizowany alarm. W systemie SCADA można również przygotował raport dotyczący postępów procesu technologicznego i wygenerować go w w formie czytelnej dla odbiorcy. Jednym z przykładów takiego oprogramowania jest SCADA HMI iFIX, który można zastosować w każdej dziedzinie przemysłu. Dystrybutor oferuje także wdrożenia u klientów w wielu branżach, dzięki czemu można znacznie usprawnić proces produkcji i jego nadzór.

Systemy SCADA – panel IDE

Wśród nowości w rozwiązaniach SCADA na pierwsze miejsce wysuwa się IDE – Integrated Development Environment. IDE to dodatkowy panel do wspomagania systemów SCADA i zarządzania aplikacją, posiadający łatwy w obsłudze i intuicyjny interfejs. Umożliwia on dodatkowy nadzór nad bazami danych z poziomu przeglądarki oraz zaawansowane tworzenie modeli. Znacznie usprawnia on także system sterowania, dzięki możliwości przyspieszenia procesu tworzenia aplikacji. Współczesne systemy SCADA umożliwiają, poprzez zaawansowane tworzenie modelu, nie tylko przyspieszenie procesu tworzenia systemu, ale też na nadzór nad alarmami – dzięki zastosowanemu rozwiązaniu możliwe jest ich filtrowanie.

Webspace – zdalny dostęp do systemów SCADA

Dostęp do funkcji systemu SCADA, dzięki możliwościom, jakie daje klient webowy SCADA, możliwy jest z poziomu przeglądarki internetowej lub aplikacji. Zachowywane są wszystkie możliwości oprogramowania SCADA, dzięki czemu operator nie widzi różnicy zarówno w warstwie wizualnej, jak i funkcjonalności. Aplikacje SCADA pozwalają na zarządzanie procesem produkcyjnym nawet na siedemdziesięciu klienckich urządzeniach. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności instalacji klienta www – proces komunikacji z serwerem SCADA jest bardzo prosty i trwa tylko chwilę. Webspace umożliwia przesyłanie aktualnych danych w bezpieczny sposób, dzięki szyfrowaniu opartym na protokołach SSL/TLS

Proficy Historian – archiwizator danych

Historian to system bazodanowy, który można dołączyć do systemu SCADA, by zbierać, przetwarzać i archiwizować wszystkie dane zeprane podczas procesu produkcji. Jet on nie tylko bardzo szybki, ale także wydajny, a dzięki dużej skalowalności bez problemu można wdrożyć go w każdym przedsiębiorstwie. Może on współpracować także z systemem SCADA innego producenta. Wraz z oprogramowaniem Historian dostarczanych jest kilka bezpłatnych narzędzi do raportowania online oraz importu danych. Dostępna jest także bezpłatna baza danych w cenie, zawierająca do 1000 zmiennych.

 

Autor:
VIX AUTOMATION
Źródło:
Linkhouse

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :