Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-27
Wydajna hydraulika dla kompaktowych rozściełaczy drogowych

Połączone z siecią hydraulika i elektronika mobilna firmy Bosch Rexroth zwiększają komfort obsługi kompaktowych rozściełaczy drogowych.

Rozściełacz drogowy Citypaver SD1800 firmy Dynapac ma długość pięciu metrów, ale szerokość zaledwie 1,80 m, przez co doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną powierzchnią pracy, jak na przykład w ciasno zabudowanych dzielnicach miast. W maszynie została zastosowana przekładnia HYDROTRAC GFT 8000. Jest to seria modularnych napędów firmy Bosch Rexroth, na które składają się dwu- i trzystopniowe przekładnie planetarne oraz silniki tłokowe osiowe, tworzące zespół napędowy indywidualnie dostosowany do mobilnych maszyn roboczych.

Wydajna hydraulika zmniejsza zużycie paliwa
Podobnie jak w przypadku każdej nowo projektowanej maszyny roboczej, specyfikacja wymagała zmniejszenia emisji spalin i zużycia paliwa. Citypaver SD1800 została wyposażona w silnik wysokoprężny o mocy 54 kW, która w inteligentny sposób jest rozdzielana pomiędzy poszczególne funkcje rozściełacza, ograniczając straty mocy do minimum. Ponadto do uzyskania wyższej sprawności przyczyniają się m.in. napęd hydrostatyczny, wentylator z regulacją termostatyczną i pompy hydrauliczne o wydajności zależnej od obciążenia. Nieoszczędne energetycznie pompy o stałej wydajności zostały zastąpione pompami tłokowymi osiowymi A1VO o zmiennej wydajności, co pozwoliło na zmniejszenie zużycia energii o 10-15%. Dalsze zwiększenie sprawności energetycznej uzyskano dzięki podziałowi przepływu w sposób niezależny od ciśnienia obciążenia.

Hydrostatyczny napęd jazdy i hydraulika robocza komunikują się z najnowocześniejszą jednostką sterującą za pośrednictwem interfejsu CAN. Układy sterowania w maszynach firmy Dynapac wykorzystują dwa kontrolery RC28-14/30, będące częścią modularnego systemu Bosch Rexroth BODAS i pracujące w trybie master-slave. Połączenie dwóch kontrolerów zwiększa swobodę projektowania funkcji jezdnych i roboczych w sposób zgodny z wymaganiami bezpieczeństwa funkcjonalnego.

Złożone funkcje dostępne poprzez naciśnięcie jednego przycisku
Nowy Citypaver jest pierwszą maszyną tej klasy, która w pełni wykorzystuje możliwości funkcjonalne systemu operacyjnego Dynapac PaveManager 2.0, znanego użytkownikom z większych maszyn serii SD.

Thiberio Tanus, menedżer linii produktów Compact i Citypaver, podkreśla: „Przy opracowywaniu nowej maszyny wyraźnie postawiono jako cel zapewnienie, by mniejsze rozściełacze były pod względem sposobu i komfortu obsługi jak najbardziej zbliżone do dużych maszyn". PaveManager 2.0 pozwala na automatyczne wykonywanie takich funkcji jak rejestracja parametrów kładzenia nawierzchni, rejestracja postępów procesu oraz wprowadzanie ustawień kąta spadku poprzecznego i nachylenia wzdłużnego.

Maszyny Dynapac wyposażone są w panel operatorski firmy Bosch Rexroth BODAS DI4, w którym można dowolnie konfigurować funkcje wyświetlania i sterowania. Otwiera to szeroki zakres możliwości dostosowania pod względem wizualizacji i funkcji systemu, które Dynapac w pełni wykorzystał. Na panelu znajdują się dwa przyciski o ustalonej funkcji oraz dwanaście przycisków, których funkcje można dowolnie programować. Ponadto operator może intuicyjnie wybierać funkcje z panelu kontrolnego, wykorzystując obrotowy przycisk sterujący. Nowa funkcja SetAssist umożliwia łatwe (poprzez naciśnięcie jednego przycisku) zarejestrowanie pozycji przenośnika śrubowego i płyty przed przemieszczeniem maszyny na kolejny odcinek. Innowacyjny system TruckAssist ułatwia prawidłowe i bezpieczne przyłączenie ciężarówki do maszyny.

Wyświetlacz DI4 ułatwia także uruchomienie i serwisowanie maszyny. Upoważniony serwisant lub operator może, za pośrednictwem tego panelu, uzyskać dostęp w trybie nadrzędnym do zintegrowanych z maszyną sterowników BODAS RC i odczytać aktualne bądź zapisane w pamięci błędy, bez potrzeby stosowania zewnętrznej jednostki diagnostycznej, a dzięki temu szybciej zdiagnozować stan maszyny. Ponadto serwisant może, przy użyciu zintegrowanego interfejsu USB, wgrać do sterowników BODAS nowe parametry lub nowe programy, po pobraniu ich bezpośrednio z samego wyświetlacza. Dodatkowo panel wyposażony jest w funkcje umożliwiające skrócenie przestojów, np. joystick może być, po wymianie, skalibrowany bezpośrednio na wyświetlaczu, co znacząco usprawnia czas instalacji. Anup Jacob, dyrektor grupy ds. produktów Compact i Citypaver w firmie Dynapac, wystawia bardzo pozytywną ocenę ogólną: „Firma Bosch Rexroth wykorzystała swoje ogromne doświadczenie w zakresie programowania i parametryzacji jednostek sterujących napędów jazdy w maszynach mobilnych, zapewniając nam wsparcie techniczne w całym procesie opracowywania produktu, od projektowania po uruchomienie".

Autor:
Krzysztof Soboń
Źródło:
www.boschrexroth.pl
Dodał:
Bosch Rexroth Sp. z o.o.

Czytaj także