Każde wdrożenie zaczyna się od konkretnej, sprecyzowanej potrzeby. W przypadku tej realizacji klientem było przedsiębiorstwo produkujące krążniki oraz rolki do przenośników, które zmagało się z problemem pozyskania wykwalifikowanych spawaczy.
Głównymi oczekiwaniami wobec zrobotyzowanego spawania obwodowego były:
• zwiększenie wydajności produkcji,
• zmniejszenie kosztów produkcji poprzez spawanie automatyczne zamiast spawacza,
• jednoczesne spawanie krążników bądź rolek do przenośników z obu stron,
• zwiększenie jakości i powtarzalności wykonywanych spoin,
• zmniejszenie uciążliwości pracy dla człowieka.
Charakterystyka detalu i procesu
Detale spawane na stacji to krążniki oraz rolki do przenośników rolkowych.
Wymagania jakościowe to m.in. wytrzymałość oraz estetyka spoin.
Do spawania wybrano technologię MAG - drut spawalniczy w osłonie mieszanki argon+CO2.
Opis stacji i technologii
Urządzenie do spawania obwodowego (UDSO) zostało zaprojektowane jako stacja dwupalnikowa z niezależnym pozycjonowaniem każdego palnika oddzielnie oraz systemem pozycjonowania krążników.
Zrobotyzowaną stację do spawania obwodowego wyposażyliśmy w 99 programów spawalniczych do różnych typów krążników i rolek obrotowych.
Wybór programów odbywa się na zasadzie wyboru odpowiedniego programu z listy programów widocznych na panelu HMI.
Kluczowe elementy konstrukcji to:
• system pozycjonowania detalu, który umożliwia spawanie z obu stron,
• obrotnik urządzenia umożlwiający programowanie kąta spawania co daje możliwość spawania spoiny do spoiny lub wykonanie spoiny z zakładką.
Wydajność i efekty wdrożenia
Wydajność stacji to obecnie 120 detali na godzinę, co przełożyło się na wzrost wydajności o 140% w stosunku do procesu spawania ręcznego.
Dzięki wdrożeniu osiągnięto:
• redukcję braków o około 20%,
• oszczędności czasowe i materiałowe,
• powtarzalność procesu spawania,
• Poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy - pracownicy nie są już tak narażeni na dymy spawalnicze oraz są osłonięci od promieniowania powstałego przy łuku spawalniczym.
Eksploatacja, serwis i możliwości rozwoju
Stacja została zaprojektowana z myślą o prostocie serwisowania - szybki dostęp do kluczowych komponentów i zdalna diagnostyka.
Umożliwia łatwą adaptację do nowych detali poprzez programowalne położenie palników, przestawiane sekcje rolek obrotowych oraz prostemu zmodyfikowaniu programu z poziomu panelu dotykowego i zapisania go jako nowy program.
Zastosowanie spawarek firmy Fronius dodatkowo wpłynęło na polepszenie jakości otrzymanych spawów , a wysoka jakość produktów przełożyła się na mniejszą liczbę przestojów produkcyjnych z powodu awarii.
Podsumowanie
Spawanie obwodowe dwoma palnikami na raz jest przykładem optymalnej automatyzacji spawania produktów spawanych jednocześnie po obwodzie detalu. Wydajność takiego spawania oraz zmniejszenie możliwych odkształceń po spawalniczych daje wyraźne zyski firmie produkcyjnej,
która wdrożyła taką maszynę do swojej produkcji.
- Autor:
- ABC Control
- Dodał:
- ABC CONTROL Rafał Kuder
Czytaj także
-
Zrobotyzowana stacja spawalnicza
Budowa i uruchomienie stacji do spawania elementów regałów. Spawanie jest jednym z kluczowych procesów używanych w przemyśle. Aby zapewnić...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-