Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-13
Automatyka przemysłowa: od nauki do pracy

Obecnie większość światowej produkcji jest zautomatyzowana. Wiele prac, które do niedawna wykonywali ludzie, wykonują maszyny. Ale kto je monitoruje, kto zajmuje się konfiguracją i konserwacją? Porozmawiamy o tym dzisiaj.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa to wykorzystanie różnych technologii i systemów do automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych w przemyśle. Nowoczesna automatyzacja produkcji to złożony system, który obejmuje wiele elementów, takich jak robotyka, systemy sterowania i zarządzania, czujniki i sensory, systemy rozpoznawania wizualnego, sztuczna inteligencja i wiele innych.

Najpopularniejsze zawody w tej dziedzinie to oferty pracy dla automatyków/programistów sterowników PLC. Na Jooble można znaleźć wiele aktualnych ofert pracy dla tego zawodu. Jest to wiodąca platforma do wyszukiwania ofert pracy, która pozwala ustawić filtry, poznać wymagania i wszystkie szczegóły oferty pracy. Jooble pomógł już milionom ludzi znaleźć pracę.

Jedną z głównych zalet automatyzacji jest wzrost wydajności i wydajności produkcji. Automatyzacja pozwala skrócić czas realizacji zadań, zmniejszyć liczbę błędów i usterek, podnieść jakość produkcji oraz poprawić bezpieczeństwo pracy.

Co robi autamatyk?

Automatyk to specjalista, który opracowuje, konfiguruje i utrzymuje systemy automatycznego sterowania w różnych dziedzinach, takich jak produkcja, energetyka, transport itp. Istotą jego pracy jest tworzenie i utrzymywanie systemów zapewniających automatyczne zarządzanie i kontrolę procesów.

Głównym zadaniem automatyki jest tworzenie i konfigurowanie systemów automatycznego sterowania, które mogą sterować i regulować różne parametry podczas produkcji lub eksploatacji. Na przykład w zautomatyzowanej produkcji automatyzacja konfiguruje roboty i inny sprzęt, który może wykonywać określone zadania bez interwencji człowieka. W energetyce automatyzacja zajmuje się tworzeniem systemów sterowania procesami energetycznymi, kontrolowaniem obciążenia sieci elektrycznych itp.

Edukacja

Aby zostać automatem, trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie. Zwykle do tego trzeba ukończyć uczelnię techniczną na kierunku „Automatyka i Sterowanie”, „Elektroenergetyka i Automatyka”, „Robotyka” itp. W trakcie nauki studenci studiują takie dyscypliny jak teoria automatyki, elektrotechnika, programowanie, obwody elektryczne i inne niezbędne do pracy w tym obszarze.

Ponadto do pomyślnego działania automatyki niezbędna jest wiedza z zakresu matematyki, fizyki i informatyki. Ważna jest również umiejętność pracy z różnymi urządzeniami technicznymi i oprogramowaniem.

Cechy osobiste

 Aby odnieść sukces jako operator automatyki, trzeba mieć dobre zaplecze techniczne i umiejętności programistyczne, a także umiejętność pracy z różnymi urządzeniami technicznymi. Ponadto ważna jest gotowość do nauki i ciągłego rozwoju, ponieważ technologie i metody pracy w tym obszarze ciągle się zmieniają i udoskonalają.

Najważniejsze obowiązki

Zarządzanie i kontrola procesów

Jedną z głównych zalet systemów automatycznego sterowania jest wzrost wydajności procesów produkcyjnych, ponieważ automatyzacja może zarządzać i kontrolować swoją pracę dokładniej i szybciej niż człowiek. Ponadto automatyczne systemy sterowania mogą znacznie zmniejszyć ryzyko związane z pracą w niebezpiecznych środowiskach, takich jak praca z substancjami toksycznymi lub praca na wysokości.

Diagnostyka sprzętu

Ważnym elementem pracy automatyki jest monitorowanie i diagnostyka układów sterowania. Musi stale monitorować działanie systemu, aby na czas identyfikować i eliminować możliwe awarie. Jest to wspomagane przez różne czujniki, które mogą kontrolować różne parametry, takie jak temperatura, ciśnienie, prędkość itp.

Rozwój oprogramowania

Kolejnym ważnym zadaniem automatyki jest tworzenie oprogramowania dla systemów sterowania. Musi tworzyć programy, które pozwolą systemowi automatycznego sterowania skutecznie sterować i regulować pracę procesów produkcyjnych. Aby to zrobić, musi posiadać umiejętności programowania w różnych językach programowania, takich jak C++, Java, Python itp.

Szkolenie

Ponadto automatyzacja obejmuje również szkolenie personelu, który będzie pracował z systemami zautomatyzowanymi. Powinni wyjaśnić, jak działa system sterowania, jak prawidłowo go używać i jak szybko reagować na ewentualne problemy. Aby to zrobić, automatyzacja musi mieć umiejętności komunikacyjne i pedagogiczne.

Gdzie można pracować?

Generalnie praca automatyzacji może być bardzo różnorodna i ciekawa. Może pracować w różnych dziedzinach, od produkcji po energetykę i wykorzystywać swoją wiedzę i umiejętności do różnych zadań. W dzisiejszym świecie, w którym automatyzacja i robotyka cieszą się coraz większym zainteresowaniem, zapotrzebowanie na automatyków pozostaje duże. Na przykład możesz zobaczyć oferty pracy w Poznaniu.

Popyt i zarobki

Automatyka i automatyka przemysłowa należą obecnie do najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Poprawiają wydajność i jakość produkcji, zmniejszają koszty pracy i zmniejszają ryzyko dla pracowników. Pod tym względem zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu automatyki i automatyki przemysłowej pozostaje duże, a ich zarobki w różnych krajach mogą być dość wysokie.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, fachowcy z dziedziny automatyki i automatyki przemysłowej mogą spodziewać się wysokich zarobków. Średnia pensja automatu w Polsce może się różnić w zależności od miejsca pracy i poziomu umiejętności, ale średnio waha się od 5000 do 10 000 zł miesięcznie. Jednocześnie doświadczeni i wysoko wykwalifikowani specjaliści mogą otrzymać znacznie więcej.

Podsumowanie

Tak więc automat to specjalista zajmujący się tworzeniem, konfiguracją i konserwacją systemów automatycznego sterowania. Jego zadaniem jest kontrola i regulacja procesów produkcyjnych w celu poprawy ich wydajności i bezpieczeństwa. Łatwo też powiedzieć, że ten zawód jest poszukiwany i będzie poszukiwany jeszcze bardzo długo.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
pl.jooble.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także