Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-04-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-04-05
Chip do komunikacji mózgu z komputerem
Chip do komunikacji mózgu z komputerem
Chip do komunikacji mózgu z komputerem
Europejscy naukowcy zaprezentowali mikrochip, który umożliwia komunikację z tysiącami komórek mózgowych jednocześnie.

Chip jest w stanie odbierać informacje z około 16000 komórek mózgowych ssaka i wysyłać sygnały do kilkuset neuronów. Poprzednie tego typu interfejsy umożliwiały podłączenie zaledwie kilku neuronów jednocześnie, bądź grupy współpracujących neuronów.

Naukowcy z Włoch i Niemiec pracowali nad upakowaniem na powierzchni 1mm2 16384 tranzystorów i kilkuset kondensatorów. Tak skonstruowany układ wszczepiony do mózgu pozwala tranzystorom odbierać sygnały od neuronów, a kondensatorom wysyłać je do komórek mózgu.

Mikrochip testowano na neuronach ślimaka i szczura. Mózg szczura sprawił naukowcom więcej problemów, ponieważ neurony ssaków są mniejsze, gęściej upakowane i bardziej złożone. Najpierw genetycznie zmodyfikowano neurony, następnie pokryto mikrochip substancją, która umożliwia neuronom komunikowanie się ze sobą i miała za zadanie stworzyć bezpośrednie połączenia między tranzystorami i kondensatorami, a neuronami w mózgu. Tak przygotowany chip wszczepiono do mózgu i otrzymano funkcjonujący system.

Naukowcy zajmują się teraz usprawnieniem systemu tak, aby możliwe było kierowanie sygnałów do konkretnych komórek mózgowych.

Urządzenie posłuży naukowcom do badania współpracy neuronów w mózgu i być może umożliwi kiedyś stworzenie komputera, wykorzystującego neurony do zapamiętywania danych.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także