Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-01-06 | Ostatnia aktualizacja: 2010-01-06
Inteligentny system CCTV sam wykryje podejrzane zachowania

Inteligentny system CCTV sam wykryje podejrzane zachowania
Dzisiejsze systemy CCTV zbierają kolosalne ilości danych, z których większość pozostaje niewykorzystana. „To czego teraz potrzebujemy, to lepsze sposoby interpretacji tych informacji.” mówi Shaogang Gong z Uniwersytetu Lonyńskiego, badacz zajmujący się komputerową analizą obrazu.
Gong prowadzi międzynarodowy zespół naukowy pracujący nad systemem CCTV nowej generacji o nazwie Samurai. Ma on być zdolny do identyfikacji i śledzenia w tłumie podejrzanie zachowujących się jednostek. System korzysta z algorytmów do określania profili zachowań obserwowanych osób, ucząc się przeciętnych sposobów postępowania ludzi w otaczającym środowisku. Możliwe jest śledzenie konkretnych osobników na podstawie kształtu ich sylwetki i bagażu, również przy przemieszczaniu się z pola widzenia jednej kamery do kolejnej, z uwzględnieniem zmian w oświetleniu. Aby skuteczniej namierzać indywidualne zachowania, system jest w stanie nauczyć się ścieżek, po których zwykle poruszają się ludzie w obiekcie.
Samurai jest zaprojektowany tak, aby alarmować o wykrytym podejrzanym zachowaniu i jednocześnie korygować przyjęte kryteria selekcji na podstawie informacji otrzymanych w sprzężeniu zwrotnym. Operator może więc nauczyć system, że sprzątacz krążący z mopem w zatłoczonym przejściu nie jest zagrożeniem – gdy taka osoba zostanie spostrzeżona kolejny raz, alarm nie zostanie zgłoszony.
O ile istnieją już różne narzędzia do analizy obrazu, to jak twierdzi Gong, są one oparte na sztywnych regułach i nie są w stanie śledzić większej liczby osób przemieszczających się pomiędzy polami widzenia różnych kamer.
Samurai został już przedstawiony potencjalnym partnerom, w tym operatorom brytyjskich lotnisk. Testy przeprowadzone na archiwalnych nagraniach z londyńskiego lotniska Heathrow wykazały, że system z powodzeniem wykrywa zagrożenia przeoczone przez operatorów monitoringu. Zanim Samurai wejdzie do powszechnego użycia w 2011 roku, badacze chcą w nim jeszcze wprowadzić szereg poprawek i ulepszeń.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne rozwiązania elektroinstalacyjne dla małych lokali usługowych
Jak wynika z raportu „Elektryczność 4.0" opracowanego na zlecenie Schneider Electric i Fundacji Digital Poland, aż 93 proc. małych i średnich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-