Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-06-23 | Ostatnia aktualizacja: 2010-06-23
Laserowy detektor materiałów wybuchowych

Laserowy detektor materiałów wybuchowych
„Nad minami w Iraku i Afganistanie unosi się chmura oparów materiałów wybuchowych, z których bomby te są zrobione.” – stwierdził Turnbull.
Polifluoren wchodzi w reakcję z oparami pochodzącymi z materiałów wybuchowych, jak choćby dynamit. Reakcja taka powoduje zmniejszenie ilości światła emitowanego przez powłokę, sygnalizując w ten sposób obecność materiałów wybuchowych.
„Część spośród molekuł tych materiałów wybuchowych wchodzi w reakcję z plastikową powłoką, która generuje światło laserowe, zmieniając poziom emisji światła.” – powiedział Turnbull.
Urządzenie to jest w stanie wykryć cząsteczki materiałów wybuchowych w stężeniu poniżej 10 cząstek na miliard w przeciągu kilku sekund. Aby wyzerować czujniki, wystarczy jedynie podmuch gazu azotowego.
Według Ifora Samuela, współpracującego przy projekcie, rozwiązanie takie pozwala wykryć każdy rodzaj ładunku wybuchowego.
„Technologia ta ma tym większe znaczenie, że odkąd lasery polimerowe wytwarzane są z plastiku, są bardzo łatwe w produkcji.” – powiedział Samuel.
Urządzenie tego rodzaju mogłoby, według Turnbulla, zostać wykorzystane, na przykład, w zdalnie sterowanych robotach poszukujących materiałów wybuchowych.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Robot spawalniczy - zrobotyzowane stanowisko spawalnicze - roboty przemysłowe
Spawanie jest jedną z umiejętności wymagających dużej ilości ćwiczeń i doskonałego posługiwania się sprzętem. Jest czynnością związaną z...
-
-
-