Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2025-06-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2025-06-26
Li-Fi zmienia komunikację
fot. pixabay
fot. pixabay

Li-Fi (Light Fidelity) to bezprzewodowa technologia komunikacyjna wykorzystująca widzialne widmo światła (400–800 THz) i oferująca prędkości do 100 razy szybsze niż istniejące możliwości Wi-Fi (do 224 Gb/s). Chociaż posiada mniej ograniczeń w ramach swojego zakresu częstotliwości i jest mniej narażona na zakłócenia radiowe, jest stosunkowo podatna na naruszenia bezpieczeństwa, ponieważ każdy może uzyskać do niej dostęp.

Koreańscy naukowcy z KAIST zaproponowali nową platformę Li-Fi, która pokonuje ograniczenia konwencjonalnych urządzeń komunikacji optycznej i może jednocześnie zwiększyć zarówno prędkość transmisji, jak i jej bezpieczeństwo. Zespół koreańskich badaczy pod wodzą profesora Himchana Cho i doktora Kyung-geun Lima opracował technologię szyfrowania urządzeń komunikacji optycznej bezpośrednio na urządzeniu wykorzystującym Li-Fi.

Naukowcy stworzyli wysoce wydajne urządzenie triodowe emitujące światło i wykorzystujące przyjazne dla środowiska kropki kwantowe. Opracowane urządzenie stanowi mechanizm, który generuje światło za pomocą pola elektrycznego. Jest w stanie przetwarzać do dwóch strumieni danych wejściowych jednocześnie.

Podstawą technologii stojącej za budową nadajnika jest to, że jedno i to samo urządzenie konwertuje informacje na światło i jednocześnie je szyfruje. Oznacza to, że ulepszona transmisja bezpiecznych danych jest możliwa bez potrzeby stosowania dodatkowego złożonego sprzętu. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials.

Zewnętrzna wydajność kwantowa (EQE) jest wskaźnikiem opisującym jak bardzo wydajnie energia elektryczna jest przekształcana w światło. Ogólny standard komercjalizacji wynosi około 20%. Nowo opracowane urządzenie odnotowało EQE na poziomie 17,4%, a jego luminancja wyniosła 29 000 nitów, znacznie przekraczając maksymalną jasność ekranu OLED smartfonów, która wynosi ok. 2000 nitów.

Profesor Himchan Cho powiedział: - Nasze badania pokonują ograniczenia istniejących urządzeń do komunikacji optycznej i stanowią nową platformę komunikacyjną, która może zarówno zwiększyć prędkość transmisji, jak i poprawić bezpieczeństwo. Ta technologia może być w przyszłości szeroko stosowana w różnych dziedzinach, w których bezpieczeństwo będzie miało kluczowe znaczenie.

(rr)

 

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
techxplore
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także