Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-12-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-12-01
Mistrz go przechodzi na emeryturę
fot. pixabay
fot. pixabay

Sztuczna inteligencja stała się tak biegła w strategicznej grze planszowej Go, że skłoniła jej mistrza do przejścia na sportową emeryturę.

Lee Se-dol, który w 2016 roku jako pierwszy mierzył się z algorytmem AlphaGo od Google'a, powiedział w wywiadzie dla jednej z rodzimych gazet, że po debiucie sztucznej inteligencji w rozgrywkach zdał sobie sprawę, że nie jest już na szczycie i nawet jeśli zostanie numerem jeden na świecie dzięki gorączkowym wysiłkom istnieje system, którego nie jest w stanie pokonać.

W serii pięciu historycznych meczów z AlphaGo Lee tylko raz zmusił program do porażki. Lee, pomimo zakończenia kariery w przyszłym miesiącu planuje jednak zmierzyć się z koreańskim programem o nazwie HanDol, który zdołał już pokonać pięciu najlepszych graczy z Korei Południowej.

Systemy sztucznej inteligencji, takie jak AlphaGo zwykle uczą się na podstawie określonych bloków danych. Google po raz pierwszy wyszkolił AlphaGo w oparciu o zestaw 30 milionów ruchów wykonywanych przez najlepszych graczy. Dzięki temu mógł on przewidzieć 57% ruchów swojego przeciwnika. Niedawno Google opracowało jego bardziej wyrafinowaną wersję, AlphaGo Zero. Algorytm szkolił się, rozgrywając partie z samym sobą, a nowa odsłona algorytmu pokonała swojego poprzednika we wszystkich stu zainicjowanych potyczkach.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pcmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :